Wielka hossa pokoleniowa trwa w najlepsze - analogia z 1949 rokiem

Ostatnio moją uwagę przykuł wpis Petera Branda, którego śledzę na Twitterze, w którym porównuje obecną sytuację techniczną indeksu S&P 500 do 1949 roku. Zamiast to omawiać najlepiej zerknać na obrazki z obu okresów a jest to łamigłówka z kategorii "znajdź różnicę" 😀

What if? $DJIA $ES_F pic.twitter.com/2utzP7LJAk— Peter Brandt (@PeterLBrandt) June 9, 2018

Jeśli Brand ma rację to przed nami kontynuacja wielkiej hossy pokoleniowej (secular bull market) w USA i kierując się przedstawioną przez niego analogią, glówny, amerykański indeks giełowy zyska ponad 200% w przeciągu kolejnych 14 lat - w latach 1949-1963 zyskał +220%. Peter Brand to trader i autor bestsellera #1 na Amazonie książki o tradingu - "Diary of Professional Commodity Trader".

Oczywiście nie ma co popadać w jakiś hurraoptumizm z powodu jednego obrazka ale czasem historia się powtarza i nie można zbagatelizować żadnego scenariusza. Polityka Trumpa jest bardzo proinflacyjna i wzrost akcji może wynikać właśnie z wyrównania względem ogólnego wzrost cen w gospodarce. Jeśli bowiem nastąpi podwyższona inflacja, to spółki będą zwiększały przychody, zwiększały zyski i wypłacały wyższe dywidendy (przynajmniej nominalnie). Taki case obserwujemy przecież w ostatnich latach choćby w Argentynie czy Rosji, gdzie główne indeksy giełdowe są na szczytach historycznych pomimo problemów w gospodarce, właśnie dzięki inflacji. Taki scenariusz inflacyjny może według mnie uzasadniać tezę o kontynuacji hossy, co potwierdzałoby pokazane przez Branda podobieństwo z 1949 rokiem, które jest czysto techniczne (wykresy wyglądają po prostu prawie identycznie!).

A Wy jak sądzicie? Jest możliwa w ogóle kontynuacja hossy w USA i to aż tak długo, bo przez kolejne 14 lat jak to miało miejsce po II WŚ?

Przy okazji zachęcam do śledzenia mnie na Twitterze:

Follow @Longterm44

Z inwestorskim pozdrowieniem,

Albert "Longterm" Rokicki

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.