Spółki prowzrostowe na tydzień 07-10.04.2015
To był remisowy tydzień dla portfela spółek prowzrostowych - Monnari wprawdzie zyskało 4,9%, Trakcja zysała 1,9% ale Medicalgorithmics stracił aż 6,5% kasując prawie cały zysk. Ten wyniósł zaledwie symboliczne +0,1%. Na jakie spółki stawiam w poświątecznym tygodniu?

Łącznie po dwóch latach i 37 tygodniach od początku prowadzenia portfela (22.06.2012), inwestycje przyniosły 52,63% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG zyskał 34,81% czyli uzyskany zysk portfela okazał się o 51% wyższy od benchmarku.

Pierwsza edycja 2012/2013 po 52 tygodniach zakończyła się wynikiem 24,7%

Druga edycja 2013/2014 po 52 tygodniach zakończyła się zyskiem 24,53%

Obecnie po 35 tygodniach trzeciej edycji 2014/2015 portfel przyniósł zysk 3,08% (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG wzrósł o 2,37% czyli  performance portfela jest lepszy o 30%. 

Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu? Nie widzę powodów aby zmieniać skład portfela - wciąż znajdują się w nim:

Trakcja - jeśli Polskę czeka wielka przebudowa infrastruktury kolejowej, to będą mieli ręce pełne roboty w najbliższych latach. 

Medicalgorithmics - spółka bardzo intensywnie rozwija swoją sprzedaż eksportową, która co ciekawe stanowi prawie całość jej przychodów. Ostatnio jej flagowy produkt - "Pocket EKG" został dopuszczony do sprzedaży w Brazylii. Spółka korzysta i będzie korzystała na bardzo wysokim kursie dolara amerykańskiego w którym uzyskuje przychody. 

Monnari systematycznie poprawia wyniki finansowe. W czwartym kwartale 2014 roku odzieżowa spółka wypracowała 61,6 mln PLN przychodów (+25,3% r/r), 16,5 mln PLN EBIT (+43,3% r/r) i 13,8 mln PLN zysku netto (+27,4% r/r). W zawiązku z tym w całym 2014 przychody ukształtowały się na poziomie 175,2 mln PLN (+20,4% r/r), co przy do 60% marży handlowej pozwoliło na znaczącą poprawę wyniku EBIT oraz netto do odpowiednio 30,3 i 30,2 mln PLN względem 17,0 i 17,4 mln PLN rok wcześniej. 

Poniżej mała ciekawostka - porównanie zachowania portfela SPT (czerwona linia) z indeksem WIG (niebieska linia) od początku 2013 roku:  

Na koniec porównanie zachowania SPT (Spółek prowzrostowych tygodnia) - KOLOR ZIELONY, WIG - KOLOR CZERWONY i portfela TOP3, złożonego z najlepszych 3 spółek z moich kolejnych raportów  -  KOLOR NIEBIESKI (01.01.2013 - 06.03.2015): 

UWAGA: Portfel TOP3 jako jedyny bierze pod uwagę reinwestowanie zarobionych środków. Składa się z 3 spółek, które uzyskały najwyższe miejsca w rankingach po kolejnych wynikach kwartalnych, które publikuje od kwietnia 2013 roku. Jeśli jakaś spółka wypadła z pierwszej trójki, to zastępowana była automatycznie spółką która zajęła jej miejsce w ilości akcji, na jaką pozwalał kapitał zarobiony przez poprzedniczkę. Więcej informacji na temat kwartalnych rankingów, które publikuje można znaleźć tutaj: http://longterm.pl/shop/Raport-18-Najlepszych-Spolek-Po-Wynikach-Za-Ih-2014-R.html

Po co w ogóle prowadzę ten portfel? 

