Jak poznać realną wartość spółki giełdowej aby zwiększyć szanse powodzenia inwestycji?

Obserwujemy zachowanie kursów spółek oraz indeksów, które składają się przecież również ze spółek, poszukując naszej, własnej przewagi nad innymi uczestnikami rynku. Nierzadko widzimy, że kursy jakiś podmiotów mocno spadają, bądź rosną przez dłuższy okres czasu, niestety bez nas na pokładzie. Często zastanawiamy się czemu tak jest, żałując, że jakiś akcji nie kupiliśmy, bądź nie sprzedaliśmy. „A trzeba było…” - to zdanie dobrze znane w gronie inwestorów giełdowych, być może nawet najczęściej przez nich wypowiadane.

Szczególną uwagę zwracamy na spółki ze swojego portfela, licząc że wygenerują one jak najwyższą stopę zwrotu w jak najkrótszym czasie. Wszyscy wiemy, iż nie jest możliwe zarobienie 50-100% przez jeden dzień na bezpiecznym walorze, ale już 20-30% zysku na pojedynczej spółce w miesiąc satysfakcjonuje wielu inwestorów.
Istnieją różne sposoby analizy spółek i co ważne, można je ze sobą łączyć. Analiza techniczna skupia się na zachowaniu wykresu, natomiast analiza fundamentalna opiera się na jakościowej i finansowej ocenie oraz perspektywach rozwoju przedsiębiorstwa.

Metodą pozwalającą poznać realną wartość przedsiębiorstwa jest wywodzący się z USA model Discounted Cash Flow (w skrócie DCF). Jego największą zaletą jest to, że opiera się na realnej gotówce generowanej przez spółkę, a nie tylko na zyskach, które mogą być sztucznie zmanipulowane, poprzez tzw. kreatywną księgowość. Wycenę firmy można dokonać zarówno na danych historycznych jak i na bazie własnych prognoz wzrostu czy chociażby strategii rozwoju, jeżeli taka została opublikowana przez spółkę.

Podejmowanie decyzji inwestycyjnych jest łatwiejsze, wiedząc ile faktycznie jest warta konkretna firma. Nie ma sensu nabywanie akcji spółek, które nie mają potencjału wzrostu, bądź są przewartościowane. Co więcej, kierując się zdrowym rozsądkiem należałoby rozważyć ich sprzedaż bądź przynajmniej częściowo zredukować ich udział w portfelu. Z kolei po natrafieniu na spółkę niedowartościowaną należałoby się nią zainteresować i zainwestować przynajmniej niewielki kapitał.

Poniżej prezentujemy przykładową strategię inwestycyjną opierającą się na wycenach spółek:

1. Wycena interesującej nas spółki

a) Spółka przewartościowana – nie dokonujemy zakupu akcji bądź redukujemy posiadane akcje
b) Spółka bez potencjału wzrostu – nie dokonujemy zakupu akcji bądź redukujemy posiadane akcje
c) Spółka z potencjałem wzrostu – obserwacja bądź zakup akcji

2. Utrzymanie spółki w portfelu aż osiągnie cenę docelową

a) Sprzedaż całego pakietu akcji
b) Sprzedaż podzielona na kilka razy

O tym jak model wyceny DCF wygląda w praktyce najlepiej przekonać się na żywo!

Zapraszamy na webinar, który odbędzie się w czwartek 12.12.2019 o godz. 20:00, podczas którego wycenimy na żywo jedną z popularnych spółek z GPW.

Ilość miejsc ograniczona do 500.

Albert Rokicki – założyciel serwisu Longterm.pl oraz Adrian Przybylski – analityk fundamentalny Longterm.pl

Z inwestorskim pozdrowieniem,

Albert "Longterm" Rokicki

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.