InteliWISE - analiza spółki

1) SPÓŁKA POWINNA BYĆ TANIA POD WZGLĘDEM WYCENY WSKAŹNIKOWEJ (C/Z, C/WK, C/ZO).


Na dzień 26.02.2016 wskaźniki są następujące:
C/Z:  19,45 (średnia dla sektora: 14,07; średnia dla WIG: )
C/WK: 7,79 (średnia dla sektora: 1,3; średnia dla WIG: 1,07)

Spółka jest dość droga jeśli chodzi o C/Z a bardzo droga jeśli chodzi o C/WK (nawet na tle branży informatycznej). Oczywiście nie należy podchodzić do tego akurat przypadku zbyt rygorystycznie, bowiem tego rodzaju start-upy technologiczne często mają tak wysokie C/WK. Wskaźnik C/ZO (cena do zysku operacyjnego) jest ujemny, ze względu na stratę operacyjną na poziomie całej grupy. Jest jednak sporo tańszy niż bardzo drogo wyceniany, bardziej znany konkurent - Livechat.


Ocena (w skali 1-6): 3


2) SILNA MARKA, UNIKALNY PRODUKT LUB TECHNOLOGIA O POTENCJALNYM ZASIĘGU MIĘDZYNARODOWYM

Według wiodącej, niezależnej firmy analitycznej Forrester Research, jest to jedyna polska firma będąca w TOP10 światowych dostawców technologii "Virtual Agent". Na palcach jednej ręki możemy policzyć podobne sukcesy technologiczne polskich firm. InteliWISE jako jedna z nielicznych polskich firm ma również swoje przedstawicielstwo w Dolinie Krzemowej, dzięki czemu nie traci styczności ze światową czołówką oraz dostępu do największego i najbardziej lukratywnego rynku amerykańskiego. Ich obecnymi klientami są: T-Mobile, Feu Vert, Castorama, CCR Sport, Modbis.pl, Mediaekspert, Fadesa Polnord Polska, Yves Rocher, Noble Health, Akademia Leona Koźmińskiego, CCR Sport, Bricoman, F.H. Sfinks, Propharma, MPWIK Kraków, Urząd Miasta Legionowo, Comarch dla Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej


Ocena (w skali 1-6): 5


3) STABILNY AKCJONARIAT (STOSUNKOWO NISKI FREE FLOAT)


Niski FF, gdyż ponad 50% znajduje się w posiadaniu właścicieli (Xanthippe Investments LTD, powiązana z Markiem Borzestowskim 42,16%, prezes Marcin Strzałkowski 11,08%). - na uwagę zasługuje blisko 8% udział naszego giganta informatycznego - Assecopolu.


Ocena (w skali 1-6): 6


4) STOSUNKOWO NISKIE ZADŁUŻENIE (WSPÓŁCZYNNIK CAPITAL GEARING, WSKAŹNIK OGÓLNEGO ZADŁUŻENIA)


Wskaźnik Ogólnego Zadłużenia wynosi zaledwie 16,17%, gdzie średnia dla branży 39,49%, a dla WIG 47,7%.
Capital Gearing na poziomie 5%, przy średniej dla sektora 1200%, a dla WIG 91% - tak, to nie pomyłka - firma jest praktycznie wogóle nie zadłużona.

Jeden z prymusów pod tym względem w skali całej GPW i NC.


Ocena (w skali 1-6): 6


5) KOMPETENTNY I ZDETERMINOWANY ZARZĄD O STABILNYM SKŁADZIE


Prezes Marcin Strzałkowski jest jednym z nielicznych polskich biznesmenów, który przeszedł swój chrzest bojowy w słynnej Dolinie Krzemowej i tamto doświadczenie najwyraźniej naprowadziło go na właściwą drogę i skupienie się na jednej podstawowej działalności z największą możliwością szybkiego zmonetyzowania na szeroką skalę. Na uwagę zwraca obecność w Radzie Nadzorczej Pana Marka Borzestowskiego, znanego głównie z faktu, że był ojcem założycielem słynnej Wirtualnej Polski.


Ocena (w skali 1-6): 5


6) CZY SPÓŁKA PLANUJE FINANSOWAĆ SIĘ POPRZEZ KOLEJNE EMISJE AKCJI?


Niestety tak, ale celem będzie przejęcie podmiotów na rynku - w grę wchodzi np. call center z dużą bazą klientów. Ze względu na duży sens biznesowy i uzyskanie szybkiego efektu skali można w tym przypadku dać ocenę 2, choć oczywiście preferowałbym aby spółka posiłkowała się kredytem bankowym lub emisją obligacji.


