Prognozy giełdowe na 2020
Czas już na coroczne prognozy giełdowe i gospodarcze dla Polski i Świata.

W prognozach na ten rok, udało mi się całkiem nieźle trafić ze wzrostem gospodarczym naszego kraju - i choć będzie ponad 4% a ja prognozowałem blisko 5% to jednak zdecydowana większość analityków była sceptyczna wobec 2019 roku i zapowiadała spore spowolnienie.

Moje prognozy na 2019 rok można przeczytać tutaj <<LINK>>

Kolejnym trafieniem było przebicie kurs dolara poziomu 4 zł, wprawdzie na chwilę, bo tylko na 2 tygodnie ale jednak mogę sobie zaliczyć to jako udaną prognozę.

Z giełdą akcji udało mi się trafić w USA, bo faktycznie rosła jak na drożdzach, a główny indeks S&P 500 zyskał od poczatku roku aż 27% co stanowi drugi wynik od początku hossy w 2009 roku (lepszy był tylko 2013 rok, kiedy to indeks zyskał 29,6%).

W Polsce niestaty porażka jeśli chodzi o moją prognozę, bo WIG w tym roku nic nie zyskał a wręcz minimalnie stracił (w momencie pisania tego artykułu jest na -0,7% od początku roku). Nie ma sensu nawet się tłumaczyć - po prostu źle zinterpretowałem sytuację i nie przewidziałem aż takiego oddziaływania w sumie niezależnych od nas wydarzeń jak kontunuowanie umarzania jednostek funduszy inwestycyjnych przez Polaków, negatywny dla banków wyrok TSUE oraz aż 3 rewizje składu indeksów MSCI oczywiście na niekorzyść polskich akcji.

Co nas nie zabije to nas wzmocni

Uważam, że w tym roku przechodzimy czyściec ostateczny i kapitał się już wystarczająco wymieszał a zniechęceni opuścili nasz rynek. Dotyczy to zarówno klientów TFI, jak i zniecierpliwionych inwestorów zagranicznych.

PPK wysoką partycypacją wprawdzie nie grzeszy (ok. 39% pracowników I etapu się nie wypisało), ale uważam, że nawet 1,5-2 mld w przyszłym roku pomoże rozruszać nasz niemrawy w ostatnich miesiącach parkiet, a największym beneficjentem programu będą małe i średnie spółki. Niska płynność w połączeniu z nagłym napływem kapitału z PPK spowoduje wzrosty nawet o kilkaset procent na niektórych podmiotach, które w ostatnich latach zostały według mnie niesłusznie zdołowane. Warto zatem, moim zdaniem, przyglądać się małym spółkom z Swig80, również tym spoza indeksu a nawet wybranym podmiotom z NewConnect.

Po 9 latach nieprzerwanej hossy w USA, inwestorzy muszą dać sobie w końcu spokój z pompowaniem FAANG i przenieść przynajmniej część swojego kapitału na rynku rozwijające się czyli emerging markets do których Polska się wciąż zalicza.

Bardzo obiecująco wygląda ETF na akcje emerging markets:

źródło: Tradingview

Jak widać na załączonym obrazku, indeks emerging markets, po korekcie w latach 2018 i 2019, ma dużą ochotę na odrabianie strat i być może atak na rekordy historyczne w 2020 roku! To by był bardzo dobry scenariusz dla polskiej giełdy, bo w końcu zacząłby napływać do nas kapitał zagraniczny, który przewyższałby TFI, OFE i PPK razem wzięte i mógłby u nas zrobić spokojnie rekordy historyczne. W sumie, to nie jesteśmy przecież od nich wcale daleko - wystarcz wzrost o 18,7% i bijemy rekord wszech czasów.

