Spółki prowzrostowe na tydzień 01-05.02.2016
To był fantastyczny tydzień dla portfela SPT - 11 bit studios zyskał aż 14,8%, ATM Grupa zyskała 11,2% a Amica zyskała 3,1%, co dało średni zysk wysokości 9,7%. Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu - pierwszym nowego miesiąca?

Łącznie po trzech latach i 31 tygodniach od początku prowadzenia portfela (22.06.2012), inwestycje przyniosły 57,7% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG zyskał 10,22% czyli uzyskany zysk portfela okazał się o 465% wyższy od benchmarku.

Pierwsza edycja 2012/2013 (pełny rok) zakończyła się wynikiem 24,7%

Druga edycja 2013/2014  (pełny rok) zakończyła się zyskiem 24,53%

Trzecia edycja 2014/2015 (pełny rok) zakończyła się zyskiem 7,77%

Obecnie po 31 tygodniach IV edycji portfel osiągnął zysk 0,7%  W tym samym czasie WIG stracił 17,7%

Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu? 

 Postanowiłem ponieść w pełni świadome ryzyko i pozostawić te same spółki w portfelu. Ewentualną porażkę przyjmę z należytą godnością - po męsku.

W portfelu obecnie znajdują się następujące spółki:

Amica - według mnie przyszły "polski Samsung" i firma, która może odnieść wielki, międzynarodowy sukces zarzynając konkurencję z Niemiec, Włoch a nawet z Azji. Spółka powinna pokazać bardzo dobre wyniki za IV kwartał, ze względu na bardzo korzystne kursy walut - szczególnie funta a przecież mocno podbija rynek brytyjski i przejęła tam nawet ostatnio dystrybutora z 25-letnim doświadczeniem w branży.

ATM Grupa - spółka telewizyjna, w której aż 12% udziałów posiada właściciel Polsatu - Zygmunt Solorz-Żak,  wraca do portfela po dość długiej nieobecności. 2 tygodnie temu kurs został pięknie wyciągnięty - ktoś kto kupił na samym dołku we wtorek, ten już jest na prawie 26% plusie

 

11 bit studios - hit inwestycyjny ostatnich lat na GPW nie powiedział według mnie jeszcze ostatniego słowa - nowe premiery już na horyzoncie, wersje na PS4 i XBOX 1 się sprzedają a spółka nie jest wcale droga - C/Z- 8,43 przy ROE = 85%!!! Warto wspomnieć, że bardzo dużą część przychodów spółka ma w dolarze amerykańskim.

 

Poniżej mała ciekawostka - porównanie zachowania portfela SPT (czerwona linia) z indeksem WIG (niebieska linia) od początku prowadzenia portfela (22.06.2012):

 

A tak wygląda performance od początku 2013 roku (startując od wyjściowych 30 000 zł):

 

Na koniec ciekawostka - porównanie performancu spółek portfela SPT z wynikami spółek z moich płatnych, kwartalnych rankingów (stan na 28.01.2016):

WYNIKI PORTFELA ZA UBIEGŁY ROK (2015) MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ <LINK>

Po co w ogóle prowadzę ten portfel? 

CELEM JEST UZYSKANIE KWOTY 20 000 000 PLN <LINK>(SŁOWNIE: DWUDZIESTU MILIONÓW ZŁOTYCH) W OKRESIE 30 LAT Z POCZĄTKOWEGO, TEORETYCZNEGO KAPITAŁU, WYNOSZĄCEGO 30 000 PLN (SŁOWNIE: TRZYDZIEŚCI TYSIĘCY ZŁOTYCH) w 2012 ROKU. W CZERWCU 2012 STARTOWAŁEM Z POCZĄTKOWYMI 30 TYSIĄCAMI ZŁOTYCH. W CZERWCU 2042 ROKU PLANUJE NA TYM BLOGU ZAMIEŚCIĆ HISTORYCZNY WYKRES, KTÓRY POKAŻE DROGĘ JAKĄ ZARZĄDZANY PRZEZE MNIE KAPITAŁ PRZEBYŁ PRZEZ 30 LAT Z KWOTY 30 000 ZŁ W 2012 ROKU, DO PONAD 20 MILIONÓW ZŁ (PLAN MINIMUM). 

NIEMOŻLIWE? ABY TO OSIĄGNĄĆ WYSTARCZY ŚREDNIOROCZNA STOPA ZWROTU NA POZIOMIE MINIMALNIE WYŻSZYM NIŻ 24,2% (dokładnie: 24,203%, dzięki której przekroczę poziom 20 mln w 2042 r.). Pokazuje to wielką moc jaką posiada procent składany, działający w czasie kilkudziesięciu lat. Podczas pierwszego roku trwania eksperymentu stopa zwrotu wyniosła 24,67% zatem plan został wykonany z nawiązką. Drugi rok inwestycji zakończył się nieco gorszym rezultatem bo łączny zysk wyniósł 24,53%. Jak do tej pory wszystko zatem idzie zgodnie z założonym planem :-)

CZY MÓJ EKSPERYMENT SIĘ UDA?

