Spółki prowzrostowe na tydzień 12-16.01.2015
To był bardzo udany tydzień dla portfela - Monnari zyskało 11,5%, Seco Warwick zyskał 5,4% a Lentex stracił symboliczne 0,59%. Średni zysk wyniósł 5,44%. Na jakie spółki stawiam w tym tygodniu?

Łącznie po dwóch latach i 28 tygodniach od początku prowadzenia portfela (22.06.2012), inwestycje przyniosły 43,42% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG zyskał 29,56% czyli uzyskany zysk portfela okazał się o 47% wyższy od benchmarku.

Pierwsza edycja 2012/2013 po 52 tygodniach zakończyła się wynikiem 24,7%

Druga edycja 2013/2014 po 52 tygodniach zakończyła się zyskiem 24,53%

Obecnie po 27 tygodniach trzeciej edycji 2014/2015 portfel ponosi stratę wysokości 6,14% (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG stracił 3,07% czyli że performance jest gorszy od benchmarku. Nie tracę jednak morale, gdyż mam pełną świadomość tego, że w przypadku nadejścia mocnej fali hossy te straty zostaną odrobione być może nawet w jeden tydzień.

Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu? 

Nie widzę powodów do zmiany składu portfela. Wciąż stawiam na te same trzy spółki: Lentex, Monnari i Seco Warwick. 

Seco Warwick Group - liczy się tylko jedno słowo: grafen. Od strony analizy technicznej mamy wypełnioną pełną piątkę.  

Lentex jest stosunkowo tani pod względem wycen wskaźnikowych - C/Z = 11, C/WK = 1,4, a w dodatku będzie czerpać bardzo duże korzyści ze spadków cen ropy naftowej, która jest podstawowym surowcem dla grupy kapitałowej. Ponadto spółka ogłosiła wezwanie do sprzedaży akcji (skupiła akcje własne od akcjonariuszy) po cenie 9,75 zł czyli ok. 16 powyżej obecnego kursu). Oczywiście odpowiedziałem w pełni na wezwanie (maksymalny zapis) a redukcja wyniosła 85% czyli że na sprzedanej transzy 15% akcji zarobiłem 2,4% (na całości), które traktuje jako bonus. Pozyskane środki ponownie zainwestowałem w akcje Lentexu. W piątek 12.12 spółka po raz kolejny podniosła swoje prognozy zysku za ten rok - do 28,5 mln zł, co stanowi wzrost o 65% w stosunku do pierwotnie prognozowanej wartości!

Monnari systematycznie poprawia wyniki finansowe. W trzecim kwartale odzieżowa spółka miała prawie 37 mln zł przychodów wobec 33,6 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł do 4 mln zł z 2 mln zł przed rokiem. Zysk netto wzrósł do prawie 4 mln zł z 1 mln zł w analogicznym okresie 2013 roku.

Poniżej mała ciekawostka - porównanie zachowania portfela SPT (czerwona linia) z indeksem WIG (niebieska linia) od początku 2013 roku:  

 

Na koniec porównanie zachowania SPT (Spółek prowzrostowych tygodnia) - KOLOR ZIELONY, WIG - KOLOR CZERWONY i portfela TOP3, złożonego z najlepszych 3 spółek z moich kolejnych raportów  -  KOLOR NIEBIESKI (01.01.2013 - 10.10.2014): 

 spółkirankingowevssptvswig

 

UWAGA: Portfel TOP3 jako jedyny bierze pod uwagę reinwestowanie zarobionych środków. Składa się z 3 spółek, które uzyskały najwyższe miejsca w rankingach po kolejnych wynikach kwartalnych, które publikuje od kwietnia 2013 roku. Jeśli jakaś spółka wypadła z pierwszej trójki, to zastępowana była automatycznie spółką która zajęła jej miejsce w ilości akcji, na jaką pozwalał kapitał zarobiony przez poprzedniczkę. Więcej informacji na temat kwartalnych rankingów, które publikuje można znaleźć tutaj: http://longterm.pl/shop/Raport-18-Najlepszych-Spolek-Po-Wynikach-Za-Ih-2014-R.html

Po co w ogóle prowadzę ten portfel? 

