Podwójny szczyt na WIG-Banki?

Kwiecień był miesiącem pełnym emocji. Zaczęło się od mocnych spadków, których przyczyną była wojna celna Trumpa. Po chwili cła zostały zawieszone i doszło do mocnego odbicia. Udało się odrobić straty i powrócić na szczyt z marca. Wczorajsza sesja zakończyła się jednak mocnymi spadkami, co może sugerować utworzenie się podwójnego szczytu. Może być więc problem z kontynuacją trendu wzrostowego. Aktualnie kurs znajduje się na wsparciu w okolicach 16K. Po mocnych spadkach możliwe jest jakieś odreagowanie, ale żeby mówić o kontynuacji trendu wzrostowego potrzebne będzie przebicie strefy oporu w okolicach 16700-17K. Jeśli w kolejnych sesjach spadki będą kontynuowane, to następne strefy oporu mamy w okolicach 15200-15400 oraz w okolicach 14400-14800.

Interwał dzienny, wykres ośmiomiesięczny:

Przy okazji warto też wspomnieć, że coraz częściej mówi się o obniżce stóp procentowych. Według prognoz pierwsza może nadejść już w maju. Obniżki stóp procentowych nie byłyby korzystne dla banków. Warto też pamiętać, że banki mają bardzo dużą wagę w indeksie WIG20, także ewentualne obniżki stóp procentowych mogą być niekorzystne dla tego indeksu.

Jeśli natomiast chodzi o statystykę giełdową, to najlepszy statystycznie okres dla giełdy właśnie się zakończył. Od maja do października trwa okres statystycznie gorszy. Statystyka ta nie zawsze musi się sprawdzić, ale warto być czujnym. W przypadku sektora bankowego mamy aktualnie 3 argumenty na rzecz niedźwiedzi:

1)ryzyko podwójnego szczytu

2)ryzyko obniżek stóp procentowych

3) sezonowość rynku: „sell in may and go away”.

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Nie płać podatku Belki! Załóż konta IKE i IKZE
Zbliża się wielkimi krokami koniec roku i warto skorzystać z optymalizacji podatkowej dzięki rachunkom IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) i IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego)! Dzięki IKE nie płaci się podatku Belki jeśli nie wypłaci się zysków przed osiągnięciem 60 roku życia (…