CELEM JEST UZYSKANIE KWOTY 20 000 000 PLN <LINK>(SŁOWNIE: DWUDZIESTU MILIONÓW ZŁOTYCH) W OKRESIE 30 LAT Z POCZĄTKOWEGO, TEORETYCZNEGO KAPITAŁU, WYNOSZĄCEGO 30 000 PLN (SŁOWNIE: TRZYDZIEŚCI TYSIĘCY ZŁOTYCH) w 2012 ROKU. W CZERWCU 2012 STARTOWAŁEM Z POCZĄTKOWYMI 30 TYSIĄCAMI ZŁOTYCH. W CZERWCU 2042 ROKU PLANUJE NA TYM BLOGU ZAMIEŚCIĆ HISTORYCZNY WYKRES, KTÓRY POKAŻE DROGĘ JAKĄ ZARZĄDZANY PRZEZE MNIE KAPITAŁ PRZEBYŁ PRZEZ 30 LAT Z KWOTY 30 000 ZŁ W 2012 ROKU, DO PONAD 20 MILIONÓW ZŁ (PLAN MINIMUM). 

NIEMOŻLIWE? ABY TO OSIĄGNĄĆ WYSTARCZY ŚREDNIOROCZNA STOPA ZWROTU NA POZIOMIE MINIMALNIE WYŻSZYM NIŻ 24,2% (dokładnie: 24,203%, dzięki której przekroczę poziom 20 mln w 2042 r.). Pokazuje to wielką moc jaką posiada procent składany, działający w czasie kilkudziesięciu lat. Podczas pierwszego roku trwania eksperymentu stopa zwrotu wyniosła 24,67% zatem plan został wykonany z nawiązką. Drugi rok inwestycji zakończył się nieco gorszym rezultatem bo łączny zysk wyniósł 24,53%. Jak do tej pory wszystko zatem idzie zgodnie z założonym planem :-)

CZY MÓJ EKSPERYMENT SIĘ UDA?

Cóż, czas pokaże ale jedno jest pewne – ten czas 28 lat i tak upłynie, bez względu na to czy będę próbował czy nie :-)  

Dołącz do mnie w mojej drodze do tego ambitnego celu odległego o ponad 28 lat i obserwuj moje cotygodniowe zmagania z rynkiem.  Nie podejmowałem się go bynajmniej dlatego że jest to cel łatwy do osiągnięcia – wręcz przeciwnie, wymaga wielkiego samozaparcia, wytrwałości i determinacji. Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi analizami i artykułami na blogu zapisz się na bezpłatny newsletter i otrzymaj powitalnego e-booka „Inwestuj longterm II” gratis! (formularz po prawej stronie bloga – wystarczy podać imię, nazwisko lub nicka jeśli chcesz pozostać anonimowym oraz oczywiście adres e-mail). Polub również profil mojego bloga na Facebooku, na którym informuje na bieżąco o nowych artykułach oraz zmianach w składzie portfela:

https://www.facebook.com/longtermblog

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu. Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. W portfelu spółek prowzrostowych nie stosuje zleceń stop loss. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany.  Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji – najniższa stawka na rynku, oferowana przez Deutsche Bank (link: https://longterm.pl/jak-zaczac-grac-na-gieldzie.html

Moja strategia zakłada zawieranie jak najmniejszej ilości transakcji zatem nie jest to czynnik znacząco wpływający na wynik. W poprzedniej edycji przez 52 tygodni dokonałem zaledwie 45 zleceń (kupno: CD Projekt, KGHM, Neuca, Azoty, Monnari, Lentex, Farmacol, Forte,Budimex, IMC, Budimex, Integer, Cormay,  sprzedaż: KGHM, Neuca, Azoty, Lentex, Monnari, Farmacol, IMC, Budimex, Budimex, Forte, Integer, CD Projekt, Cormay, Agora,Protektor, PGE). Pełnych transakcji (kupno i sprzedaż) było tylko 20 (KGHM, Azoty, Neuca, Lentex, Monnari, Farmacol, IMC, Budimex, Budimex, Forte, CD Projekt, Integer, Cormay, Agora, Protektor, PGE, Forte, Monnari, CD Projekt) i 3 pojedyncze zlecenia kupna (SWG, ATM Grupa JWC).

