Portfel dywidendowy - V odsłona
Minęło już dziewięć tygodni, od czasu kiedy rozpocząłem prowadzenie nowego portfela, mającego na celu czerpanie zysków z dywidend spółek. Czas sprawdzić jak prezentuje się aktualna stopa zwrotu i zaksięgować przyznane dywidendy.

Na wstępie pozwolę sobie na krótkie wprowadzenie dla osób, które po raz pierwszy trafiły na artykuł z tego cyklu. Osoby zainteresowane tematem dywidend odsyłam do mojego pierwszego artykułu z tej serii. Z artykułu z przed 9 tygodni można się dowiedzieć:- co to jest dywidenda? - w jaki sposób spółki wypłacają dywidendy i jak przebiega proces ich przyznawania na przykładzie PZU z bieżącego roku?- ile byś zarobił gdybyś od początku 2006 roku systematycznie inwestował 300 zł miesięcznie w akcje KGHM i reinwestował zyski z dywidend w akcje tej spółki? - ile byś zarobił gdybyś zainwestował 50 000 zł w hipotetyczny portfel akcji spółek dywidendowych, wypłacających średnio 5,45% dywidendy rocznie przez 30 lat? Link do pierwszego artykułu z cyklu "Portfel spółek dywidendowych" poniżej:

http://www.longterm.pl/portfel-akcji-dywidendowych.html

 OK, czas już zaprezentować obecny stan portfela dywidendowego, założonego 18.07.2014:

dywidendowy V

HISTORIA DOKONANYCH TRANSAKCJI:

18.07.2014 KUPNO 78 AKCJI KGHM PO CENIE 126,95                                                

18.07.2014 KUPNO 22 AKCJI PZU PO CENIE 437,50                                                    

18.07.2014 KUPNO 258 AKCJI PKO PO CENIE 38,75                                                  

18.07.2014 KUPNO 270 AKCJI GPW PO CENIE 36,91                                                  

30.07.2014 SPRZEDAŻ KONTRAKTU NA WIG20 (S FW20U1420) po 2328                                

05.08.2014 ZAKSIĘGOWANIE PRZYZNANEJ DYWIDENDY GPW 262,44 ZŁ NETTO      

01.09.2014 WPŁATA 1000 ZŁ NA RACHUNEK W RAMACH SYSTEMATYCZNEGO OSZCZĘDZANIA 26.08.2014 ZREALIZOWANIE STRATY 2140 ZŁ NA ZABEZPIECZENIU PORTFELA (S FW20U1420 ) - STOP LOSS NA 2435 PKT                                                                                            

08.09.2014 KUPNO 2 AKCJI PZU W CENIE 499 ZŁ                                                                

7.09.2014 ZAKSIĘGOWANIE PRZYZNANEJ DYWIDENDY PZU 660,96 ZŁ NETTO                

18.09.2014 ZAKSIĘGOWANIE PRZYZNANEJ DYWIDENDY PKO 156,74 ZŁ NETTO

KOMENTARZ DO AKTUALNEGO STANU PORTFELA:

