Spółki prowzrostowe na tydzień 27-30.04.2015
To był udany tydzień dla portfela spółek prowzrostowych - Monnari zyskało 6,2%, Elzab idealnie zremisował, natomiast Trakcja ponownie zawiodła moje oczekiwania tracąc 1,3%. Średni zysk wyniósł +1,63%. Oby tak wyglądał każdy tydzień, to zysk roczny wyniósłby 84%. Na jakie spółki stawiam w nadchodzącym tygodniu?

Łącznie po dwóch latach i 40 tygodniach od początku prowadzenia portfela (22.06.2012), inwestycje przyniosły 53,31% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG zyskał 40,64% czyli uzyskany zysk portfela okazał się o 31% wyższy od benchmarku.

Pierwsza edycja 2012/2013 po 52 tygodniach zakończyła się wynikiem 24,7%

Druga edycja 2013/2014 po 52 tygodniach zakończyła się zyskiem 24,53%

Obecnie po 40 tygodniach trzeciej edycji 2014/2015 portfel przyniósł zysk 3,94% (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG wzrósł o 6,8%. 

Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu?

Podejmuje świadome ryzyko i daje jeszcze jedną szansę tym samym spółkom. Jestem zdania, że należy zawsze poczekać i dać możliwość rehabilitacji. Oczywiście ewentualną porażkę przyjmę z należytą godnością - po męsku. 

Elzab - bardzo dynamiczna spółka, budujaca swoją, trwałą przewagę konkurencyjną nie tylko na polskim rynku ale w całym regionie. 

Trakcja - jeśli Polskę czeka wielka przebudowa infrastruktury kolejowej, to będą mieli ręce pełne roboty w najbliższych latach. 

Monnari systematycznie poprawia wyniki finansowe. W czwartym kwartale 2014 roku odzieżowa spółka wypracowała 61,6 mln PLN przychodów (+25,3% r/r), 16,5 mln PLN EBIT (+43,3% r/r) i 13,8 mln PLN zysku netto (+27,4% r/r). W zawiązku z tym w całym 2014 przychody ukształtowały się na poziomie 175,2 mln PLN (+20,4% r/r), co przy do 60% marży handlowej pozwoliło na znaczącą poprawę wyniku EBIT oraz netto do odpowiednio 30,3 i 30,2 mln PLN względem 17,0 i 17,4 mln PLN rok wcześniej. Został zatwierdzony skup akcji własnych z maksymalną ceną 22 zł. 

Poniżej mała ciekawostka - porównanie zachowania portfela SPT (czerwona linia) z indeksem WIG (niebieska linia) od początku 2013 roku:  

 

Na koniec porównanie zachowania SPT (Spółek prowzrostowych tygodnia) - KOLOR ZIELONY, WIG - KOLOR CZERWONY i portfela TOP3, złożonego z najlepszych 3 spółek z moich kolejnych raportów  -  KOLOR NIEBIESKI (01.01.2013 - 06.03.2015): 

UWAGA: Portfel TOP3 jako jedyny bierze pod uwagę reinwestowanie zarobionych środków. Składa się z 3 spółek, które uzyskały najwyższe miejsca w rankingach po kolejnych wynikach kwartalnych, które publikuje od kwietnia 2013 roku. Jeśli jakaś spółka wypadła z pierwszej trójki, to zastępowana była automatycznie spółką która zajęła jej miejsce w ilości akcji, na jaką pozwalał kapitał zarobiony przez poprzedniczkę. Więcej informacji na temat kwartalnych rankingów, które publikuje można znaleźć tutaj: http://longterm.pl/shop/Raport-18-Najlepszych-Spolek-Po-Wynikach-Za-Ih-2014-R.html

Po co w ogóle prowadzę ten portfel? 

