Jak skuteczna jest analiza finansowa firmy i kontrola ksiąg rachunkowych?

Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa, rachunkowość, analiza finansowa oraz controlling stanowią istotny obszar nauki teorii finansów. Są również bardzo ważnym elementem każdej korporacji. Niemal każda z nich posiada wyspecjalizowany dział finansowy odpowiadający za sprawne funkcjonowanie firmy od strony finansowej. Pracownicy tam zatrudnieni dbają o to aby koszty wytwarzania były pod kontrolą, zapewniają finansowanie bieżącej działalności oraz tworzą sprawozdania finansowe. Ten ostatni element jest wyjątkowo ważny, ponieważ informacje w nich  zawarte  stanowią często najważniejsze argumenty dla inwestora przy podejmowaniu decyzji o zakupie lub zbyciu akcji. Wśród spółek notowanych na GPW istnieją pewne standardy według których sporządzane są raporty. Mowa o Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej, według których sprawozdania sporządzają wszystkie spółki notowane na giełdach w krajach Unii Europejskiej, USA, Hongkongu, Japonii oraz wielu innych. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że niezależnie od wyboru kraju inwestycji można spodziewać się tego samego sposobu przedstawiania informacji. Niestety postanowienia MSSR są bardzo skomplikowane co znacząco utrudnia dokonywanie analizy.

Nad prawidłowością składanych sprawozdań finansowych czuwają biegli rewidenci, czyli osoby posiadające uprawnienia państwowe poświadczające zdobytą wiedzę z zakresu rachunkowości, prawa cywilnego, prawa spółek handlowych oraz wielu innych zagadnień niezbędnych do przeprowadzenia oceny zgodności sprawozdania finansowego ze stanem faktycznym. Rewidenci nie są pracownikami spółki, więc ich działania teoretycznie  powinny przebiegać niezależnie od woli zarządu. W praktyce jakość raportów finansowych bywa niestety różna.

Analiza skonsolidowanych sprawozdań finansowych holdingu inwestycyjnego Berkshire Hathaway stanowiłaby wyzwanie nawet dla doświadczonych księgowych. Nie wynika to jednak z braku uczciwości władz spółki w tej kwestii, tylko z obowiązujących zasad rachunkowości. Warren Buffett przewidział  rozwiązanie tego problemu - w ramach raportów Berkshire zamieszczone są dane finansowe wszystkich spółek, które znajdują się w holdingu. Jest to istotne ułatwienie dla osób chcących dokonać analizy sprawozdania finansowego. Dodatkowo pozwala to określić jaka część aktywów holdingu przynosi największe zyski. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe nie jest w stanie dostarczyć informacji w tak pełnej postaci.

Innym atutem sprawozdań finansowych Berkshire jest fakt, że nie stosuje się tam zabiegów księgowych takich jak  zawyżone odpisy czy koszty restrukturyzacji. Nie są stosowane również niezrozumiałe przypisy. Ponadto każdy raport posiada wyjaśnienie dotyczące działań podjętych w celu osiągnięcia zysku oraz stopnia realizacji. Warren Buffett twierdzi, że w sprawozdaniach finansowych zarządzanej przez niego spółki nigdy nie znajdą się dane będące nieprawdą. W listach do akcjonariuszy  otwarcie gani menedżerów stosujących nieuczciwe, chociaż zgodne z prawem zabiegi księgowe oraz takich, którzy chwalą się zyskiem EBITDA lub prognozami przyszłych zysków.

Już za tydzień omówimy 15 pytanie Fishera: "Czy istnieją inne aspekty działalności, które wyróżniają firmę na tle konkurencji?"

Poprzednie odcinki znajdziesz tutaj:

https://www.longterm.pl/Kim-Byl-Filip-Fisher-Nauczyciel-Warrena-Buffetta-Cz-I.html

https://www.longterm.pl/Kim-Byl-Filip-Fisher-Nauczyciel-Warrena-Buffetta-Cz-Ii.html

https://www.longterm.pl/Czy-Kadry-Zarzadzajace-Wykazuja-Wystarczajaco-Duzo-Determinacji-Do-Dalszego-Rozwoju-Produktow-I-Uslug.html

https://www.longterm.pl/Czy-Firma-Charakteryzuje-Sie-Dobra-Organizacja-Sprzedazy.html

https://www.longterm.pl/Czy-Firma-Ma-Atrakcyjna-Marze-Zysku.html

https://www.longterm.pl/Co-Robia-Wladze-Spolki-Aby-Utrzymac-Lub-Zwiekszyc-Marze-Zysku.html

https://www.longterm.pl/Pytanie-Nr-6-Czy-W-Firmie-Panuja-Dobre-Stosunki-Pracy.html

https://www.longterm.pl/Czy-Na-Szczeblu-Zarzadczym-Stawiane-Sa-Cele-Dlugoterminowe-Dotyczace-Rozwoju.html

https://www.longterm.pl/Pytanie-Fishera-Nr-8-Czy-Spolka-Zamierza-Przeprowadzic-Emisje-Akcji.html

https://www.longterm.pl/Czy-Kadry-Zarzadzajace-W-Kontaktach-Z-Akcjonariuszami-Charakteryzuja-Sie-Szczeroscia.html

https://www.longterm.pl/Czy-Kadry-Zarzadzajace-Cechuja-Sie-Niepodwazalna-Uczciwoscia.html

https://www.longterm.pl/Jak-Skuteczne-Sa-Dzialania-Firmy-W-Zakresie-Badan-I-Rozwoju-W-Stosunku-Do-Jej-Wielkosci.html

https://www.longterm.pl/Czy-W-Firmie-Panuja-Dobre-Relacje-Wsrod-Kadry-Zarzadzajacej-I-Rady-Nadzorczej.html

Autorzy:

Łukasz Tomys i Mateusz Sawicki, twórcy serwisu twojadrugapensja.pl

Na kolejną część naszego serialu o Filipie Fisherze zapraszamy już za tydzień!

Upewnij się, że zapisałeś się na darmowy newsletter bloga (formularz w prawym górnym rogu głównej strony) i polunbiłeś nas na Facebooku abyś otrzymał powiadomienia

FB: https://business.facebook.com/longtermblog