Przy okazji rzuciła mi się w oczy jedna ciekawostka - wcześniej tylko raz w naszej 28-letniej historii mieliśmy 2 spadkowe lata z rzędu na indeksie WIG - były to lata 2000 i 2001. Jeśli faktycznie ten rok zamknie sie na minusie, to będzie to drugi taki przypadek, co z jednej strony świadczy o wyjątkowej słabości naszego parkietu, ale z drugiej zapowiada wzrosty w kolejnych latach. Jeśli kierować się analogią sprzed 18 lat, to po dwóch spadkowych latach 2000 i 2001 mieliśmy piękną serię aż 6 wrostowych lat: 2002 (+3,2%), 2003 (+44,9%), 2004 (+27.9%), 2005 (+33,7%), 2006 (+41,6%) i 2007 (+10,4%).

Druga cenna obserwacja to, że jeśli zamknięmy ten rok na minusie, to będzie to dopiero drugi przypadek aby dwa lata pod rząd były spadkowe ale NIGDY W HISTORII SIĘ NIE ZDARZYŁO ABY AŻ 3 LATA POD RZĄD BYŁY SPADKOWE! Wynika z tego, że jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że przyszły rok będzie jednak wzrostowy  

Prawdopodobieństwo jest zatem po stronie inwestora i wartość oczekiwana jest dodatnia Życzę wszystkim zdrowych, wesołych i spokojnych Świąt oraz wspaniałego Nowego Roku!

PS: To będzie nasz rok!

Z inwestorskim pozdrowieniem, 

Albert "Longterm" Rokicki

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

Miały być prognozy na 2020 czy coś przeoczylam

odpowiedz

Ja ciągle kupuję (w tym WIG20). WHP należy się nam jak psu buda.

odpowiedz

Albert ciągle mówi że będą wzrosty, a jednak są spadki. W końcu trafi bo cały czas nie może spadać. Troche mnie to śmieszy.

odpowiedz

Będzie rosło, albo spadało. Cóż, jak przy każdej prognozie część przewidywań się sprawdza, a część nie. Ważne, aby trzymać palec myszce, bo to zawsze przyjemne, a czasem daje zarobić lub zmniejszyć straty - tego Albertowi i jego wyznawcom życzę, oprócz przyjemnej atmosfery Bożego Narodzenia tego lata...

odpowiedz

Witam.

Powiedzenie "co nas nie zabije to nas wzmocni", można powiedzieć nie do końca prawdziwe,

Powinno brzmieć "co nas nie zabije to nas tak pokaleczy", że albo nas zniechęci do inwestowania, albo nawet wykluczy raz na zawsze, lub na dłuzszy czas. I raczej  ja tak z perspektywy czasu widzę nasz rynek kapitalowy. 

Widac to obrotach na naszym rynku i nowych debiutach. 

z poważaniem.

 

odpowiedz

Albert tym razem trafisz w 10 a my jak zawsze zarobimy ale tym razem znacznie wiecej !

odpowiedz

Dzięki serdeczne Albercie !

Tobie również życzę udanych transakcji i dużo zdrowia !

Andy F.

odpowiedz

Dużo zdrowia dla ciebie i całej rodzinki

odpowiedz

Wszystkiego Najlepszego na Świeta i Nowy Rok dla Ciebie Albert i całej załogii Longterm.

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Janusz Jerzyk

odpowiedz

Hej, 

 

PPK muszą inewstować w taki sposób :

 W ramach części udziałowej:

 

Nie mniej niż 50% wartości aktywów netto może być ulokowane w akcje i inne instrumenty udziałowe emitowane przez spółki z WIG20 lub instrumenty pochodne bazujące na akcjach lub tym indeksie.

Analogicznie jak wyżej, nie mniej niż 20% wartości aktywów netto może być lokowane akcje zagraniczne z krajów OECD (lub instrumenty pochodne bazujące na tych akcjach lub całych indeksach).

Nie więcej niż 20% wartości aktywów netto może być ulokowane w spółki z mWIG40 i nie więcej niż 10% akcje w pozostałych przedsiębiorstw notowanych na GPW.

Albercie, z napływu jakiego kapitału  spidziewasz się wzrostów na swig80? Z tych 10% z części udziałowej która średnio pewnie będzie wynosić 50% więc na swig80 zostanie 5% kapitału z ppk? 

 

Pozdrawiam 

 

 

odpowiedz

A już myślałem, że zonowu bedzie "marketing szkoleniowy"  .

 

odpowiedz