CELEM JEST UZYSKANIE KWOTY 20 000 000 PLN <LINK>(SŁOWNIE: DWUDZIESTU MILIONÓW ZŁOTYCH) W OKRESIE 30 LAT Z POCZĄTKOWEGO, TEORETYCZNEGO KAPITAŁU, WYNOSZĄCEGO 30 000 PLN (SŁOWNIE: TRZYDZIEŚCI TYSIĘCY ZŁOTYCH) w 2012 ROKU. W CZERWCU 2012 STARTOWAŁEM Z POCZĄTKOWYMI 30 TYSIĄCAMI ZŁOTYCH. W CZERWCU 2042 ROKU PLANUJE NA TYM BLOGU ZAMIEŚCIĆ HISTORYCZNY WYKRES, KTÓRY POKAŻE DROGĘ JAKĄ ZARZĄDZANY PRZEZE MNIE KAPITAŁ PRZEBYŁ PRZEZ 30 LAT Z KWOTY 30 000 ZŁ W 2012 ROKU, DO PONAD 20 MILIONÓW ZŁ (PLAN MINIMUM). 

NIEMOŻLIWE? ABY TO OSIĄGNĄĆ WYSTARCZY ŚREDNIOROCZNA STOPA ZWROTU NA POZIOMIE MINIMALNIE WYŻSZYM NIŻ 24,2% (dokładnie: 24,203%, dzięki której przekroczę poziom 20 mln w 2042 r.). Pokazuje to wielką moc jaką posiada procent składany, działający w czasie kilkudziesięciu lat. Podczas pierwszego roku trwania eksperymentu stopa zwrotu wyniosła 24,67% zatem plan został wykonany z nawiązką. Drugi rok inwestycji zakończył się nieco gorszym rezultatem bo łączny zysk wyniósł 24,53%. Jak do tej pory wszystko zatem idzie zgodnie z założonym planem :-)

CZY MÓJ EKSPERYMENT SIĘ UDA?

Cóż, czas pokaże ale jedno jest pewne – ten czas 28 lat i tak upłynie, bez względu na to czy będę próbował czy nie :-)  

Dołącz do mnie w mojej drodze do tego ambitnego celu odległego o ponad 28 lat i obserwuj moje cotygodniowe zmagania z rynkiem.  Nie podejmowałem się go bynajmniej dlatego że jest to cel łatwy do osiągnięcia – wręcz przeciwnie, wymaga wielkiego samozaparcia, wytrwałości i determinacji. Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi analizami i artykułami na blogu zapisz się na bezpłatny newsletter i otrzymaj powitalnego e-booka „Inwestuj longterm II” gratis! (formularz po prawej stronie bloga – wystarczy podać imię, nazwisko lub nicka jeśli chcesz pozostać anonimowym oraz oczywiście adres e-mail). Polub również profil mojego bloga na Facebooku, na którym informuje na bieżąco o nowych artykułach oraz zmianach w składzie portfela:

https://www.facebook.com/longtermblog

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu. Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. W portfelu spółek prowzrostowych nie stosuje zleceń stop loss. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany.  Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji – najniższa stawka na rynku, oferowana przez Deutsche Bank (link: https://longterm.pl/jak-zaczac-grac-na-gieldzie.html

Moja strategia zakłada zawieranie jak najmniejszej ilości transakcji zatem nie jest to czynnik znacząco wpływający na wynik. W poprzedniej edycji przez 52 tygodni dokonałem zaledwie 45 zleceń (kupno: CD Projekt, KGHM, Neuca, Azoty, Monnari, Lentex, Farmacol, Forte,Budimex, IMC, Budimex, Integer, Cormay,  sprzedaż: KGHM, Neuca, Azoty, Lentex, Monnari, Farmacol, IMC, Budimex, Budimex, Forte, Integer, CD Projekt, Cormay, Agora,Protektor, PGE). Pełnych transakcji (kupno i sprzedaż) było tylko 20 (KGHM, Azoty, Neuca, Lentex, Monnari, Farmacol, IMC, Budimex, Budimex, Forte, CD Projekt, Integer, Cormay, Agora, Protektor, PGE, Forte, Monnari, CD Projekt) i 3 pojedyncze zlecenia kupna (SWG, ATM Grupa JWC).