CELEM JEST UZYSKANIE KWOTY 20 000 000 PLN <LINK>(SŁOWNIE: DWUDZIESTU MILIONÓW ZŁOTYCH) W OKRESIE 30 LAT Z POCZĄTKOWEGO, TEORETYCZNEGO KAPITAŁU, WYNOSZĄCEGO 30 000 PLN (SŁOWNIE: TRZYDZIEŚCI TYSIĘCY ZŁOTYCH) w 2012 ROKU. W CZERWCU 2012 STARTOWAŁEM Z POCZĄTKOWYMI 30 TYSIĄCAMI ZŁOTYCH. W CZERWCU 2042 ROKU PLANUJE NA TYM BLOGU ZAMIEŚCIĆ HISTORYCZNY WYKRES, KTÓRY POKAŻE DROGĘ JAKĄ ZARZĄDZANY PRZEZE MNIE KAPITAŁ PRZEBYŁ PRZEZ 30 LAT Z KWOTY 30 000 ZŁ W 2012 ROKU, DO PONAD 20 MILIONÓW ZŁ (PLAN MINIMUM). 

NIEMOŻLIWE? ABY TO OSIĄGNĄĆ WYSTARCZY ŚREDNIOROCZNA STOPA ZWROTU NA POZIOMIE MINIMALNIE WYŻSZYM NIŻ 24,2% (dokładnie: 24,203%, dzięki której przekroczę poziom 20 mln w 2042 r.). Pokazuje to wielką moc jaką posiada procent składany, działający w czasie kilkudziesięciu lat. Podczas pierwszego roku trwania eksperymentu stopa zwrotu wyniosła 24,67% zatem plan został wykonany z nawiązką. Drugi rok inwestycji zakończył się nieco gorszym rezultatem bo łączny zysk wyniósł 24,53%. Jak do tej pory wszystko zatem idzie zgodnie z założonym planem :-)

CZY MÓJ EKSPERYMENT SIĘ UDA?

Cóż, czas pokaże ale jedno jest pewne – ten czas 28 lat i tak upłynie, bez względu na to czy będę próbował czy nie :-)  

Dołącz do mnie w mojej drodze do tego ambitnego celu odległego o ponad 28 lat i obserwuj moje cotygodniowe zmagania z rynkiem.  Nie podejmowałem się go bynajmniej dlatego że jest to cel łatwy do osiągnięcia – wręcz przeciwnie, wymaga wielkiego samozaparcia, wytrwałości i determinacji. Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi analizami i artykułami na blogu zapisz się na bezpłatny newsletter i otrzymaj powitalnego e-booka „Inwestuj longterm II” gratis! (formularz po prawej stronie bloga – wystarczy podać imię, nazwisko lub nicka jeśli chcesz pozostać anonimowym oraz oczywiście adres e-mail). Polub również profil mojego bloga na Facebooku, na którym informuje na bieżąco o nowych artykułach oraz zmianach w składzie portfela:

https://www.facebook.com/longtermblog

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu. Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. W portfelu spółek prowzrostowych nie stosuje zleceń stop loss. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany.  Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji – najniższa stawka na rynku, oferowana przez Deutsche Bank. Moja strategia zakłada zawieranie jak najmniejszej ilości transakcji zatem nie jest to czynnik znacząco wpływający na wynik. W poprzedniej edycji przez 52 tygodni dokonałem zaledwie 45 zleceń (kupno: CD Projekt, KGHM, Neuca, Azoty, Monnari, Lentex, Farmacol, Forte,Budimex, IMC, Budimex, Integer, Cormay,   sprzedaż: KGHM, Neuca, Azoty, Lentex, Monnari, Farmacol, IMC, Budimex, Budimex, Forte, Integer, CD Projekt, Cormay, Agora,Protektor, PGE). Pełnych transakcji (kupno i sprzedaż) było tylko 20 (KGHM, Azoty, Neuca, Lentex, Monnari, Farmacol, IMC, Budimex, Budimex, Forte, CD Projekt, Integer, Cormay, Agora, Protektor, PGE, Forte, Monnari, CD Projekt) i 3 pojedyncze zlecenia kupna (SWG, ATM Grupa JWC).

