FED podnosi stopy w Walentynki
Jeśli zainteresował Cię temat obecnych działań amerykańskiego banku centralnego i zmian w jego polityce monetarnej, to polecam mój poprzedni artykuł podsumowujący tzw "minutes" (protokół z posiedzenia 29.01.2014):http://stary.longterm.pl//co-zrobi-fed/ Jak wspomniałem już wcześniej - FED od kilku miesięcy dokonuje operacji jakie można nieco prowokacyjnie nazwać "paleniem pieniędzy" - fachowo nazywają się one reverse repo. Reverse repo (transakcja warunkowej sprzedaży) – jedna obok repo transakcji warunkowych operacji otwartego rynku. Transakcja warunkowej sprzedaży (Reverse repo) polega na sprzedaży przez bank centralny papierów wartościowych bankom komercyjnym, pod warunkiem ich odkupienia po określonej cenie i w wyznaczonym terminie. Wysokość oprocentowania jest określona przez różnicę ceny sprzedaży i ceny, po której bank centralny odkupuje te papiery. Bank centralny dokonuje tej transakcji gdy chce ograniczyć wzrost podaży pieniądza dokonywany przez ekspansję kredytową banków komercyjnych. (źródło: Wikipedia). Jak mówi definicja znaleziona w Wikipedii, reverse repo to operacja odwrotna do repo, polegająca na SPRZEDAŻY OBLIGACJI BANKOM KOMERCYJNYM W CELU OGRANICZENIA PODAŻY PIENIĘDZY. FED ściąga tym samym nadpodaż pieniędzy z systemu bankowego, co ja nazywam procesem odwrotnym do drukowania, czyli paleniem pieniędzy :-) Czy kiedy FED kupował te same obligacje od banków komercyjnych nie nazywano tego "drukowaniem pieniędzy"? To niech teraz nikt się nie dziwi że zaczynamy mówić o paleniu tych samych, wcześniej wydrukowanych dolarów. Przyjrzyjmy się zatem tym tajemniczym operacjom reverse repo (kliknij w poniższe zdjęcie aby zobaczyć szczegóły):
Powyższy screen pochodzi z oficjalnej strony nowojorskiego FED, na której bardzo transparentnie, instytucja ta, przedstawia listę bieżących oraz historycznych tzw. operacji rynku otwartego (drukowania lub palenia pieniędzy) - dane ukazują się codziennie wieczorem : http://www.newyorkfed.org/markets/omo/dmm/temp.cfm?SHOWMORE=TRUEZ tego screenu możemy dowiedzieć się że: - w powyższej operacji brało udział aż 57 banków, wyrażających chęć kupna obligacji od FED - 57 bidders - łączna wartość sprzedanych przez FED obligacji czyli tym samym gotówka zdjęta z rynku wyniosła 96,5 mld USD - accepted - zabezpieczeniem transakcji są obligacje skarbu państwa (USA) - collateral: treasury - FED sprzedaje te obligacje bankom komercyjnym, a te otrzymują po 24 h wynagrodzenie w postaci oprocentowania (tak jak na zwykłej lokacie) - Rate (%) weighted averageWarto teraz przyjrzeć się co wydarzyło się w ostatnie Walentynki - proponuje Ci mały quiz - czy jesteś na tyle spostrzegawczy aby dostrzec różnicę w tych dwóch operacjach rynku otwartego - jednej o dacie (deal date) 14 lutego i kolejnej z 18 lutego tego roku? :-) Tak jak poprzednio, kliknij w poniższe zdjęcie aby ujrzeć szczegóły:
Rozwiązanie zagadki (oficjalne oświadczenie FED z 14.02.2014) As noted in the September 20, 2013, Statement Regarding Overnight Fixed-Rate Reverse Repurchase Agreement Operational Exercise, the Open Market Trading Desk (the Desk) at the Federal Reserve Bank of New York has been conducting daily, overnight fixed-rate reverse repo operations as part of an operational readiness exercise.Beginning with the operation to be conducted on Tuesday, February 18, the Desk will increase the fixed rate offered in these operations from three basis points to four basis points. All other terms of the exercise will remain the same.As an operational readiness exercise, this work is a matter of prudent advance planning by the Federal Reserve. These operations do not represent a change in the stance of monetary policy, and no inference should be drawn about the timing of any change in the stance of monetary policy in the future.Z powyższego oświadczenia wynika ni mniej ni więcej niż to, że FED de facto dokonał pierwszej, przełomowej decyzji o...podwyżce stopy procentowej. Tak, oprocentowanie jednodniowej lokaty, jaką można założyć sobie w amerykańskim banku centralnym zostało podniesione o 0,01% z 0,03% na 0,04%. Zdaje sobie całkowicie sprawę z tego, że jest to podwyżka bardzo symboliczna, ale jednocześnie powoduje wzrost zysku banków komercyjnych o jedną trzecią! Jeśli bank wpłaca 5 mld USD (maksymalna dopuszczana w tym momencie oferta) na lokatę w FED to obecnie zyskuje po jednym dniu 2 mln USD (słownie: dwa miliony USD) wobec 1,5 mln USD przed Walentynkami. 500 000 USD w jeden dzień dzięki jednej decyzji podjętej w dzień świętego Walentego..najwyraźniej Pani nowa Prezes FED - Janet Yellen chciała sprawić swoim kolegom z zrzeszonych banków komercyjnych walentynkowy prezent :-) Operacje te odbywają się teraz codziennie i każdego dnia banki takie jak JP Morgan Chase, Morgan Stanley, Golman Sachs mogą zarabiać 2 mln USD przez jeden dzień bez żadnego ryzyka - dosłownie bez najmniejszego ryzyka... Przyszła mi na myśl słynna piosenka Dire Straits "Money for nothing" :-)
Oczywiście fakt, że Jenet Yellen po raz pierwszy podniosła stopę procentową, abstrahując od tego, że jest to tylko stopa jednodniowej lokaty (overnight) i że uczyniła to w Walentynki, świadczy tylko i wyłącznie o tym, że w jej opinii, gospodarka amerykańska ma się coraz lepiej. Ściągając nadpodaż pieniędzy z rynku, przygotowuje się teraz do hamowania nadmiernej ekspansji kredytowej i związanego z nią nadchodzącego boomu gospodarczego. O dodatkowej stymulacji gospodarki USA nie ma nawet mowy i trzeba sobie to jasno powiedzieć oraz się z tym pogodzić. Czy to może spowodować krach? Jeśli już to ewentualnie na bitcoinie i innych wszelkiego rodzaju kryptowalutach czy pseudowalutach (włączając w to złoto), do niedawna roszczących sobie prawo do supremacji nad dolarem. Janet Yellen 51 lat temu (wtedy miała 17 lat):
Albert "Longterm" Rokicki Analityk Rynków Finansowych Kontakt z autorem: kontakt@longterm.pl Kanał Youtube: http://www.youtube.com/user/alrokas