Portfel dywidendowy - VI odsłona

Na wstępie pozwolę sobie na krótkie wprowadzenie dla osób, które po raz pierwszy trafiły na artykuł z tego cyklu. Osoby zainteresowane tematem dywidend odsyłam do mojego pierwszego artykułu z tej serii. Z artykułu z przed 4 miesięcy można się dowiedzieć: - co to jest dywidenda? - w jaki sposób spółki wypłacają dywidendy i jak przebiega proces ich przyznawania na przykładzie PZU z bieżącego roku? - ile byś zarobił gdybyś od początku 2006 roku systematycznie inwestował 300 zł miesięcznie w akcje KGHM i reinwestował zyski z dywidend w akcje tej spółki? - ile byś zarobił gdybyś zainwestował 50 000 zł w hipotetyczny portfel akcji spółek dywidendowych, wypłacających średnio 5,45% dywidendy rocznie przez 30 lat?

Link do pierwszego artykułu z cyklu "Portfel spółek dywidendowych" poniżej:

http://longterm.pl/portfel-akcji-dywidendowych.html

OK, czas już zaprezentować obecny stan portfela dywidendowego, założonego 18.07.2014 (stan z zamknięcia w piątek 31.10.2014):

dywidendowyvi

HISTORIA DOKONANYCH TRANSAKCJI:

18.07.2014 KUPNO 78 AKCJI KGHM PO CENIE 126,95

18.07.2014 KUPNO 22 AKCJI PZU PO CENIE 437,50

18.07.2014 KUPNO 258 AKCJI PKO PO CENIE 38,75

18.07.2014 KUPNO 270 AKCJI GPW PO CENIE 36,91

30.07.2014 SPRZEDAŻ KONTRAKTU NA WIG20 (S FW20U1420) po 2328

05.08.2014 ZAKSIĘGOWANIE PRZYZNANEJ DYWIDENDY GPW 262,44 ZŁ NETTO

01.09.2014 WPŁATA 1000 ZŁ NA RACHUNEK W RAMACH SYSTEMATYCZNEGO OSZCZĘDZANIA 26.08.2014 ZREALIZOWANIE STRATY 2140 ZŁ NA ZABEZPIECZENIU PORTFELA (S FW20U1420 ) - STOP LOSS NA 2435 PKT

08.09.2014 KUPNO 2 AKCJI PZU W CENIE 499 ZŁ

17.09.2014 ZAKSIĘGOWANIE PRZYZNANEJ DYWIDENDY PZU 660,96 ZŁ NETTO

18.09.2014 ZAKSIĘGOWANIE PRZYZNANEJ DYWIDENDY PKO 156,74 ZŁ NETTO

KOMENTARZ DO AKTUALNEGO STANU PORTFELA:

Zysk wraz z wypłaconymi dywidendami netto (po odjęciu podatku Belki) wyniósł ponad 10%, co bardzo cieszy, szczególnie wobec rynkowych zawirowań w ostatnich tygodniach. Spółki portfelowe, za wyjątkiem PKO zdołały się skutecznie oprzeć przecenie na szerokim rynku a nawet znacząco zyskać na wartości. Moją gwiazdą portfela jest nieco nieoczekiwanie GPW, której akcje zdrożały już prawie 20%, po tym jak ogłosiła podwyższenie stopy dywidendy na kolejne lata do 5,8%. Powiem szczerze, że nowy prezes - Paweł Tamborski mnie się coraz bardziej podoba :-) Nie decydowałem się na zabezpieczenie portfela, gdyż nie uważałem, że korekta na rynkach rozwiniętych może nam aż tak bardzo zagrozić. Kontrakty terminowe na spadek indeksów lub poszczególnych akcji używam bowiem tylko wtedy, kiedy pojawia się naprawdę realne zagrożenie surowej przeceny, takie jakie było jeszcze pod koniec sierpnia w obliczu wsparcia Rosjan dla rebelii na wschodniej Ukrainie. Tym razem wszystko zakończyło się happy endem i całe szczęście ale należy wciąż pozostawać ostrożnym i aktywnie monitorować sytuację. Gotówkę (dolny wiersz w tabeli) zasiliły 2000 zł z mojego programu regularnego oszczędzania za październik i listopad (co miesiąc wpłacam 1000 zł na rachunek inwestycyjny). Przypomnę, że prawie cały tysiak z września poszedł na zakup dwóch akcji PZU.