Podczas ostatnich tygodni na wynik portfela miały wpływ następujące czynniki: 1) Wpływy z kolejnych dywidend - PZU (660,96 zł netto) i PKO (156,74 zł netto) - łącznie 817,70 zł netto (wartości podane po odjęciu podatku od zysków kapitałowych 19%.) 2) Strata na zabezpieczeniu portfela kontraktem na spadek WIG20 wysokości 2140 zł. 3) Wzrost kursów zakupionych akcji spółek na giełdzie. Praktycznie cały wpływ gotówki w ramach systematycznego oszczędzania (1000 zł) za sierpień wydałem na 2 akcje PZU, za które płaciłem po 499 zł jeszcze przed przyznaniem dywidendy. Dodatkowy zastrzyk gotówki wysokości 1000 zł (oszczędności z września) został uwzględniony w tabeli w dolnym wierszu czwartej kolumny od lewej (WARTOŚĆ ZAKUPU/GOTÓWKA). Zamiast początkowych 50 000 teraz na samym dole kolumny widnieje wartość 51 000. Strata wysokości 2140 zł na zabezpieczeniu portfela uszczupliła aktualny stan gotówki wykazywany w dolnym wierszu drugiej kolumny. Z kolei przyznane do tej pory dywidendy, wysokości 1080,14 zł podniosły stan gotówki. Obecnie, po 2 miesiącach prowadzenia portfela z samych inwestycji w akcje, uwzględniając dywidendy, zysk wynosi 7,83% (3170 zł).  Natomiast jeśli uwzględnimy cały początkowy kapitał, wraz z dopłaconym 1000 zł i stratą, poniesioną na zabezpieczeniu, wysokości 2140 zł, to całkowity zysk wynosi 2,02% (1030 zł). Nie żałuje absolutnie podjęcia decyzji o zabezpieczeniu portfela kontraktem na spadek WIG20, gdyż okoliczności były naprawdę ku temu przemawiające. Wtargnięcie wojsk rosyjskich na wschodnią Ukrainę było niewątpliwie wydarzeniem, które można śmiało nazwać tzw. "czarnym łabędziem" czyli czymś zupełnie nieoczekiwanym, przytrafiającym się raz na kilka - kilkanaście lat. Jeśli sprawy potoczyłyby się w innym kierunku, sytuacja mogłaby wymknąć się z pod kontroli i zagrozić poważnie notowaniom spółek, dlatego musiałem wykupić tę kosztowne ubezpieczenie.  W przyszłości będę stosował podobne zabezpieczenie w obliczu poważnych zagrożeń, których skutków nie będę w stanie oszacować. Nie będę jednak w żadnym razie, próbować spekulować i obstawiać spadki indeksu, mając nadzieję na dodatkowy zarobek! Takie postępowanie nie różni się niczym od gry w kasynie i uwłacza godności poważnego inwestora.

JAKIE KOLEJNE TRANSAKCJE PLANUJE? 

Zgodnie z zapowiedzią z poprzedniego odcinka, planuje dokupić 22 akcje KGHM - mam zatem nadzieję, że kurs miedziowego giganta podda się zasłużonej korekcie. Oprócz tego zamiaru, nie planuje już żadnych ruchów w tym roku. Będę akumulował gotówkę (comiesięczna systematyczna wpłata 1000 zł), aby mieć amunicję do zakupów podczas ewentualnej korekty. Jeśli mocne spadki nadejdą wcześniej to zrewiduje strategię i przystąpię do przyspieszonej akumulacji tych samych spółek, które już mam w portfelu (PKO, PZU, KGHM, GPW). Nie zamierzam raczej wychodzić poza ten krąg 4 spółek, które już posiadam. O kolejnych zakupach KGHM będę informował na forum pod tym wpisem, o ile zdecyduje się na takowe.

PODSUMOWANIE:

Ogólnie jestem zadowolony, gdyż pomimo wysokich kosztów ubezpieczenia przed krachem, portfel zarobił łącznie 2,02% czyli 1030 zł po dwóch miesiącach. Jeszcze lepiej wygląda wynik na samych zakupionych akcjach i przyznanych już dywidendach, który wyniósł 7,83%. Jeśli chodzi o strategię zabezpieczenia portfela, to obecnie nie widzę większych zagrożeń i i nie decyduje się na hedżing kontraktem terminowym. W przyszłości nie wykluczam zabezpieczanie się kontraktami na wybrane spółki. W tym roku zgarnąłem dywidendy wysokości 1080,14 zł netto (po odjęciu podatku Belki), z trzech spółek (PZU, GPW, PKO) - KGHM wypłacił dywidendę przed moim zakupem. W przyszłym roku dojdzie jeszcze dywidenda z KGHM, którego akcje zamierzam akumulować. Liczę bowiem na tradycyjną hojność Ministerstwa Skarbu Państwa ;-) Zapraszam na kolejną odsłonę portfela spółek dywidendowych już wkrótce na blogu. 