Ocena (w skali 1-6): 2


7) CZY SPÓŁKA ZAMIERZA PRZEPROWADZIĆ SKUP AKCJI WŁASNYCH (BUY BACK)?

Z powodu wymienionego powyżej, na szczęście jej to nie grozi - ma wciąż wielkie potrzeby kapitałowe w swoim dynamicznym rozwoju.


Ocena (w skali 1-6): 6


8) CZY SPÓŁKA WYPŁACA LUB PRZYNAJMNIEJ ZAMIERZA WYPŁACAĆ DYWIDENDĘ?

Nie i jako, że można ją wciąż traktować jako start-up nie ma co  liczyć na dywidendę w najbliższych latach.


Ocena (w skali 1-6): 1


9) CZY SPÓŁKA MA WYSOKĄ RENTOWNOŚĆ KAPITAŁÓW WŁASNYCH I AKTYWÓW (ROE I ROA)?


ROE: 74,23% (średnia branżowa: 8,33%; WIG: 10,11%)
ROA: 62,3% (średnia branżowa: 3,61%; WIG: 5,11%)

Tak wysoka rentowność biznesu jest wręcz oszałamiająca, aczkolwiek nie jest niczym zadziwiającym w naszej branży informatycznej. Oby tylko była do utrzymania w kolejnych kwartałach.

Ocena (w skali 1-6): 6

10) CZY SPÓŁKA MA DOBRĄ KOMUNIKACJĘ Z AKCJONARIUSZAMI?


Bardzo dobra, szczególnie jak na spółkę z NewConnect - mają nawet bloga 🙂

http://www.inteliwise.com/pl/nowosci/inteliwise-sa-zaprezentowal-wyniki-za-czwarty-kwartal-2015-2/


Ocena (w skali 1-6): 5


11) CZY SPÓŁKA MA JASNO OKREŚLONY PROFIL PODSTAWOWEJ DZIAŁALNOŚCI?

Tak, rozwój sztucznej inteligencji na bazie technologii "Virtual Agent".


Ocena (w skali 1-6): 6


12) CZY SPÓŁKA JEST W STANIE UTRZYMAĆ STAŁĄ DYNAMIKĘ ZWIĘKSZANIA ZYSKÓW?


Jak pokazał przykład ich bardziej znanego konkurenta - Livechat, potencjał na całym świecie w tej dziedzinie biznesowej jest przeogromny i jest o co walczyć. Tort do podziału jest tu gigantyczny i wszystko zależy od odpowiednich umiejętności sprzedażowych i skutecznego marketingu - być może obecność na targach, konferencjach, lepszy PR i bardziej głośny IR. Powiem szczerze, że przed analizą tej spółki praktycznie o niej nic nie słyszałem a to przecież spółka będąca w absolutnym TOP10 w swojej branży według Forrestera! Spółka notuje szaleńczą wręcz dynamikę wzrostu zysku netto i operacyjnego przekraczającą 300% rok do roku (zarówno pod względem wyniku za Iv kwartał jak i cały ubiegły rok) a w ubiegłym roku po raz pierwszy zdołała osiągnąć break even i zanotować zysk brutto w ujęciu jednostkowym.  To dobrze rokuje na najbliższą przyszłość i 2016 rok może być przełomowy dla spółki.


Ocena (w skali 1-6): 6

OCENA KOŃCOWA - ŚREDNIA WAŻONA:


PODSUMOWANIE:

Ciekawa spółka i ku mojemu zdziwieniu uzyskała bardzo wysoką ocenę końcową (4,95), którą można traktować w terminologii szkolnej, jako piątkę z małym minusikiem. Ma duże szanse aby powtórzyć sukces bardziej znanego konkurenta - Livechata. Przy okazji jest o wiele tańsza pod względem fundamentalnym oraz jeszcze zupełnie nie przegrzana jeśli chodzi o sam kurs notowań. Jedyną poważną wadą jest skandalicznie niska płynność - niekiedy obroty przez cały dzień mają wartość tysiąca złotych. Przydałoby się aby spółka skorzystała z usług animatora, który zapewniłby jej  choćby minimalną płynnośc na poziomie kilkudziesięciu tys. zł dziennie, bo w tej chwili jest to podstawowy mankament zniechęcający poważnych inwestorów a szczególnie tych, z zasobnymi portfelami. Nie umniejsza to jednak w żaden sposób ogólnej oceny fundamentalnej i perspektyw na przyszłość, które są bardzo dobre.

Pozostałe ponad 100 analiz polskich spółek można znaleźć w zakładce "Analizy spółek" <link>

Wskaźniki analizy fundamentalnej pochodzą z serwisu Stockwatch.pl z dnia 26.02.2016.

Z inwestorskim pozdrowieniem,

Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całego kapitału!