Chiny mają problem

Czyżby kończył się wielki sen Chińczyków o "wiecznej przewadze konkurencyjnej" i teraz czeka ich nie tylko zwykłe spowolnienie ale i recesja? Nic nie jest wykluczone i dlatego już 18 lipca ma spotkać się Komitet Partii Komunistycznej aby omówić bieżącą sytuację i ewentualnie wprowadzić jakieś środki zaradcze. Już w weekend Premier Wen Jiabao zdeklarował chęć wprowadzenie pomocy dla przedsiębiorstw zarówno finansową jak i fiskalną (obniżki podatków). Zobaczymy co z tego wyjdzie - wynik rozmów już w czwartek.  Jeśli nie zostanie wprowadzony pakiet stymulacyjny to giełdę chińską czeka jazda na poprzednie dołki z 2008 roku. Myślę że nie będzie nadużyciem stwierdzenie że obecna sytuacja jest o wiele gorsza dla Państwa Środka niż wtedy. Co może przerażać nas Polaków to fakt że CHRLD to lider tzw. Emerging Markets czyli rynków rozwijających się  i jeśli u nich jest źle to inwestorzy Amerykańscy mogą obawiać się również innych krajów z tego samego koszyka (w tym nas). Poniżej wykres Shanghai Composite i podwójne dno po spadkowej piątce:

Czy to czegoś nam nie przypomina z naszego podwórka?

Układ dzienny a tam tygodniowy ale formacja podobna - również konsolidacja na dnie po piąteczce w dół po której nastąpiła pompa w górę. Ciekawostką jest że z podobnej formacji wyszło górą kilka spółek - między innymi Cormay. Czekamy zatem na pakiet stymulacyjny w Chinach (czwartek) który znając media będzie wyniesiony do miana "cudownego antidotum na całe zło na Świecie". Bardzo mocno powinna zyskiwać miedź i reszta surowców. Do tego czasu jednak giełda może mieć problemy ze znalezieniem pretekstów do wzrostów - przynajmniej na początku tygodnia (poniedziałek, wtorek) o ile już wcześniej nie rozpocznie się gra pod stymulacje Pekinu. W USA dzisiaj o 14 30 mega ważne dane o sprzedaży detalicznej - oczekiwany jest wzrost o 0,2% po spadku o 0,2% w maju. Uważam że z niskiej bazy jest szansa na taki właśnie wzrost lub nawet przekroczyć konsensus analityków, co pomogło by akcjom. Wyniki przed sesją publikuje Citigroup ale to "zombie bank" (sztucznie utrzymywany przez państwo) więc tu akurat ciężko liczyć na pozytywną niespodziankę. Zobacz spółki prowzrostowe na ten tydzień.

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 1 min.

Spółki prowzrostowe na tydzień 16-20.07.2012

czas czytania: 1 min.

Analiza rynku akcji 13.06.2012

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.