UWAGA: prezentowany portfel spółek prowzrostowych nie ma żadnego związku z prowadzonym przeze mnie portfelem długoterminowym, który wykazuje obecnie znacznie lepszą zyskowność. Jeśli ktoś jest zainteresowany otrzymywaniem codziennych aktualizacji mojego długoterminowego portfela, wraz z codziennymi komentarzami po sesji to więcej szczegółów może znaleźć tutaj (http://longterm.pl/shop/Abonament-Na-Codzienne-Komentarze-Gieldowe.html)

Dostępny jest raport z rankingiem 15 najlepszych polskich spółek po wynikach za III kwartał 2014 roku – każdy aktywny abonent otrzymuje go gratis, jako uzupełnienie i wsparcie do abonamentu!

Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Email: kontakt@longterm.pl 

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

Cudowny post, humor i dystans! Plus ogolnie bardzo fajny blog :) Gratuluje! :)

odpowiedz

Albert gdzie jest Forum VIP??????????

Próbuje ogarnąc tą stronkę na 2 przeglądarkach i nie da się go znaleźć. Zalogowalem sie, zresetowalem hasło, ale forum nie potrafie znaleźć

 

pozdr

odpowiedz

Proszę o kontakt mailowy: kontakt@longterm.pl 

odpowiedz

Zapraszam wszystkich na darmowy webinar, podczas którego przedstawię metody inwestycyjne trzech wielkich, amerykańskich inwestorów - Bena Grahama, Warrena Buffetta i Philipa Fishera. Wezmę też nasz warsztat dwie spółki amerykańskie - Apple i Facebooka:

squaber.com/l/jak-selekcjonowac-spolki-metodami-najwiekszych-amerykanskich-inwestorow/

odpowiedz

W kwestii dywidend - polecam mój artykuł, który ukazał się w ostatnim "Akcjonariuszu" i na stronie SII:

www.sii.org.pl/8476/edukacja-i-analizy/akcjonariusz/jak-zbudowac-portfel-akcji-dywidendowych.html#ak8476

odpowiedz

w środę wzięte 10 akcji KGHM, dzisiaj 30 akcji PKO do portfela dywidendowego 

odpowiedz

Gdyby ktoś sie stęsknił za starą szatą graficzną bloga :-) 

http://old.longterm.pl/

z tymże nie obiecuje, że odpowiem na komentarze tam zamieszczane, bo koncentruje się na nowym portalu

 

odpowiedz

Haha ! Po otwarciu tego linka pojawia sie strona z odzywkami i suplementami dla kulturystow :)

odpowiedz

mam pytanie do Ciebie Albercie czy i kiedy będą widoczne dotychczasowe komentarze do Twoich wpisów

odpowiedz

Cześć Rekinek, niestety ze względu na to, że zamieściłem wpis już po rozpoczęciu przenoszenia portalu na nowy serwer to niestety nie dało się ich tutaj zamieścić. Są wciąż dostępne na starej wersji bloga:

http://old.longterm.pl/spolki-prowzrostowe-na-tydzien-12-16-01-2015/

 

odpowiedz
 1. 1.gravatar.com/avatar/557e80cd325332d722efdc789662ddc6?s=68&d=http%3A%2F%2F1.gravatar.com%2Favatar%2Fad516503a11cd5ca435acc9bb6523536%3Fs%3D68&r=G" alt="" width="68" height="68" />ty10 stycznia 2015 o 22:54 :

  Albercie, czy Ty na prawdę, jak jest nowy tydzień, sprzedajesz w piątek i kupujesz w poniedziałek?
  „zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki.”
  Czyli teraz sprzedałeś Monnari w piątek, a kupisz w poniedziałek?

  • 0.gravatar.com/avatar/0015c1d4f49430f7d72190a68986b292?s=39&d=http%3A%2F%2F0.gravatar.com%2Favatar%2Fad516503a11cd5ca435acc9bb6523536%3Fs%3D39&r=G" alt="" width="39" height="39" />Albert Rokicki12 stycznia 2015 o 09:15 :

   Nie dokonałem żadnych transakcji, gdyż tak jak napisałem w artykule – postanowiłem nie zmieniać składu portfela. Nawet jeśli bym zmieniał, to wszelkie transakcje dokonywane są w piątek na zamknięciu. Gdybym miał zamienić dajmy na to Lentex na spółkę X to sprzedałbym Lentex i jednocześnie zakupiłbym spółkę X za taką samą kwotę za którą pierwotnie kupiłem Lentex.

