Portfel Spółek Ciekawych Technicznie - strategia trendowa w praktyce

Wielu inwestorów wybiera swoje podejścia w sposób bezkrytyczny, nie poddając ich szczegółowej analizie pod kątem rynkowej skuteczności oraz wrażliwości na określone tendencje panujące na giełdzie. Dzięki obserwowaniu portfela Spółek Ciekawych Technicznie inwestorzy mogą ocenić, jak sprawdza się ta strategia na przestrzeni lat oraz czy jest to rozwiązanie dla nich.

Regularnie publikowane zmiany składu portfela wraz z ich uzasadnieniem pozwalają na wyrobienie sobie własnego podejścia inwestycyjnego, bazującego na analizie zbieżnej lub przeciwstawnej tej prezentowanej w ramach strategii. Obserwowanie posunięć innych inwestorów, a przede wszystkim analiza uzasadnień dla takich posunięć, jest cennym źródłem wiedzy na rynku.

Zasady portfela

Portfel ma charakter wirtualny, ale wszystkie transakcje dokonywane są i komunikowane na bieżąco. Początkowy stan portfela wynosił 100 000 złotych, które to środki mogą być inwestowane tylko w spółki trendowe. Maksymalnie w portfelu może znajdować się 10 równocześnie otwartych pozycji i każda nowa pozycja otwierana jest za 10% salda.

Szczególnie istotny jest tutaj fakt, że portfel operuje na trendach występujących na akcjach poszczególnych spółek. Oznacza to, że zanim pozycja zostanie otwarta, spółka musi się już znajdować w trendzie. Co więcej, pozycje otwierane są w fazie korekty w trendzie, dzięki czemu akcje kupowane są relatywnie tanio, a bliskość linii trendu i poziomów wsparcia ułatwia kontrolę ryzyka.

Również zamykanie pozycji otwiera się w myśl zasad trendowych. Oznacza to, że nie są stosowane żadne zlecenia typu take profit oraz nie ma wyprzedzającego zgadywania zmian kierunku rynkowego. Oznacza to również, że strategia nie jest nastawiona na łapanie ruchów swingowych, nawet jeżeli byłoby to w danych okolicznościach korzystne finansowo.

Co ważne, strategia dopuszcza również zajmowanie pozycji krótkich. Dokonuje się to z wykorzystaniem kontraktów terminowych na akcje poszczególnych spółek. Ewentualne dostosowywanie wielkości pozycji aby odpowiadała 10% wartości portfela dokonuje się poprzez kombinację pozycji krótkiej na kontraktach i pozycji długiej na akcjach.

Silne i słabe strony strategii

Zdecydowaną silną stroną strategii jest nastawienie jej na długoterminowe ruchy cenowe. Dzięki temu nie trzeba każdego dnia zgadywać, co zrobi rynek, a jedynie trzymać się raz ustanowionych trendów. Pozwala to na chłodną ocenę rynku i wyznaczanie kluczowych poziomów, których przekroczenie będzie sygnałem do zajęcia lub likwidacji pozycji. Nastawienie trendowe sprawia również, że odcinamy się od małych ruchów cenowych, koncentrując się na trendach oferujących stopy zwrotu przekraczające 20%.

Słabą stroną strategii jest fakt, że rynek nie zawsze sprzyja inwestowaniu trendowemu, pozostając niekiedy przez dłuższy czas w ruchu bocznym, zmieniając nastawienie raz na wzrostowe, raz na spadkowe. Sprawia to, że generowana jest duża liczba fałszywych sygnałów, przyczyniając się do zamykania pozycji w niewielkiej stracie na zleceniach stop loss. Jest to jednak cenna lekcja, jak działa inwestowanie trendowe.

Gdzie możesz śledzić transakcje i wyniki portfela?

Aktualny stan portfela, listę spółek znajdujących się aktualnie w portfelu oraz bieżące transakcje możesz śledzić na Forum VIP, będąc subskrybentem Longterm.pl. Co miesiąc publikowane jest również podsumowanie stanu portfela oraz lista dokonanych w jego ramach operacji.

Aby dołączyć do naszej społeczności i mieć roczny dostęp do portfela Spółek Ciekawych Technicznie wykup roczny abonament Longterm.pl - szczegóły poniżej:

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt:

kontakt@longterm.pl

Zespół Longterm.pl

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 3 min.

Gaming na giełdzie - darmowa konferencja

czas czytania: 1 min.

Konferencja Capital Market Forum 2018

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.