CYKL ARTYKUŁÓW "PORTFEL SPÓŁEK DYWIDENDOWYCH" UCZESTNICZY W AKCJISTOWARZYSZENIA INWESTORÓW INDYWIDUALNYCH "OSZCZĘDZAJ NA EMERYTURĘ  


Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Email: kontakt@longterm.pl 

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

Piotrze, Podatek od kopalin został wprowadzony w 2011 roku i faktycznie, począwszy od zysków z 2012 roku dywidenda drastycznie się obniżyła, ale teraz kiedy rusza projekt Sierra Gorda oraz kilka innych zyski mogą się znacząco poprawić. Pamiętaj że nasz rząd nie może opodatkować wydobycia poza naszymi granicami ale apetyt na część zysków będzie miał taki sam jak do tej pory :-) Poza tym ja nie rozpocząłem akumulacji KGHM - napisałem że planuje ale na dużej korekcie, tak aby div yield był bardzo korzystny. Pozdrawiam inwestora dywidendowego :-)
odpowiedz
Albert, Zastanawiam się nad decyzją Twoją o KGHM... W moim portfelu przestałem go akumulować z prostego względu: podatek od kopalin... Czy nie sądzisz, że w ten sposób SP sobie spokojnie będzie drenowało tą spółeczkę i % dywidendy będzie niższy niż w latach ubiegłych? Bardziej jestem przekonany do PZU - ta firemka na 1000% dalej będzie sypała dywidendami :)
odpowiedz
to ja Ci Andrzej wyjaśnię - 18 lat takich wypłat jak w tym roku i zwraca Ci się początkowy, zainwestowany kapitał. Po 18 roku rząd co roku Ci przynosi w zębach dywidendę zupełnie za darmo - dożywotnio a jeśli inwestujesz przez IKE czyli bez podatku Belki to to samo co powyżej od 15 roku ;-) aha a po Twojej śmierci te dywidendy co roku będą otrzymywać Twoje dzieci, potem wnuki, prawnuki itd. jeśli PZU będzie istniało kolejne 100 lat to otrzymają kolejne 100 dywidend, jeśli 1000 to 1000 dywidend.
odpowiedz
także przyglądam się dywidendom,całkiem sporym niekiedy.Jest tylko jeden "drobiazg". Oczywiście w dniu przyznania dywidendy wartość akcji na giełdzie zostaje pomniejszona o wysokość dywidendy i czasem już do poziomu poprzedniego nie wraca. Stąd mój wniosek,że należy kupić dane akcje wiele wcześniej niż data przyznania dywidendy, by realnie nie stracić na akcjach. Dlatego nie rozumiem ruchu: kupno 2 akcji PZU po 499zł
odpowiedz
Jako uzupełnienie mojego artykułu polecam video komentarz, w którym przedstawiam argumenty za Wielką Hossą Pokoleniową w Polsce: https://www.youtube.com/watch?v=W3YuVLgnmNU
odpowiedz
Przewidywanie ruchów kursów mnie zupełnie nie interesuje, gdyż uważam że to zwyczajnie niemożliwe. Wielu próbowało i poległo. Jeśli byłoby to możliwe to przez te ponad 200 lat od czasu jak istnieje giełda pojawiłby się jakiś Nostradamus który by był w stanie to robić ale tak się nie stało. Kupując KGHM nie interesuje mnie jaka będzie cena miedzi za kilka miesięcy czy rok ale czy spółka będzie wypłacała dywidendę - tylko dywidenda się liczy w przypadku tego portfela spółek dywidendowych. Historycznie KGHM ma najwyższą stopę dywidendy ze wszystkich dużych spółek na GPW - stawiam na lidera.
odpowiedz