 2. 0.gravatar.com/avatar/0015c1d4f49430f7d72190a68986b292?s=68&d=http%3A%2F%2F0.gravatar.com%2Favatar%2Fad516503a11cd5ca435acc9bb6523536%3Fs%3D68&r=G" alt="" width="68" height="68" />Albert Rokicki12 stycznia 2015 o 12:26 :

  Można? Można old.longterm.pl/wp-includes/images/smilies/icon_wink.gif" alt=";-)" />

  http://www.wiadomosci24.pl/artykul/czesi_kupili_polska_kopalnie_zwiekszyli_zaloge_i_kopia_wegiel_232675.html

 3. 0.gravatar.com/avatar/48a781f633d112308fdb4d10991d94cd?s=68&d=http%3A%2F%2F0.gravatar.com%2Favatar%2Fad516503a11cd5ca435acc9bb6523536%3Fs%3D68&r=G" alt="" width="68" height="68" />gumka12 stycznia 2015 o 19:55 :

  Panie Albercie co PAN sądzi o spółce Mercator medical może warto ją dodać do Pańskiego portfela? Nie do końca zgadzam się z pańskim sposobem podejścia do rynku, ale podziwiam pana wytrwałość w dążeniu do celu.

  • 0.gravatar.com/avatar/0015c1d4f49430f7d72190a68986b292?s=39&d=http%3A%2F%2F0.gravatar.com%2Favatar%2Fad516503a11cd5ca435acc9bb6523536%3Fs%3D39&r=G" alt="" width="39" height="39" />Albert Rokicki13 stycznia 2015 o 16:44 :

   Witam, chyba nie za bardzo Pan się orientuje o co chodzi w inwestowaniu na giełdzie – nie zawsze się trafia a dobry inwestor czy trader, to taki, który z łatwością przyznaje się do błędu. Na tę chwilę wciąż traktuje to jako fałszywe wybicie czy fake out ale jeśli runie w dół jak ropa, to oczywiście nie będę miał żadnego problemu z przyznaniem się do błędu. Jak Pan trochę pobędzie na rynku to Pan to zrozumie – nie ma tutaj ludzi nieomylnych, a jak ktoś się za takowego uważa, to bardzo szybko kończy karierę…

    • 0.gravatar.com/avatar/0015c1d4f49430f7d72190a68986b292?s=39&d=http%3A%2F%2F0.gravatar.com%2Favatar%2Fad516503a11cd5ca435acc9bb6523536%3Fs%3D39&r=G" alt="" width="39" height="39" />Albert Rokicki13 stycznia 2015 o 19:06 :

     Nie mam i dlatego za każdym razem pod moimi artykułami jest komunikat informujący, że moje teksty są tylko i wyłącznie wyrazem mojej osobistej opinii i absolutnie nie stanowią rekomendacji.

     PS: daleki jestem od irytacji – po 14 latach w tym biznesie coś takiego to jak nic nie znaczące turbulencje old.longterm.pl/wp-includes/images/smilies/icon_wink.gif" alt=";-)" />

 4. 1.gravatar.com/avatar/7fb8ccd0c8b0dc40b4c3b2d56779e696?s=68&d=http%3A%2F%2F1.gravatar.com%2Favatar%2Fad516503a11cd5ca435acc9bb6523536%3Fs%3D68&r=G" alt="" width="68" height="68" />krzysztofm13 stycznia 2015 o 10:35 :

  Ha ha a co gdy mamy i będziemy mieli wielki 10-15 letni trend boczny pokoleniowy z minimalna inflacją i deflacją.
  Nie ma komu kupować akcji, nie ma komu kupować mieszkań na wynajem bo Polaków coraz mniej i więcej nie będzie.
  Lepiej niech traderzy inwestują w domy spokojnej starości i opieki paliatywnej.
  Gołym okiem widać co tu będzie, jaka służba zdrowia. Giełda nie kłamie- jej puls zamiera tak jak u umierającego. Będą wzrosty na WIG może nawet 20%, mogą być wyskoki, tak jak polepsza się nagle przed zgonem