UWAGA: prezentowany portfel spółek prowzrostowych nie ma żadnego związku z prowadzonym przeze mnie portfelem długoterminowym, który wykazuje obecnie znacznie lepszą zyskowność. Jeśli ktoś jest zainteresowany otrzymywaniem codziennych aktualizacji mojego długoterminowego portfela, wraz z codziennymi komentarzami po sesji to więcej szczegółów może znaleźć tutaj (http://longterm.pl/shop/Abonament-Na-Codzienne-Komentarze-Gieldowe.html)

Dostępny jest raport z rankingiem 15 najlepszych polskich spółek po wynikach za III kwartał 2014 roku – każdy aktywny abonent otrzymuje go gratis, jako uzupełnienie i wsparcie do abonamentu!

Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Email: kontakt@longterm.pl 

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości kapitalu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

Nie mogę zamieścić wpisu z przyczyn technicznych - spółki prowzrostowe na ten tydzień to: Elzab, Monnari i Trakcja. W zeszłym  tygodniu średni zysk portfela wyniósł 0,35%

odpowiedz

Witam,

Wiem że to może nie moja sprawa lecz z czystej ciekawości mam do Pana pytanie. Większość dobrych graczy nie dzieli się swoimi spostrzeżeniami. Dlaczego jednak Pan tak otwarcie często przekazuje nam swoje opinie? Może jest Pan inny, bardziej otwarty dla innych? Jednak nie o to chodzi, ciekaw jestem bardziej pana prywatenego porfela ponieważ mało Pan do niego nawiązuje, czy prywatnie udaje się Panu osiągnąć jakąś imponującą stopę zwrotu w długim terminie? Oraz jakiego rzędu kapitałem Pan teraz dysponuje i od ilu pan zaczynał, nie musi to być dokładnie. Chciałbym się tego dowiedzieć ponieważ zupełnie inaczej czyta się wiedząc jaki sukces na giełdzie autor osiągnął. W przeciwnym wypadku budzą się pewnie podejżenia że sprzedaje Pan swoje rankingi z racji że na giełdzie się panu nie wiedzie i szuka sobie innego dochodu.

Pozdrawiam, !

odpowiedz

Witam Ciekawy, osiągnąłem bardzo duży sukces na giełdzie ale przyznam się szczerze, że duża kasa dotyczyła w przeważającej części lat 2003-2007 - wtedy zdołałame na tyle pomnożyć swój kapitał, że nie tylko bessa nie za bardzo mnie dotknęła ale i byłem w stanie już regularnie dorabiać sobie drugą pensję do etatu. W 2011 byłem już na tyle tego pewny, że zdecydowałem się rzucić etat i skupić tylko i wyłącznie na inwestowaniu. 

Często pada pytanie dlaczego zatem sprzedaje swoje analizy? 

Otóż w momentach takich jak ten czyli w początkowych etapach hossy jestem załadowany w akcje na 100% kapitału czyli dosłownie pod korek czyli nie miałbym za co żyć gdybym nie miał tej "drugiej nogi" w postaci tego portalu 

Pozdrawiam 

odpowiedz

A kiedys pisałeś że na giełde nie wrzucasz całego swojego majątku, tylko część bo trzeba sobie zapewnić bufor bezpieczenstwa.

Oj gubimy sie w zeznaniach  a stały czytelnik wyłapuje szybko takie nieścisłosci

odpowiedz
Odpowiedź do daro  z dnia 13.04.2015 09:15

I bardzo dobrze że wyłapujesz takie nieścisłości Daro  Jako zawodowiec muszę bardzo uważać na to co piszę bo niedoświadczony i nieświadomy Czytelnik może wziąć sobie je niepotrzebnie do serca i popełnić gigantyczne błędy. Czy Kamil Stoch każe komuś skakać z mamuciej skoczni na pełny gwizdek? Pamiętaj że to co ja robię nijak się ma do tego co powinien robić początkujący lub mniej przygotowany inwestor. Wciąż uważam że powinno się inwestować bezpiecznie - na giełdzie co najwyżej 30% swojego całego kapitału - reszta na bezpiecznych lokatach lub w obligacjach, ewentualnie złoto ale ja nie jestem jego zwolennikiem - preferuje nieruchomości. Obecnie jeśli chodzi o zaangażowanie w akcje to jest to 100% ale pamiętaj że ja jestem zawodowcem - nie należy się tym sugerować! Kazdemu, początkującemu inwestorowi zalecam zaangażowanie co najwyżej 10-20% kapitału.

odpowiedz