Cóż, czas pokaże ale jedno jest pewne – ten czas 28 lat i tak upłynie, bez względu na to czy będę próbował czy nie :-)  

Dołącz do mnie w mojej drodze do tego ambitnego celu odległego o ponad 28 lat i obserwuj moje cotygodniowe zmagania z rynkiem.  Nie podejmowałem się go bynajmniej dlatego że jest to cel łatwy do osiągnięcia – wręcz przeciwnie, wymaga wielkiego samozaparcia, wytrwałości i determinacji. Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi analizami i artykułami na blogu zapisz się na bezpłatny newsletter i otrzymaj powitalnego e-booka „Inwestuj longterm II” gratis! (formularz po prawej stronie bloga – wystarczy podać imię, nazwisko lub nicka jeśli chcesz pozostać anonimowym oraz oczywiście adres e-mail). Polub również profil mojego bloga na Facebooku, na którym informuje na bieżąco o nowych artykułach oraz zmianach w składzie portfela:

https://www.facebook.com/longtermblog

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu. Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. W portfelu spółek prowzrostowych nie stosuje zleceń stop loss. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany.  Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji – najniższa stawka na rynku, oferowana przez Deutsche Bank. 

Począwszy od IV edycji co tydzień inwestowana jest kwota 30 000 plus zarobiony kapitał przez poprzednie 3 lata czyli łącznie 47 160 zł. Wynika z tego, że co tydzień rozkładam kapitał na trzy równe częsci i inwestuję po 15 720 zł w każdą z trzech spółek (łącznie 47 160 zł). 

Moja strategia zakłada zawieranie jak najmniejszej ilości transakcji zatem nie jest to czynnik znacząco wpływający na wynik. 

UWAGA: prezentowany portfel spółek prowzrostowych nie ma żadnego związku z prowadzonym przeze mnie portfelem długoterminowym, który wykazuje obecnie znacznie lepszą zyskowność. Jeśli ktoś jest zainteresowany otrzymywaniem codziennych aktualizacji mojego długoterminowego portfela, wraz z codziennymi komentarzami po sesji to więcej szczegółów może znaleźć tutaj (http://longterm.pl/shop/Abonament-Na-Codzienne-Komentarze-Gieldowe.html)

Dostępny jest obecnie raport z rankingiem 15 najlepszych polskich spółek po wynikach za III kwartał 2015 roku – każdy aktywny abonent otrzymuje go gratis, jako uzupełnienie i wsparcie do abonamentu!

UWAGA:AKTYWNI CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA INWESTORÓW INDYWIDUALNYCH OTRZYMUJĄ 100 ZŁ ZNIŻKI NA MÓJ ROCZNY ABONAMENT! LINK: https://www.longterm.pl/shop/Roczny-Abonament-Znizka-Dla-Czlonkow-Sii.html

 

 Z inwestorskim pozdrowieniem, 

Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Email: kontakt@longterm.pl 

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całego kapitału! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

cierpliowść ma goszki smak, za to jej owoce są bardzo słodkie - moja dewiza przy inwestowaniu

 

pozdraiwam Cię Albert

odpowiedz

Nie wiem jak Pan ale ja mam czas - mam 38 lat i nawet jak moje wejście będzie zbyt wczesne i stracę powiedzmy 20-30% ZAINWESTOWANEGO kapitału, to będę miał jeszcze mnóstwo czasu na odrobienie tego i zarobienie z nawiązką. Oczywiście nikt nie mówi o inwestowaniu na hurra całości swoich oszczędności - to musi być przemyślana i rozsądna decyzja nie zagrażająca bezpieczeństwu domowego budżetu. Pozdrawiam

odpowiedz

Witam

Widzę, że nia ma komentarzy ... pozwolę sobie więc na dwa cytaty, bo wiem że Pan lubi cytaty http://demotywatory.pl/4611767/kto-ma-racje-dzien-wczesniej-od-innych-ten-przez-dobe

I drugi który mi się podoba Władca absolutny może być Neronem, lecz bywa niekiedy Tytusem lub Markiem Aureliuszem. Lud często jest Neronem, nigdy zaś Markiem Aureliuszem. 

Jakoś oba pasują mi do rynku giełdowego  

odpowiedz

fajny cytat - sama prawda pozdrawiam

odpowiedz

a ja sobie pozwole, hossa pokoleniowa...

odpowiedz

No to kombo:

Chciwość jest dobra poprostu kupuj tanio, a sprzdawaj drogo, najlepsze okazją są wtedy gdy krew się leje, a za radosny konsensu zazwyczaj trzeba słono zapłacić

tadam

odpowiedz