 5. 0.gravatar.com/avatar/032a7cc27b4602997ee76b2725c80001?s=68&d=http%3A%2F%2F0.gravatar.com%2Favatar%2Fad516503a11cd5ca435acc9bb6523536%3Fs%3D68&r=G" alt="" width="68" height="68" />glx13 stycznia 2015 o 14:30 :

  Niezniszczalne i niezatapialne PGE -wytrawałość konsekwencja i troche wiary długoterminowe inwestowanie nie jest złe ale życie niestety nie trwa wiecznie dzisiaj ładna pogoda i ładna sesja trzeba troche skorzystać z tego old.longterm.pl/wp-includes/images/smilies/icon_smile.gif" alt=":-)" />
  https://www.youtube.com/watch?v=9p9ArpRcvjg

 6. 0.gravatar.com/avatar/4932c978393717b9bdf9cbc70825c2be?s=68&d=http%3A%2F%2F0.gravatar.com%2Favatar%2Fad516503a11cd5ca435acc9bb6523536%3Fs%3D68&r=G" alt="" width="68" height="68" />Adam13 stycznia 2015 o 20:28 :

  Albercie,
  Mam do Ciebie pytanie czy mógłbyś polecić dobrą książkę o analizie fundamentalnej i technicznej lub książkę która by dobrze opowiadała o bilansach spółek ewentualnie raportach finansowych spółek.( Oczywiście w języku polskim)
  Pozdrawiam
  Adam

 7. 1.gravatar.com/avatar/3bbb159c72c16f80a728377f0cf9db82?s=68&d=http%3A%2F%2F1.gravatar.com%2Favatar%2Fad516503a11cd5ca435acc9bb6523536%3Fs%3D68&r=G" alt="" width="68" height="68" />Rafi13 stycznia 2015 o 21:07 :

  Witam
  Na GPW ładna długa biała świeca, na DAXie biała, ale z długim cieniem, a amerykańce to dziś mają fantazje z tą świeczką 1D old.longterm.pl/wp-includes/images/smilies/icon_biggrin.gif" alt=":D" /> Coś tam piszą że spadków na surowcach się boją w prasie.
  Ostatnio na Bankierze pojawił się złowieszczy artykuł:http://www.bankier.pl/wiadomosc/Umierajaca-Polska-To-bedzie-kraj-starych-ludzi-7230165.html
  Panie Albercie wspominał Pan, że deflacja jak w Japonii jest poważnym zagrożeniem dla inwestycji długoterminowych w akcje, ale prawdopodobieństwo wystąpienia jest nikłe. U nas niestety chyba nie jest zerowe. Problemy demograficzne są faktem. Jak by się Pan odniósł do takiego czarnowidztwa ? Dziękuje z góry z odpowiedź.

  ps. bibliografia przez Pana wypisana teraz, super książki, old.longterm.pl/wp-includes/images/smilies/icon_biggrin.gif" alt=":D" />

  • 0.gravatar.com/avatar/0015c1d4f49430f7d72190a68986b292?s=39&d=http%3A%2F%2F0.gravatar.com%2Favatar%2Fad516503a11cd5ca435acc9bb6523536%3Fs%3D39&r=G" alt="" width="39" height="39" />Albert Rokicki13 stycznia 2015 o 21:24 :

   Witam,

   Odnośnie deflacji to nie przypominam sobie abym tak kiedykolwiek stwierdził. Mógłby Pan przytoczyć jakiś cytat/artykuł czy naprowadzić mnie na trop kiedy tak powiedziałem?

   Odnośnie demografii, to temat stał się ostatnio modny, a z mojego doświadczenia takie głośne medialnie tematy nie okazują się nigdy zagrożeniem – na zasadzie – krach nigdy nie następuje z powodu, który jest publicznie znany i rozumiany. Gdyby przykładowo teraz w mediach pisano, że to dobrze, że będzie mniej ludzi, to bym się bardzo obawiał. Ale skoro problem jest zidentyfikowany to wszystko będzie OK, bo społeczeństwo jest jak stado i ma naturalne umiejętności dostosowywania się. Najlepsze efekty zawsze dawała wojna – to po niej następowały największe wyże demograficzne ale jak na złość jesteśmy w NATO i wojna nam nie grozi old.longterm.pl/wp-includes/images/smilies/icon_smile.gif" alt=":-)" /> Z punktu demografii to oczywiście źle – chyba że może wybuchnie wojna domowa jak w 1981 roku, po której nastąpiła tzw. „zemsta Jaruzelskiego” i wyż wczesnych lat 80-tych old.longterm.pl/wp-includes/images/smilies/icon_smile.gif" alt=":-)" /> Tak na poważnie to ja zawsze puentuje problem demograficzny jednym zdaniem „to że masz więcej dzieci od swojego sąsiada, wcale nie stawia Cię w lepszej sytuacji – to nie sprawia że stajesz się automatycznie bogatszy”. Oczywiście rząd, establishment, kościół, wszelkiego rodzaju korporacje chcą aby ludzi było jak najwięcej z wiadomych względów ale nie dajmy się zwariować old.longterm.pl/wp-includes/images/smilies/icon_wink.gif" alt=";-)" />

