WIG20 - analiza techniczna
W interwale dziennym kurs f.WIG20 jest w trendzie wzrostowym wg Ichimoku Kinko Hyo i w przypadku wystąpienia korekty bardzo mocnym wsparciem jest w chwili obecnej górne ograniczenie chmury. W rejonie tym jest także Zgęszczenie węzłów wg metodologii DiNapolego oraz poprzednie lokalne szczyty. Skupisko tylu wsparć wydaje się dobrym miejscem dla pozycji L o ile kurs znalazłby się w tym rejonie (obszar zaznaczony żółtym kółkiem na rysunku, ~2380-2420).
Na wykresie widać także wzrostową formację Odwóconej Głowy z Ramionami (oRGR) i pod nią można byłoby zagrać L, ustalając TakeProfit na zasięg tej formacji (~2550), a StopLoss jako jej negację (~2315). Dla takiego wariantu stosunek zysku do ryzyka wynosi około 2,5:1 czyli na pewno takie zaganie jest warte rozważenia (asekuranci mogą umieścić SL poniżej niebieskiej Kijun-sen uzyskując w ten sposób lepszy Zysk/Ryzyko jednak narażając się na szybsze wybicie SL). Jako, że na giełdzie nie można być niczego pewnym to jako alternatywę proponuję dwa podwarianty spadkowe dla f.WIG20. Obydwa zakładają, że cały spadek od stycznia do kwietnia 2013 był dopiero pierwszą falą spadkową, a obecny ruch to tylko jego korekta, po którym nastąpi jeszcze przynajmniej kolejna fala spadkowa (III lub C).
Różnica w podwariantach polega na zasięgu obecnie trwającej korekty. Pierwszy podwariant [oznaczenie II(B) na rysunku] zakłada, że już skończyliśmy (lub skończymy do początku przyszłego tygodnia) korektę po czym powinny nastąpić dłuższe spadki. Drugi podwariant spadkowy [II'(B')] zakłada, że od razu (lub po drobnej korekcie) nastąpią wzrosty do rejonów ~2585 i dopiero po nich powinna nastąpić kolejna dłuższa fala spadkowa [III(C)]. Co ciekawe, drugi podwariant jest także zgodny z powyższym wariantem wzrostowym i dodatkowo wykorzystuje wiele zgodnych ze sobą fibogeometrii cenowych i czasowych (zniesienia, strefy czasowe i wachlarze widoczne na rysunku) co jeszcze bardziej obrazuje istotę rejonu ~2585 jako kluczowego długoterminowego oporu. Kolejna ciekawostka jest taka, że czas w którym kurs mógłby znaleźć się w tym rejonie wypada na 24 czerwca 2013, czyli tuż po zakończeniu obecnej serii kontraktów na WIG20. Skoro wypada tyle "przypadków" to może taki wariant, choć dość szalony jak na obecną sytuację, ma jednak szansę na realizację? ;-) Krzysztof "krs" Płonka gościnnie dla Longterm.pl Autor powyższego artykułu prowadzi bloga http://inwestomania.pl/