JAKIE KOLEJNE TRANSAKCJE PLANUJE?

Obecnie jak to się mówi - nie palę się do zakupów. Wszystkie spółki już dawno mają za sobą dni przyznania dywidend, więc nie ma o co się specjalnie bić. Można rozważać zwiększenie zaangażowania w GPW ale uważam, że po ostatniej mini euforii powinna przyjść korekta a wtedy być może skuszę się aby nabyć kolejny pakiecik za około 1000 zł. Po decyzjach na szczycie klimatycznym UE, coraz bardziej podoba mi się spółka PGE, która jest przecież typowo dywidendowa, aczkolwiek jeśli ktoś przystawiłby mi w tej chwili pistolet do głowy i kazał wybierać, to wskazałbym bez wahania na GPW. Nie dokupiłem 22 akcji KGHM gdyż stwierdziłem, iż mogą czekać mnie lepsze okazje. Rynek surowców jest ostatnimi czasy bardzo niepewny - srebro i złoto zrobiły nowe dołki a siłą imponuje tylko miedź, co wspomaga notowania KGHM. Dlaczego zatem miałbym wybierać niepewne (KGHM) wobec pewnego (GPW)? Modyfikuje zatem moją strategię na najbliższe miesiące i zamiast polowania na przeceniony KGHM, zaczynam sezon łowiecki na GPW. Nie będę jednak absolutnie szalał z zakupami - mam 20% gotówki w portfelu ale powiem szczerze, że wcale nie korci mnie do kolejnych zakupów. Berkshire Hathaway prowadzone przez słynnego Warrena Buffetta ma w tej chwili rekordowy zapas gotówki, wysokości 55 mld $, co stanowi również mniej więcej 20% ich aktywów. Dlaczego zatem jakiś Rokicki w Polsce ma udawać mądrzejszego od największego inwestora na świecie? Akumuluje gotówkę, mając poduszkę bezpieczeństwa na wypadek nadejścia gorszych czasów i dając sobie okazję do okazyjnych zakupów w przypadku załamania cen na giełdzie.

PODSUMOWANIE:

Ogólnie jestem zadowolony, gdyż pomimo wysokich kosztów ubezpieczenia przed krachem oraz dość dużego udziału gotówki, portfel zarobił łącznie 8,3% po trzech i pół miesiąca. Jeszcze lepiej wygląda wynik na samych zakupionych akcjach i przyznanych już dywidendach, który wyniósł 10,8%. Jeśli chodzi o strategię zabezpieczenia portfela, to obecnie nie widzę większych zagrożeń i i nie decyduje się na hedżing kontraktem terminowym. W przyszłości nie wykluczam zabezpieczanie się kontraktami na wybrane spółki. W tym roku zgarnąłem dywidendy wysokości 1080,14 zł netto (po odjęciu podatku Belki), z trzech spółek (PZU, GPW, PKO) - KGHM wypłacił dywidendę przed moim zakupem. W przyszłym roku dojdzie jeszcze dywidenda z KGHM, którego akcje zamierzam akumulować ale zgodnie z tym co napisałem wcześniej, jeszcze nie w tym roku. W przypadku tej spółki jak i pozostałych, liczę bowiem na tradycyjną hojność Ministerstwa Skarbu Państwa ;-)

CYKL ARTYKUŁÓW "PORTFEL SPÓŁEK DYWIDENDOWYCH" UCZESTNICZY W AKCJISTOWARZYSZENIA INWESTORÓW INDYWIDUALNYCH "OSZCZĘDZAJ NA EMERYTURĘ"

Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Email: kontakt@longterm.pl

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 6 min.

Spółki prowzrostowe 03-07.11.2014

czas czytania: 1 min.

Giełda akcji to nie kasyno!

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.