ZAGRANICA WRÓCIŁA NAD WISŁĘ

Rynek znajduje się w bardzo istotnym punkcie, który można nazwać momentem zawahania. Wiele spółek zmaga się z istotnymi oporami wynikającymi z linii trendu lub średnimi - 15 i 45 sesyjnymi. Jednak już coraz większa ilość spółek jest można śmiało powiedzieć w hossie i właściwie sygnały kupna są na nich klarowne i obowiązujące. Wielu niedoświadczonych graczy może zniechęcać tzw. przegrzanie wskaźników - po tylu miesiącach "trendu bocznego" (nie lubię tego sformułowania bo nie ma tak naprawdę trendu bocznego tylko formacja horyzontalna) gracze widząc MACD mocno ponad górną bandą nawet nie myślą o wchodzeniu a jeśli już mają jakiś papier to wywalają na biegu.  To może być jednak złudne bowiem w początkowej fazie hossy spółki są pompowane do absolutnego maksimum i żadne zasady analizy technicznej nie obowiązują - to jest wtedy jakby przeciwieństwo krachu. W sierpniu spółki leciały na łeb na szyję i nie przeszkadzały im w tym wskaźniki na historycznie niskich poziomach. Gracze którzy kierują się wskaźnikami a nie fundamentalną sytuacją spółki mogą przyglądać się wzrostom długimi miesiącami. WIG20USD - indeks pokazujący jak wyceniany jest nasz najszerszy indeks w Dolarze pokazuje również już trend wzrostowy. Czyżby zatem zagraniczni inwestorzy powrócili na dłużej nad Wisłę?

Może o tym świadczyć spadający kurs Euro - myślę że niebawem możemy zobaczyć nawet trójkę z przodu co przyniesie dużą ulgę kredytobiorcom w tej walucie:

A dzisiaj w kalendarzu pusto oprócz oczywiście decyzji RPP o stopach procentowych. Skoro jednak ECB ma jutro obniżyć o 0,25% to nasi na pewno nie muszą podnosić bo pozostawienie na tym samym poziomie będzie oznaczało faktycznie podwyżkę, gdyż zwiększy się spread pomiędzy naszym Wiborem a Euriborem. To może również pomóc naszemu Złotemu gdyż nawet zwykły depozyt daje w tej chwili inwestorowi ok. 2,5-3% więcej w skali roku a obligacje Skarbu Państwa nawet więcej (prawie 3,5% w porównaniu z brytyjskimi, amerykańskimi lub niemieckimi). Na koniec jeszcze podsumowanie sytuacji na spółkach prowzrostowych tygodnia: Ubiegłotygodniowy typ - Skotan wciąż szaleje i wzrósł już kolejne 19% w tym tygodniu ale spółki jakie wytypowałem na ten tydzień jak na razie średnio: PZU -2,10% Spółka tąpnęła w poniedziałek po kolejnej wypowiedzi Ministra Budzianowskiego potwierdzające chęć sprzedaży tej spółki do końca 2013 roku. To mogło wypłoszyć inwestorów krótkoterminowych i jest doskonałym testem dla spółki na ile jest ona już trzymana przez "silne ręce" Lotos +2,15% MOL odpalił o 12% a nasz Lotos wciąż czeka ale myślę że trzeba być cierpliwym bo ceny ropy rosną. Budimex +6,22% W przypadku tej spółki to jest ona nieco pomijana przez graczy gdyż absolutnymi gwiazdami ostatnich sesji są konkurenci z branży - PBG i Polimex no i DSS. Jak tam już się nachapią to powinni przenieść się na BDX.