Spółki prowzrostowe na tydzień 8-12.12.2014
To był nieudany tydzień dla portfela spółek prowzrostowych - Monnari wprawdzie zyskało 1,7% ale Lentex stracił 1,8% a CDR 0,7%. Średni wynik wyniósł -0,27%. Dokonuje jednej zmiany w składzie.

Łącznie po dwóch latach i 24 tygodniach od początku prowadzenia portfela (22.06.2012), inwestycje przyniosły 38,15% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania).W tym samym czasie referencyjny WIG zyskał 33,51% czyli uzyskany zysk portfela okazał się o 14% wyższy od benchmarku.

Pierwsza edycja 2012/2013 po 52 tygodniach zakończyła się wynikiem 24,7%

Druga edycja 2013/2014 po 52 tygodniach zakończyła się zyskiem 24,53%

Obecnie po 24 tygodniach trzeciej edycji 2014/2015 portfel ponosi stratę wysokości 11,41% (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG zyskał 1,4% czyli że performance jest gorszy od benchmarku. Nie tracę jednak morale, gdyż mam pełną świadomość tego, że w przypadku nadejścia mocnej fali hossy te straty zostaną odrobione być może nawet w jeden tydzień.

Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu?  Rozczarowujący CD Projekt zamieniam absolutnym hitem ostatniego dnia ubiegłego tygodnia czyli Seco Warwick Group, którego akcje rosły o prawie 7%, po doniesieniach o opracowaniu technologii komercyjnej produkcji grafenu (planowana na 2015 rok). W portfelu znajdują się obecnie: Lentex, Monnari i Seco Warwick. 

Seco Warwick Group - liczy się tylko jedno słowo: grafen. Od strony analizy technicznej mamy wypełnioną pełną piątkę.  

Lentex jest stosunkowo tani pod względem wycen wskaźnikowych - C/Z = 11, C/WK = 1,4, a w dodatku będzie czerpać bardzo duże korzyści ze spadków cen ropy naftowej, która jest podstawowym surowcem dla grupy kapitałowej. Ponadto spółka ogłosiła wezwanie do sprzedaży akcji (skupiła akcje własne od akcjonariuszy) po cenie 9,75 zł czyli ok. 16 powyżej obecnego kursu). Oczywiście odpowiedziałem w pełni na wezwanie (maksymalny zapis) a redukcja wyniosła 85% czyli że na sprzedanej transzy 15% akcji zarobiłem 2,4% (na całości), które traktuje jako bonus. Pozyskane środki ponownie zainwestowałem w akcje Lentexu.

Monnari systematycznie poprawia wyniki finansowe. W trzecim kwartale odzieżowa spółka miała prawie 37 mln zł przychodów wobec 33,6 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł do 4 mln zł z 2 mln zł przed rokiem. Zysk netto wzrósł do prawie 4 mln zł z 1 mln zł w analogicznym okresie 2013 roku. Poniżej mała ciekawostka - porównanie zachowania portfela SPT (czerwona linia) z indeksem WIG (niebieska linia) od początku 2013 roku:

SPT LONG 06.12

Na koniec porównanie zachowania SPT (Spółek prowzrostowych tygodnia) - KOLOR ZIELONY, WIG - KOLOR CZERWONY i portfela TOP3, złożonego z najlepszych 3 spółek z moich kolejnych raportów dla abonentów (RANKINGÓW 18 NAJLEPSZYCH SPÓŁEK PO WYNIKACH) - KOLOR NIEBIESKI (01.01.2013 -10.10.2014):

 spółkirankingowevssptvswig

UWAGA: Portfel TOP3 jako jedyny bierze pod uwagę reinwestowanie zarobionych środków. Składa się z 3 spółek, które uzyskały najwyższe miejsca w rankingach po kolejnych wynikach kwartalnych, które publikuje od kwietnia 2013 roku. Jeśli jakaś spółka wypadła z pierwszej trójki, to zastępowana była automatycznie spółką która zajęła jej miejsce w ilości akcji, na jaką pozwalał kapitał zarobiony przez poprzedniczkę. Więcej informacji na temat kwartalnych rankingów, które publikuje można znaleźć tutaj: http://longterm.pl/shop/Raport-18-Najlepszych-Spolek-Po-Wynikach-Za-Ih-2014-R.html

Po co w ogóle prowadzę ten portfel? 

