Prognozy giełdowe na 2020

W prognozach na ten rok, udało mi się całkiem nieźle trafić ze wzrostem gospodarczym naszego kraju - i choć będzie ponad 4% a ja prognozowałem blisko 5% to jednak zdecydowana większość analityków była sceptyczna wobec 2019 roku i zapowiadała spore spowolnienie.

Moje prognozy na 2019 rok można przeczytać tutaj <<LINK>>

Kolejnym trafieniem było przebicie kurs dolara poziomu 4 zł, wprawdzie na chwilę, bo tylko na 2 tygodnie ale jednak mogę sobie zaliczyć to jako udaną prognozę.

Z giełdą akcji udało mi się trafić w USA, bo faktycznie rosła jak na drożdzach, a główny indeks S&P 500 zyskał od poczatku roku aż 27% co stanowi drugi wynik od początku hossy w 2009 roku (lepszy był tylko 2013 rok, kiedy to indeks zyskał 29,6%).

W Polsce niestaty porażka jeśli chodzi o moją prognozę, bo WIG w tym roku nic nie zyskał a wręcz minimalnie stracił (w momencie pisania tego artykułu jest na -0,7% od początku roku). Nie ma sensu nawet się tłumaczyć - po prostu źle zinterpretowałem sytuację i nie przewidziałem aż takiego oddziaływania w sumie niezależnych od nas wydarzeń jak kontunuowanie umarzania jednostek funduszy inwestycyjnych przez Polaków, negatywny dla banków wyrok TSUE oraz aż 3 rewizje składu indeksów MSCI oczywiście na niekorzyść polskich akcji.

Co nas nie zabije to nas wzmocni

Uważam, że w tym roku przechodzimy czyściec ostateczny i kapitał się już wystarczająco wymieszał a zniechęceni opuścili nasz rynek. Dotyczy to zarówno klientów TFI, jak i zniecierpliwionych inwestorów zagranicznych.

PPK wysoką partycypacją wprawdzie nie grzeszy (ok. 39% pracowników I etapu się nie wypisało), ale uważam, że nawet 1,5-2 mld w przyszłym roku pomoże rozruszać nasz niemrawy w ostatnich miesiącach parkiet, a największym beneficjentem programu będą małe i średnie spółki. Niska płynność w połączeniu z nagłym napływem kapitału z PPK spowoduje wzrosty nawet o kilkaset procent na niektórych podmiotach, które w ostatnich latach zostały według mnie niesłusznie zdołowane. Warto zatem, moim zdaniem, przyglądać się małym spółkom z Swig80, również tym spoza indeksu a nawet wybranym podmiotom z NewConnect.

Po 9 latach nieprzerwanej hossy w USA, inwestorzy muszą dać sobie w końcu spokój z pompowaniem FAANG i przenieść przynajmniej część swojego kapitału na rynku rozwijające się czyli emerging markets do których Polska się wciąż zalicza.

Bardzo obiecująco wygląda ETF na akcje emerging markets:

źródło: Tradingview

Jak widać na załączonym obrazku, indeks emerging markets, po korekcie w latach 2018 i 2019, ma dużą ochotę na odrabianie strat i być może atak na rekordy historyczne w 2020 roku! To by był bardzo dobry scenariusz dla polskiej giełdy, bo w końcu zacząłby napływać do nas kapitał zagraniczny, który przewyższałby TFI, OFE i PPK razem wzięte i mógłby u nas zrobić spokojnie rekordy historyczne. W sumie, to nie jesteśmy przecież od nich wcale daleko - wystarcz wzrost o 18,7% i bijemy rekord wszech czasów.

Przy okazji rzuciła mi się w oczy jedna ciekawostka - wcześniej tylko raz w naszej 28-letniej historii mieliśmy 2 spadkowe lata z rzędu na indeksie WIG - były to lata 2000 i 2001. Jeśli faktycznie ten rok zamknie sie na minusie, to będzie to drugi taki przypadek, co z jednej strony świadczy o wyjątkowej słabości naszego parkietu, ale z drugiej zapowiada wzrosty w kolejnych latach. Jeśli kierować się analogią sprzed 18 lat, to po dwóch spadkowych latach 2000 i 2001 mieliśmy piękną serię aż 6 wrostowych lat: 2002 (+3,2%), 2003 (+44,9%), 2004 (+27.9%), 2005 (+33,7%), 2006 (+41,6%) i 2007 (+10,4%).

Druga cenna obserwacja to, że jeśli zamknięmy ten rok na minusie, to będzie to dopiero drugi przypadek aby dwa lata pod rząd były spadkowe ale NIGDY W HISTORII SIĘ NIE ZDARZYŁO ABY AŻ 3 LATA POD RZĄD BYŁY SPADKOWE! Wynika z tego, że jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że przyszły rok będzie jednak wzrostowy 😀

Prawdopodobieństwo jest zatem po stronie inwestora i wartość oczekiwana jest dodatnia 😀 Życzę wszystkim zdrowych, wesołych i spokojnych Świąt oraz wspaniałego Nowego Roku!

PS: To będzie nasz rok!

Z inwestorskim pozdrowieniem,

Albert "Longterm" Rokicki

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 1 min.

Wycena JSW i Unimotu na żywo

czas czytania: 4 min.

Izoblok - analiza spółki

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.