 8. 1.gravatar.com/avatar/3bbb159c72c16f80a728377f0cf9db82?s=68&d=http%3A%2F%2F1.gravatar.com%2Favatar%2Fad516503a11cd5ca435acc9bb6523536%3Fs%3D68&r=G" alt="" width="68" height="68" />Rafi13 stycznia 2015 o 21:48 :

  Tak mi się wydawało, że była wymiana zdań na temat deflacji w komentarzach, coś o Japonii, że to byłby najgorszy scenariusz, ale mało prawdopodobny. Trudno mi teraz szukać tego po Pana stronie, więc przyjmuje stwierdzenie, że Pan tak nie pisał do wiadomości.
  Rozumiem, że zgodnie z tym tokiem rozumowania krachy spowodowane problemami obecnymi w Rosji, Grecji, przeceną na surowcach nam nie grożą, ponieważ są znane.
  Tak wojny dają impuls demograficzny, jak ludzie są obarczeni dużym ryzykiem to zaczynają inwestować w najbardziej pierwotnej formie czyli w dzieci. Niestety ZUS zdejmuje z ludzi ryzyko w pewien sposób i według mnie system ZUSowski sam napędza problemy demograficzne dając ludziom złudne poczucie bezpieczeństwa.

  • 0.gravatar.com/avatar/0015c1d4f49430f7d72190a68986b292?s=39&d=http%3A%2F%2F0.gravatar.com%2Favatar%2Fad516503a11cd5ca435acc9bb6523536%3Fs%3D39&r=G" alt="" width="39" height="39" />Albert Rokicki13 stycznia 2015 o 21:56 :

   Ja kiedyś, mniej więcej w połowie lat 90-tych kiedy chodziłem na angielski dodatkowo (bo w szkole były chyba tylko 2 godziny tygodniowo – trzy to maks.) to Pani mówiła, że w Anglii ma się jedno, dodatkowe dziecko „na wypadek” czyli że Angole biorą pod uwagę, że jedno może zginąć w wypadku lub umrzeć na jakąś chorobę. Nie wiem czy to wciąż tak funkcjonuje w ich kulturze ale jakoś mnie to wtedy bardzo odrzuciło… może ja jakiś dziwny jestem ale chcieć mieć dziecko tylko „na wypadek” to straszna filozofia…i potem straszna świadomość dla tego człowieka, że urodziło się jako backup.

 9. 1.gravatar.com/avatar/3bbb159c72c16f80a728377f0cf9db82?s=68&d=http%3A%2F%2F1.gravatar.com%2Favatar%2Fad516503a11cd5ca435acc9bb6523536%3Fs%3D68&r=G" alt="" width="68" height="68" />Rafi13 stycznia 2015 o 22:15 :

  Każdy może mieć swoje zdanie, opinie, podejście do świata. Niektórzy są romantyczni, liberalni,a jeszcze inni absurdalnie pragmatyczni old.longterm.pl/wp-includes/images/smilies/icon_biggrin.gif" alt=":D" />

 10. 1.gravatar.com/avatar/7fb8ccd0c8b0dc40b4c3b2d56779e696?s=68&d=http%3A%2F%2F1.gravatar.com%2Favatar%2Fad516503a11cd5ca435acc9bb6523536%3Fs%3D68&r=G" alt="" width="68" height="68" />krzysztofm13 stycznia 2015 o 23:09 :