Wnioskuję więc,że Pan nie przewiduje ruchów na giełdzie i kupuje spółki wyłącznie o historyczną analizę fundamentalną... Przecież np kupując KGHM spekuluje Pan na rynku miedzi i po co tracić pieniądze na hedge kontraktami za 3-5 lat i tak się kurs odbije w takiej filozofii.
odpowiedz
Nie chodzi o Pana Marka, który wykupił abonament. Proszę o kontakt.
odpowiedz
Witam, czy chodzi o mnie? Adres @ w domenie o2 i gmail/gg.pl ?
odpowiedz
Blogowym Adamie :)
odpowiedz
Panie Marku, jeśli Pan mnie przeczyta tutaj, to proszę sprawdzić skrzynkę mailową, bo od 18.09 moje maile nie mogą być z jakiś przyczyn dostarczone. Otrzymuje komunikaty zwrotne od o2.pl a co najdziwniejsze, to pojawia się tam zupełnie inny adres mailowy niż ten, który Pan mi podał przy rejestracji - tak jakby włączył Pan przekierowanie. Dziwne jest również że ja od Pana dzisiaj otrzymałem maila ale przed chwilą próbowałem wysłać do Pana z dwóch różnych adresów i bez powodzenia. Proszę wyjaśnić sprawę lub podać inny email. Pozdrawiam
odpowiedz
O jakim antywskaźniku piszesz?
odpowiedz
dlaczego miałbym porównywać z czymkolwiek? ideą inwestowanie nie jest porównywanie się z czymkolwiek czy kimkolwiek ale systematyczne pomnażanie swoich oszczędności i zabezpieczenie emerytury. jeśli już, to benchmarkiem dla dywidendowego inwestora jest lokata bankowa.
odpowiedz
Nadchodzi korekta ! Antywskaznik pisze o sygnale kupna ! Pozdro
odpowiedz
Albert może porównaj swój wyczyn z indeksem WIGu , MWIGu , WIG RESPECT
odpowiedz
trochę wciskasz ludziom "manianę". zgadzam się, że 1-2 miesiące temu zakup spółek pod dywidendę miał sens. bo i rosło i doliczyła się dywidenda. całkiem nieźle to wygląda z perspektywy czasu co widać na twoim portfelu. co do namawiania do zakupu spółek dywidendowych obecnie do mam odmienne zdanie. wszystkim, którzy ślepo w Ciebie wierzą radził bym się poważnie zastanowić.
odpowiedz
Nie da się tego wyczuć w ten sposób - zgadywanie, że za jakiś czas akcje będą taniej to zwykła spekulacja i nie różni się niczym od gry w kasynie. Tak jak napisałem w artykule, każde zgadywanie, lub próba przewidywania ruchu kursów spółek na giełdzie to czysta spekulacja, nie różniąca się od hazardu, która uwłacza godności poważnego, świadomego inwestora.
odpowiedz
Zamiast kosztownie zabezpieczać portfel kontrakrami,lepiej się scashowac aby wejść na lokalnych spadkach. A tak to gra o sumie zero.
odpowiedz
Albercie, Podziel sie proszę opinia odnośnie możliwości inwestowania na giełdzie szwajcarskiej w spółki farmaceutyczne. Czy rozwazasz rynki zagraniczne?
odpowiedz
Bardzo się cieszę że portfel budzi zainteresowanie i motywuje do samodzielnego oszczędzania na emeryturę. Pozdrawiam
odpowiedz
Bardzo fajnie to wygląda. Dałeś mi bardzo do myślenia, jeżeli chodzi o taką możliwość inwestycji środków. Na pewno muszę jeszcze raz przeczytać pierwszy wpis, abym nie miał żadnych ubytków z podstawowej wiedzy. Na pewno nie takie kwoty, ale podczas dywersyfikacji oszczędności na pewno zainwestuje :))
odpowiedz