Dobre dane z Chin
bijąc oczekiwania ekonomistów na poziomie 12,1%. Zgodnie z tym, o czym pisałem w poprzednich komentarzach, dane dostarczyły impulsu giełdzie w Szanghaju – SHC wzrósł o 0,9%, kontynuując odbicie. Jeśli przyjrzymy się wykresowi Shanghai Composite, to nie sposób nie zauważyć długotrwałej konsolidacji na niskich poziomach, która przyjęła formę trójkąta. Czas ostatecznych rozstrzygnięć i wybicia z tej formacji właśnie nadchodzi i sądząc po pozytywnym sentymencie, podtrzymanym dzisiejszymi danymi makro, można z dużym prawdopodobieństwem spodziewać się silnego ruchu w górę
Nie wymagajmy jednak od Chińczyków zbyt wiele. Osobiście liczę na odbicie do tej drugiej linii głównego, długoterminowego trendu spadkowego, czyli w okolice 2400. Dawałoby to wzrost o zdrowe 16% od poziomów dnia dzisiejszego. Jak to ma się do naszej giełdy? Jeśli przewodnik tego stada o nazwie emerging markets rośnie i pokazuje że jest silny, to reszta również za nim podąży. W tej części świata to my jesteśmy obecnie najlepiej postrzegani przez międzynarodowy wielki kapitał. Turcja i Rosja są zbyt ryzykowne, ze względu na sytuację polityczną. Szczególnie skorzystać na poprawie w Chinach powinny nasze spółki produkcyjne i wydobywcze - KGHM, JSW, Bogdanka, Kopex, Famur, Orlen, Lotos i PGNIG.
PS: Z ostatniej chwili - jak podaje Gazeta Giełdy Parkiet, suma udzielonych kredytów w lokalnej walucie w Chinach wzrosła w maju o 30,4% rok do roku i wyniosła 870 mld Juanów (ok. 140 mld USD)! Z kolei podaż pieniądza mierzona najszerszym wskaźnikiem M2 wzrosła w ubiegłym miesiącu o 12,4% r/r - był to pierwszy tak znaczący wzrost płynności w tym roku. Najwyraźniej władze Państwa Środka na poważnie wzięły się za stymulowanie wzrostu gospodarczego.
Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki
Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych
Kanał Youtube: https://www.youtube.com/user/alrokas
Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/longtermblog
Email: kontakt@longterm.pl
Treści przedstawione w powyższym biuletynie są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!