System inwestycyjny cz. III

Osobom które trafiły tutaj po raz pierwszy polecam wprowadzenie w temat, poprzez lekturę poprzednich tekstów. W poprzednim odcinkach omówiłem następujące zasady mojego systemu inwestycyjnego:

1) Przede wszystkim obrona, obrona i jeszcze raz obrona

2) Dywersyfikacja - nie wkłada się wszystkich jajek do jednego koszyka

3) Zarządzanie kapitałem

Krótkie rozwinięcie powyższych zasad można znaleźć w tym artykule: https://www.longterm.pl/System-Inwestycyjny-Cz-I.html

4) Jeśli nie wiesz co robić, nie rób nic

5) Czekaj na sygnał - stałe fragmenty gry

6) Licz swoje RR (Risk/Reward ratio)  - ważniejsze od procentu skuteczności wejść

Krótkie rozwinięcie powyższych 3 zasad można znaleźć w tym artykule: https://www.longterm.pl/System-Inwestycyjny-Cz-Ii.html

A teraz już przechodzimy do dzisiejszego tekstu i kontynuacji dekalogu Longterma 🙂

7) Lepiej stracić okazję niż pieniądze

W moich codziennych komentarzach po sesji bardzo często powtarzam to jak mantrę i jestem dumny, że wielu moich Subskrybentów kojarzy mnie na stałe z tą zasadą i często podkreśla w prywatnej korespondencji lub na Forum VIP, że sami wpoili ją sobie właśnie dzięki mnie 🙂 To dla mnie wielki honor i nieukrywany powód do dumy. Pamiętajcie, że w inwestowaniu, jak w piłce nożnej, nie ma co się podpalać i za wszelką cenę przeć do przodu - gdy jest małe prawdopodobieństwo celnego podaniu i jednocześnie duże ryzyko straty piłki, lepiej wycofać ją do obrońcy a nawet do własnego bramkarza! To żaden wstyd i świadczy tylko i wyłącznie o wyrachowaniu i dyscyplinie taktycznej. Wiem że co niektórzy kibice będą szydzili i się śmiali ale to my gramy o wysoką stawkę za nasze własne pieniądze - nie oni...

8) "Jeśli masz wysokie IQ 180 to 60 możesz spokojnie oddać komuś innemu" za to musisz wyłączyć emocje

Warren Buffett często powtarza, że inwestowanie nie wymaga wcale jakiegoś nadzwyczajnego intelektu czy wysokiego ilorazu inteligencji. Osobiście gra od wielu lat w brydża i jak sam przyznaje, być może nieco skromnie, że nie jest nawet bliski poziomu zawodowców. To że inni faceci ogrywają go w jego ulubioną grę karcianą, nie przeszkadza mu być najlepszym inwestorem w historii i trzecim, najbogatszym człowiekiem na Świecie według Forbesa.

Najważniejszą cechą inwestora sukcesu jest jego zdaniem stabilność emocjonalna. Jeśli masz zatem IQ wynoszące 180, to zdaniem Buffetta, spokojnie możesz 60 oddać komuś innemu. Ważne abyś wyłączył emocje do absolutnego minimum i trzymał się wcześniej przyjętych założeń Twojego systemu.

9) Tnij najgorsze spółki, te które Cię rozczarowują lub generują straty a pozwalaj zyskownym rosnąć więcej

To oklepana formuła - "tnij straty, pozwój zyskom rosnąć" jest naprawdę całym sednem inwestowania i przyznaję to z pełną odpowiedzialnością po 15 latach samodzielnego inwestowania. Najprostrze zasady są najlepsze i ta jest po prostu genialna w swojej prostocie ale jakże prawdziwa. Ja bym dodał jeszcze jedną ważną rzecz - często mamy pokusę szybkiej realizacji zysków a stratnym pozycjom "dajemy szansę" - to właśnie wielki błąd - jeśli musimy redukować nasze zaangażowanie w akcje, to nigdy nie robimy tego poprzez sprzedaż najlepiej performujących tylko tych najgorszych - tymbardziej jeśli są na głębokich stratach!

10) Nie próbuj kombinować przy swoim systemie - nawet jak przejściowo nie działa

Majsterkowanie przy stworzonym przez siebie systemie, jest powodem porażki wielu genialnych osób (tych z wysokim IQ powyżej 180) - brakuje im dyscypliny taktycznej. Są utalentowani jak portugalscy piłkarze ale mają zbyt gorącą krew lub pękają jak są problemy. Umieją policzyć pierwiastki i potęgi siódme w pamięci ale mają pełne gacie jak ich portfel akcji straci kilka procent 🙂 Należy zatem trzymać się przyjętej wcześniej strategii, nawet wtedy kiedy kolega zarabia na czymś innym i nas bardzo korci żeby zrobić to samo. Krótkoterminowe zyski lub straty, nie mogą nam zaburzyć długoterminowego planu. To że przegraliśmy jeden mecz czy dwa, nie znaczy, że musimy od razu zmieniać skład naszej drużyny ani tymbardziej strategii gry.

Z inwestorskim pozdrowieniem,

Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całego kapitału!