  Co tam giełda, nic tam się nie dzieje ciekawego, bardzo lubię filmy o agencie 007, mam kolekcję z powiedzmy 3/4 odcinków- Jeden z lepszych z Rogerem Moore to LIVE AND LET DIE-trailer i muza-
  https://www.youtube.com/watch?v=swVoXHVW-jI

  Inny ostatni super Bond to Skyfall-
  https://www.youtube.com/watch?v=6kw1UVovByw

  Najlepszy film:
  Black Hawk Down
  https://www.youtube.com/watch?v=gQ0njobwc6U
  https://www.youtube.com/watch?v=qe9xbgtige0

  Snajperzy Delta Force i ich poświęcenie w Somalii za które otrzymali pośmiertnie Honorowy Medal Kongresu USA
  Ich odwaga jest godna podziwu zaś pamięć o ich heroizmie jest wieczna.
  https://www.youtube.com/watch?v=sJ86wP-1aD8

 11. 1.gravatar.com/avatar/589b68e3e0343fe80e6df449295345c6?s=68&d=http%3A%2F%2F1.gravatar.com%2Favatar%2Fad516503a11cd5ca435acc9bb6523536%3Fs%3D68&r=G" alt="" width="68" height="68" />stiopa13 stycznia 2015 o 23:14 :

  http://stooq.pl/n/?f=939233

  Do coraz szerszego grona, aczkolwiek na razie wąskiego dochodzi, że olbrzymia przecena na ropie spowoduje w 2015 naturalna stymulacje gospodarek państw importerów ropy i gazu. Pojawiają się różne dane od dziesiątych procenta wzrostu PKB rocznie do nawet 1,5 procenta. My jesteśmy jak najbardziej mocno uzależnieni od cen ropy i gazu – myślę że musi się to przełożyć na wzrost PKB nawet o 1 procent rocznie w stosunku do założonego, a gdyby tak jeszcze ECB zaczęło skup od 22.01 – to powinno zagwarantować hossę na GPW. Jak uważasz Albert

 12. 0.gravatar.com/avatar/4e0a8a7030e4ffabf7e7091ee44d9220?s=68&d=http%3A%2F%2F0.gravatar.com%2Favatar%2Fad516503a11cd5ca435acc9bb6523536%3Fs%3D68&r=G" alt="" width="68" height="68" />A.Staniecki14 stycznia 2015 o 00:39 :

  Swoją drogą, najlepsza inwestycja, i co najlepsze, nieskorelowana z pozostałymi instrumentami to inwestycja w siebie – zawsze w cenie.

  Dlatego warto np. się uczyć innych języków, co każdy pracodawca doceni old.longterm.pl/wp-includes/images/smilies/icon_wink.gif" alt=";)" />

  Shre nazg golugranu kilmi-nudu
  Ombi kuzddurbagu gundum-ishi
  Nugu gurunkilu bard gurutu
  Ash Burz-Durbagu burzum-ishi
  Daghburz-ishi makha gulshu darulu.

  Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
  ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul
  Daghburz-ishi makha gulshu darulu.

 13. 0.gravatar.com/avatar/0015c1d4f49430f7d72190a68986b292?s=68&d=http%3A%2F%2F0.gravatar.com%2Favatar%2Fad516503a11cd5ca435acc9bb6523536%3Fs%3D68&r=G" alt="" width="68" height="68" />Albert Rokicki14 stycznia 2015 o 09:35 :

  UWAGA: trwają prace nad portalem i wszystkie nowe komentarze, które pojawią się od teraz nie pojawią się w chwili aktualizacji ok. godz. 14-15.

  Za tę niedogodność bardzo przepraszam

odpowiedz
Odpowiedź do Albert  z dnia 16.01.2015 13:24

Panowie robicie jakieś zakupy? Ja kupiłem Getin Noble Bank za 1,98 zł. Jeśli nie zbankrutuje to w długim terminie spółka powinna dać zarobić

odpowiedz
Odpowiedź do artur_k44@interia.pl  z dnia 17.01.2015 23:06

30 akcji PKO weszło - skromnie ;-) 

odpowiedz
Odpowiedź do Albert  z dnia 16.01.2015 13:05

Panowie robicie jakieś zakupy? Ja kupiłem Getin Noble Bank za 1,98 zł. Jeśli nie zbankrutuje to w długim terminie spółka powinna dać zarobić

odpowiedz