CELEM JEST UZYSKANIE KWOTY 20 000 000 PLN <LINK>(SŁOWNIE: DWUDZIESTU MILIONÓW ZŁOTYCH) W OKRESIE 30 LAT Z POCZĄTKOWEGO, TEORETYCZNEGO KAPITAŁU, WYNOSZĄCEGO 30 000 PLN (SŁOWNIE: TRZYDZIEŚCI TYSIĘCY ZŁOTYCH) w 2012 ROKU. W CZERWCU 2012 STARTOWAŁEM Z POCZĄTKOWYMI 30 TYSIĄCAMI ZŁOTYCH. W CZERWCU 2042 ROKU PLANUJE NA TYM BLOGU ZAMIEŚCIĆ HISTORYCZNY WYKRES, KTÓRY POKAŻE DROGĘ JAKĄ ZARZĄDZANY PRZEZE MNIE KAPITAŁ PRZEBYŁ PRZEZ 30 LAT Z KWOTY 30 000 ZŁ W 2012 ROKU, DO PONAD 20 MILIONÓW ZŁ (PLAN MINIMUM). 

NIEMOŻLIWE? ABY TO OSIĄGNĄĆ WYSTARCZY ŚREDNIOROCZNA STOPA ZWROTU NA POZIOMIE MINIMALNIE WYŻSZYM NIŻ 24,2% (dokładnie: 24,203%, dzięki której przekroczę poziom 20 mln w 2042 r.). Pokazuje to wielką moc jaką posiada procent składany, działający w czasie kilkudziesięciu lat. Podczas pierwszego roku trwania eksperymentu stopa zwrotu wyniosła 24,67% zatem plan został wykonany z nawiązką. Drugi rok inwestycji zakończył się nieco gorszym rezultatem bo łączny zysk wyniósł 24,53%. Jak do tej pory wszystko zatem idzie zgodnie z założonym planem :-)

CZY MÓJ EKSPERYMENT SIĘ UDA?

Cóż, czas pokaże ale jedno jest pewne – ten czas 28 lat i tak upłynie, bez względu na to czy będę próbował czy nie :-)  

Dołącz do mnie w mojej drodze do tego ambitnego celu odległego o ponad 28 lat i obserwuj moje cotygodniowe zmagania z rynkiem.  Nie podejmowałem się go bynajmniej dlatego że jest to cel łatwy do osiągnięcia – wręcz przeciwnie, wymaga wielkiego samozaparcia, wytrwałości i determinacji. Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi analizami i artykułami na blogu zapisz się na bezpłatny newsletter i otrzymaj powitalnego e-booka „Inwestuj longterm II” gratis! (formularz po prawej stronie bloga – wystarczy podać imię, nazwisko lub nicka jeśli chcesz pozostać anonimowym oraz oczywiście adres e-mail). Polub również profil mojego bloga na Facebooku, na którym informuje na bieżąco o nowych artykułach oraz zmianach w składzie portfela:

https://www.facebook.com/longtermblog

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu. Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. W portfelu spółek prowzrostowych nie stosuje zleceń stop loss. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany.  Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji – najniższa stawka na rynku, oferowana przez Deutsche Bank. Moja strategia zakłada zawieranie jak najmniejszej ilości transakcji zatem nie jest to czynnik znacząco wpływający na wynik. W poprzedniej edycji przez 52 tygodni dokonałem zaledwie 45 zleceń (kupno: CD Projekt, KGHM, Neuca, Azoty, Monnari, Lentex, Farmacol, Forte,Budimex, IMC, Budimex, Integer, Cormay,   sprzedaż: KGHM, Neuca, Azoty, Lentex, Monnari, Farmacol, IMC, Budimex, Budimex, Forte, Integer, CD Projekt, Cormay, Agora,Protektor, PGE). Pełnych transakcji (kupno i sprzedaż) było tylko 20 (KGHM, Azoty, Neuca, Lentex, Monnari, Farmacol, IMC, Budimex, Budimex, Forte, CD Projekt, Integer, Cormay, Agora, Protektor, PGE, Forte, Monnari, CD Projekt) i 3 pojedyncze zlecenia kupna (SWG, ATM Grupa JWC).

