Warren Buffett sprzedał akcje Apple a dokupywał banki
Wczoraj był ostatni dzień na raportowanie przez amerykańskie spółki i fundusze swoich zakupów akcji w poprzednim kwartale - jak wypełnił wymagany przez odpowiednika polskiego KNF (SEC) formularz 13-F wehikuł inwestycyjny Warrena Buffetta - Berkshire Hathaway?

Najgłośniejszą medialnie transakcją Warrena Buffetta była sprzedaż niecałych 3 mln akcji Apple co stanowiło zmianę udziału o 1,14% co stanowiło kwotę ok. 570 mln $. Apple wciąż pozostaje  największą pozycją w portfelu Berkshire Hathaway z udziałem 21,5% w całości portfela giełdowego (są również spółki w portfelu nienotowane na giełdzie o czym za chwilę) a pakiet spólki  z Cupertino jest wart obecnie 39,30 mld $. Spadek procentowy udziału w portfelu Warrena Buffetta z 25 na 21,5% nie wynika wcale z faktu, że sprzedał dużo akcji bo sprzedał mało (tylko 3 mln z posiadanych 252 mln szt.) ale po prostu akcji innych spółek kupił sporo więcej.

Co kupował Warren Buffett w IV kwartale 2018?

1) Travellers Company - ubezpieczenia +68,14%

2) JP Morgan - bank +40,52%

3) General Motors - motoryzacja +37,76%

3) PNC Financial Services - bank +35,74%

4) Bank of New York Mellon - bank +3,97%

5) US Bancorp - bank +3,51%

6) Bank of America - bank +2,16%

Na uwagę zasługuje fakt, że Warren Buffett bardzo mocno stawia na sektor bankowy oraz ubezpiczenia, które można też traktować jako sektor finansowy. W tych spółkach zwiększył zaangażowanie najmocniej oraz co zaskakujące - dokupił dużo akcji General Motors czyli producenta samochodów. Przyznam szczerze, że jestem w szoku ale może on coś wie?

Co Buffett kupił zupełnie nowego do swojego portfela?

Red Hat - informatyka (dystrybutor Linuxa)

StonCo - brazylijski fintech (system płatności online) - link do ich strony

Suncor Energy - energetyka

Co Buffett sprzedawał najbardziej w IV kw. 2018?

Oracle - pozbył się całkowicie

Phillips 66 - wydobycie, przerób ropy naftowej i gazu - 22,9% (różnica vs poprzedni kwartał)

United Airlines -15,6%

Charter Communications -4,19%

Wells Fargo - bank -3,52%

Southwest Airlines -2,14%

Apple -1,14%

Aktualny skład portfela Warrena Buffetta - TOP 10:

1) Apple 39,4 mld $  21,5%

2) Bank of America 22,03 mld $ 12,06%

3) Wells Fargo 19,7 mld $ 10,73%

4) Coca Cola 18,9 mld $ 10,35%

5) American Express 14,5 mld $ 7,89%

6) Kraft Heinz 14,01 mld $ 7,66%

7) US Bancorp 5,9 mld $ 3,23%

8) JP Morgan 4,9 mld $ 2,67%

9) Bank of New York Mellon 3,8 mld $ 2,08%

10) Moody's Corporation 3,5 mld $ 1,8%

resztę porfela można śledzić na Guru Focus.

Uwaga - to są udziały procentowe w portfelu giełdowym Berkshire Hathaway czyli spółek notowanych na giełdzie co stanowi łącznie 183 mld $, ale poza tym mają jeszcze ok. 40 mld $ poza rynkiem giełdowym - głównie w Geico, Burlington i Marsie. Oprócz tego spółka dysponuje wolną gotówką ok. 30 mld $.

Podsumowanie:

Warren Buffett wciąż mocno stawia na sektor bankowy i doładowuje się w banki - kupował je najmocniej w poprzednim kwartale, najwidoczniej licząc na to, że podwyżki stóp w USA wspomogą wyniki tychże instytucji z tytułu wyższych odsetek od kredytów. Banki są też paradoksalnie bardziej chętne udzielać kredytów po wyższym oprocentowaniu - to jest zrozumiałe.

Jedynymi sektorami spoza sektora finansowego w kręgu zaintersowań "Wyroczni z Omaha" wydają się IT - Apple oraz spożywka - Kraft Heinz i Coca Cola.

Największy inwestor w historii wychodzi zatem z założenia, że "nie ma hossy bez banków" i że ludzkość bez nich się nie obędzie w kolejnych latach, podobnie jak nie obędzie się bez ubezpieczycieli, Coca Coli czy ketchupu do frytek

Z inwestorskim pozdrowieniem, 

Albert "Longterm" Rokicki

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

A Albertowi daleko do Buffeta, bo nie inwestuje w banki

odpowiedz

nie da się ukryć ale PKO mam w portfelu dywidendowym

odpowiedz

Jeżeli chodzi o zakup GM to chyba Warren uwierzył w ich program restrukturyzacyjny. Udział w rynku sprzedaży samochodów jest dramatycznie niski jak na tak wielką firmę i kolejny rok z rzędu nie odbija. Pracuje z nimi i wiem, że w ciągu kilku ostatnich tygodni podjęto decyzje o zwolnieniu 1400 osób z IT i kolejnych 4000 z biznesu. Prawdopodobnie na tym nie koniec. 

odpowiedz

Powiedzcie Baffetowi, aby coś kupił u nas na GPW.

odpowiedz

Nie chodzi się w cudzych butach więc mnie to zupełnie nie interesuje.

odpowiedz

Co wniósł Twój wpis do dyskusji? Chciałeś zaistnieć? Czy błysnąć niezależnością?

odpowiedz

Bardzo fajny artukuł! Co do Coca-Coli to znalazła się ona w ciekwym miejscu na wykresie po wczorajszych rozczarowujących wynikach. Idealnia przyklejona do SMA200. Może tu nastąpić jakieś odbicie, próba walki. Wczoraj kurs spadł o ponad 8 procent...  https://www.pb.pl/akcje-coca-coli-tanieja-po-publikacji-wynikow-953265

odpowiedz

Buffet nie sprzedał akcji Apple: https://www.scmp.com/business/markets/article/2186281/big-hedge-funds-dumped-alibaba-facebook-apple-stock-market-tumbled

 

Buffett’s assistant, Debbie Bosanek, said: “One of the managers other than Warren had a position in Apple and sold part of it in order to make an unrelated purchase. None of the shares under Warren’s direction have ever been sold.”

odpowiedz

O faktycznie to któryś z jego młodszych menadżerów dokonał transakcji. Generalnie pisze się umownie że Warren Buffett bo to on reprezentuje spółkę.

odpowiedz