UWAGA: prezentowany portfel spółek prowzrostowych nie ma żadnego związku z prowadzonym przeze mnie portfelem długoterminowym, który wykazuje obecnie znacznie lepszą zyskowność. Jeśli ktoś jest zainteresowany otrzymywaniem codziennych aktualizacji mojego długoterminowego portfela, wraz z codziennymi komentarzami po sesji to więcej szczegółów może znaleźć tutaj (http://longterm.pl/shop/Abonament-Na-Codzienne-Komentarze-Gieldowe.html)

Dostępny jest raport z rankingiem 15 najlepszych polskich spółek po wynikach za III kwartał 2014 roku – każdy aktywny abonent otrzymuje go gratis, jako uzupełnienie i wsparcie do abonamentu!

Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Email: kontakt@longterm.pl 

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości kapitalu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

Gratuluję przeczucia co do Elzabu. Kupiłem i zarobiłem. Zdecydowałem się jednak na realizację zysku na większości spółek, gdyż obawiam się pogłębienia korekty na rynkach zagranicznych. Zostawiłem sobie Rawlplg gdyż wierzę w tą firmę z Wrocławia. Dziękuję Panie Albercie za podpowiedź co do Elzabu i życzę miłego długiego weekendu.

P.S. W Monari a tym bardziej Trakcję jekoś nie wierzę.

odpowiedz

Polecam się na przyszłość. Szukam ludzi do współpracy ale bez nadmiernych oczekiwań, nie żyjących marzeniami - małą łyżeczką a z kilkudziesięciu tysi dojdzie się do miliona ale trzeba cierpliwości. 

odpowiedz

Chiny dzisiaj +1,2% i widać że mają wszystko w dupie

odpowiedz

Wszystkie wzrosty na gpw po 2007 byly plytkie Bo bez budowlanki I developerki. Teraz indeksy tych brand Sa najsilniejsie, przed branzami mocne lata 2015-17. Zatem Albert szykuj sie na mocna hosse przed nami kolejna silna gala wzrostowa, ktora da zarobic kolejne 30%.

odpowiedz

Daniel, jest dobrze a będzie jeszcze lepiej i za to się z Tobą bym napił 

odpowiedz

Niemiecki DAX zbiera się przed kolejną nogą w górę. A to jest gospodarka z którą jesteśmy najbardziej powiązani:

http://stooq.pl/n/?f=961404

odpowiedz

Chiny +122% w 9 miesięcy - how high is high? 

http://stooq.pl/q/a/?s=^shc

odpowiedz

mądry Polak po fakcie

odpowiedz

Tak się składa, że od ponad roku mocno stawiałem na mocne odbicie w Chinach, co podkreślałem w moich codziennych marteriałach, tych płatnych ale i darmowych, ogólniedostępnych:

https://longterm.pl/chiny-pokaza-kierunek-dla-emerging-markets.html

odpowiedz
Odpowiedź do Albert  z dnia 27.04.2015 08:52

I jeszcze jeden tekst, który napisałem na moim blogu a więcej było w nagranich video oraz codziennych materiałach dla subskrybentów:

https://longterm.pl/czy-chiny-wlacza-drukarki.html

PS: Polskę czeka podobny rajd 

odpowiedz
Odpowiedź do Albert  z dnia 27.04.2015 08:52

I jeszcze jeden tekst, który napisałem na moim blogu a więcej było w nagranich video oraz codziennych materiałach dla subskrybentów:

https://longterm.pl/czy-chiny-wlacza-drukarki.html

PS: Polskę czeka podobny rajd 

odpowiedz

W tym tygodniu techniczne osbicie na Trakcji.

Na Monnari korekta.

Elzab bezpłciowy.

odpowiedz

po opierwszym dniu tygodnia jestem pod wrażeniem 100% trafności (Szacun), zobaczymy jak będzie dalej, a tak na marginesie elzab strasznie mała płynność, nie lepszy byłby odbijający medicalg...? 

odpowiedz

No niestety, tylko 66% skuteczności. Z Elzabem taki problem że tam małe obroty i taki Albert Rokicki postanowi kupić za 50k i już masz +5%.

 

Pozdrawiam.

odpowiedz
Odpowiedź do ty1234  z dnia 30.04.2015 22:37

Nie tłumacz się 

odpowiedz