UWAGA: prezentowany portfel spółek prowzrostowych nie ma żadnego związku z prowadzonym przeze mnie portfelem długoterminowym, który wykazuje obecnie znacznie lepszą zyskowność. Jeśli ktoś jest zainteresowany otrzymywaniem codziennych aktualizacji mojego długoterminowego portfela, wraz z codziennymi komentarzami po sesji to więcej szczegółów może znaleźć tutaj (http//longterm.pl/shop/Abonament-Na-Codzienne-Komentarze-Gieldowe.html)

najniższa stawka na rynku, oferowana przez Deutsche Bank: Moja strategia zakłada zawieranie jak najmniejszej ilości transakcji zatem nie jest to czynnik znacząco wpływający na wynik. W poprzedniej edycji przez 52 tygodni dokonałem zaledwie 45 zleceń (kupno: CD Projekt, KGHM, Neuca, Azoty, Monnari, Lentex, Farmacol, Forte,Budimex, IMC, Budimex, Integer, Cormay,   sprzedaż: KGHM, Neuca, Azoty, Lentex, Monnari, Farmacol, IMC, Budimex, Budimex, Forte, Integer, CD Projekt, Cormay, Agora,Protektor, PGE). Pełnych transakcji (kupno i sprzedaż) było tylko 20 (KGHM, Azoty, Neuca, Lentex, Monnari, Farmacol, IMC, Budimex, Budimex, Forte, CD Projekt, Integer, Cormay, Agora, Protektor, PGE, Forte, Monnari, CD Projekt) i 3 pojedyncze zlecenia kupna (SWG, ATM Grupa JWC). UWAGA: prezentowany portfel spółek prowzrostowych nie ma żadnego związku z prowadzonym przeze mnie portfelem długoterminowym, który wykazuje obecnie znacznie lepszą zyskowność. Jeśli ktoś jest zainteresowany otrzymywaniem codziennych aktualizacji mojego długoterminowego portfela, wraz z codziennymi komentarzami po sesji to więcej szczegółów może znaleźć tutaj <link>: ABONAMENT NA CODZIENNE KOMENTARZE GIEŁDOWE I DOSTĘP DO PORTFELA DŁUGOTERMINOWEGO 650x292_2 (1)

Dostępny jest raport z rankingiem 18 najlepszych spółek po wynikach za II kwartał 2014 roku – każdy aktywny abonent otrzymuje go gratis, jako uzupełnienie i wsparcie do abonamentu!

Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Email: kontakt@longterm.pl 

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

Czy ktos wie dlaczego nie mam dostepnego waloru Seco Warwick Group (SWG) w eMaklerze mBanku?
odpowiedz
Kurs dzisiaj nurkuje... Dla gry to dobrze, że będzie bardziej dopracowana, tylko czy CDR nie straci wiarygodności ? Czy faktycznie to okazja do dokupienia ?
odpowiedz
[2014-12-09 08:31:29] Warszawa (PAP) - Kurs CD Projektu zapewne zanurkuje po informacjach o ponownym przesunięciu premiery gry Wiedźmin 3. Łukasz Kosiarski z DM BZ WBK ocenia, że spadek ceny akcji może być okazją do kupna papierów firmy, bo fundamentalnie w firmie nie dzieje się nic złego. Łukasz Kosiarski, DM BZ WBK: "Ostatnie ruchy na rynku gier obfitowały w przesunięcia, z drugiej strony zdarzało się, że jeśli gra nie była przesuwana, to pojawiało się dużo niedopracowanych tytułów w momencie premiery. CD Projekt, robiąc tak skomplikowaną grę na konsolę nowej generacji, na nowy sprzęt, dużo bardziej zaawansowany niż do tej pory, stwierdził, że nie jest w stanie w terminie lutowym dostarczyć produktu, który da średnią ocen na poziomie 9 na 10 i podjął decyzję o przesunięciu. Reakcja rynku dziś będzie pewnie jednoznacznie negatywna, ale historia pokazuje, że w takim momencie pojawia się okazja do kupna. Przy poprzednim opóźnieniu były spadki kursu i przez rok zostały odrobione. Z punktu widzenia spółki dramatu nie ma. Ta gra się nie przesuwa się na kolejny rok obrotowy, koszty nie podskoczą, nie ma też utraty okresu przedgwiazdkowego, który jest okresem żniw w branży. Może to nawet dobra decyzja". ************ CD Projekt, który wcześniej przesunął premierę gry Wiedźmin 3 na 15 lutego, postanowił o kolejnym przesunięciu terminu debiutu. Obecna data premiery to 19 maja 2015 r. - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. "W uzasadnieniu podjętej decyzji zarząd spółki wskazuje, że priorytetem studia CD Projekt RED jest dostarczenie najwyższej jakości gier RPG, których dopracowanie technologiczne i artystyczne istotnie wpływa na ich późniejszy komercyjny sukces" - napisano w raporcie. "Wielkość i złożoność gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, która ukaże się w dniu premiery na Xbox One, PlayStation 4 i komputery PC, ma decydujący wpływ na przebieg jej produkcji. Zarząd spółki uwzględniając zaawansowanie i skalę prac związanych z wprowadzaniem niezbędnych poprawek detali, postanowił przesunąć termin ogólnoświatowej premiery gry o 12 tygodni w stosunku do daty wcześniej podanej do publicznej wiadomości" - dodano. CD Projekt pierwotnie zakładał premierę gry Wiedźmin 3 Dziki Gon w 2014 r. W marcu spółka przesunęła premierę na 15 lutego 2015 r. (PAP) morb/ asa/
odpowiedz
Damian, odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i zależy od tego w jakiej perspektywie czasowej zainwestowałeś. Jeśli spekulacyjnie to już Cię tam nie powinno być, bo przecież kurs nie pobił poprzedniego szczytu i byki zostały złapane w pułapkę - to pokazała pięknie analiza techniczna (jak widzisz ja w powyższym portfelu spółki już nie mam). Jeśli jednak dokonałeś rzetelnej analizy i zdecydowałeś się zainwestować długoterminowo, to możesz wręcz wykorzystać ewentualne spadki do dokupienia akcji po promocyjnej cenie.
odpowiedz
podłączam się pod pytanie. trzymać czy raczej uciekać, bo znowu mogą przełożyć i tak w nieskończoność? ja decyduję się nie sprzedawać w chwili emocjonalnej wyprzedaży, która jutro zapewne nastąpi.
odpowiedz
Witaj Albercie, krótki Twój komentarz do: http://stooq.pl/n/?f=932639&search=cd+projekt chociaż wiem, że brakuje słów...
odpowiedz
Kurcze ja tez man wtope za ten rok AZ boje sie jak listonosz przyniesie pita a zona zobaczy I snow bedzie awantura I wysylanie na odwyk hazardzisty.
odpowiedz
jakoś jest tak, że zawsze wierzyłem w Seco. to dla mnie spółka z tych na których wyceny giełdowe nie patrzę, tylko posiadam. choć jak na razie uśredniona strata to ponad 30% :).
odpowiedz
To jak -10% to w sumie pól roku mozna było nie inwestować, zyć bez stresu i mieć +10% więcej. Lepiej stracić okazje niz pieniądze.
odpowiedz
http://pulsinwestora.pb.pl/foto/3964442,5079,111880,888975,siedem-lat-tlustych-przed-gpw-analiza-techniczna
odpowiedz