Success story z rynku NewConnect

NewConnect to rynek małych spółek na naszej giełdzie, cześć z nich jednak wzrasta na tyle, że postanawia opuścić ten rynek aby przenieść się na GPW. Dla niektórych spółek takie przenosiny to dopiero początek „success story” i trzycyfrowych wzrostów. Opisałem kilka ciekawych przypadków perełek z NC które również po przejściu na główny parkiet dały dobrze zarobić dla swoich akcjonariuszy. Dodam, że część z poniższych spółek była w moich raportach topNC.

Izoblok #IZB – Spółka ta od 2013 roku jest w permanentnym trendzie wzrostowym. Pomimo sześciokrotnego wzrostu w ciągu czterech lat jest ona mało znana wśród inwestorów indywidualnych, może dlatego, że działa w dość nudnej branży? Izoblok produkuje polipropylen spieniony EPP – tworzywo sztuczne, które używa się głównie w motoryzacji oraz przy produkcji opakowań. Eksport stanowi prawie 90% przychodów spółki, zaś sama firma przejmuje konkurentów min. w Niemczech.

Transpolonia #TRN to kolejny przykład sukcesu spółki która wyraźnie wzrosła po przejściu na duży parkiet, chociaż nie widać tego na wykresie na pierwszy rzut oka. O ile podczas obecności na NC spółka urosła o kilkaset procent, to po przejściu na rynek regulowany trwał kilkuletni trend spadkowy. Sytuacja diametralnie się zmieniła w listopadzie 2015, kiedy to zakupiono spółkę Orlen Transport za łączną sumę 85 mln zł. Spółka w tym celu wyemitowała akcje i obligacje, a dodatkowo pierwsze półrocze znacznie obciążyły koszty fuzji. Jednak to połączenie z finansowego punktu widzenia wydaje się słuszne – w końcu przychody i zyski znacznie wzrosły, a tego w sumie oczekujemy od spółek giełdowych. W efekcie fuzji kurs spółki od roku wzrósł o 100%.

Źródło: biznesradar.pl

Medicalgorithmics #MDG – Ta spółka to jeden z namacalnych dowodów, że da się skomercjalizować projekt medyczny za pomocą NewConnect. Jej flagowym produktem jest PocketECG przenośny rejestrator pracy serca, który obecnie sprzedawany jest w kilkudziesięciu krajach świata w tym w USA. Na NC akcje od debiutu podrożały ponad 200% , a od debiutu na GPW kurs urósł ponad 6 krotnie. Wartym podkreślenia faktem jest to, że spółka jako jedna z nielicznych w sektorze nie posiłkowała się dodatkowymi emisjami akcji.

SELVITA #SLV – Jest stosunkowo młodą spółką w branży farmaceutycznej, ma ledwie 10 lat. Jednak pomimo młodego wieku dorobiła się placówek poza Polską min. w San Francisco oraz Cambridge. Selvita zajmuje się badaniem leków przeciwnowotworowych oraz produkcją kontraktową leków na zlecenia, dodatkowo jako jedna z nielicznych spółek w sektorze potrafi notować zyski oraz wyjść poza rynek UE.

Podczas obecności na GPW spółka urosła o 150%, a po IPO na głównym parkiecie spółka urosła o kolejne 160% co jest nie lada wyczynem w sektorze i pokazuje, że nawet w tak trudnym i ciężkim do pojęcia sektorze, jakim są badania nad lekami można zarabiać pieniądze dla akcjonariuszy.

Źródło: Strona spółki

MABION #MAB – To kolejna firma farmaceutyczna z NC która odniosła giełdowy sukces. Jej celem jest wprowadzenie na rynek odpowiednika leku Rituximab. Ma on służyć leczeniu chłoniaka nieziarnicznego, przechodzi on obecnie przechodzi próby kliniczne. Jego największym atutem ma być niska toksyczność dla organizmu oraz o 30% niższa cena niż podobnego produktu sprzedawanego przez konkurencję.

IMS #IMS – Firma zajmuje się szeroko pojętym marketingiem. Jej sztandarowym produktem są ekrany wyświetlające reklamy w centrach handlowych i sieciach sklepów jak Tesco, dodatkowo spółka organizuje eventy marketingowe. Głównym jej atutem jest potężna generacja gotówki, dzieje się tak dzięki relatywnie niskim kosztom i wskutek abonamentów na wyświetlenia reklam. Dzięki temu spółkę stać na wypłatę sowitych dywidend i buyback na ponad 2 miliony akcji własnych. Pomimo tych operacji spółka ma w bilansie ponad 10% gotówki, a jej marża netto wynosi ponad 10%

11 BIT #11B – Ten spółki nie trzeba przedstawiać, tak jak jej flagowego produktu gry „This war of mine” która zwróciła koszty produkcji w kilka pierwszych dni sprzedaży. Od debiutu do przejścia na GPW spółka urosła 16 krotnie, a po przejściu ponad 2,6 razy, obecnie jesteśmy na historycznych szczytach.

Quercus #QRS – Ten fundusz inwestycyjny zna niemal każdy gracz giełdowy. Mało jednak kto wie, że Quercus był pierwszym TFI notowanym na giełdzie. Debiut na NewConnect odbył się we wrześniu 2008, podczas dna giełdowej bessy J Od debiutu na NC do przejścia na GPW kurs Quercus urósł o 200%, przez co sam fundusz zaczął być bardziej rozpoznawalny wśród inwestorów. Istotnym faktem jest to, że silnie na niego wpływają giełdowe nastroje, przez co lata 2009, 2011 i 2015 nie były dla kursu spółki łaskawe. Obecna hossa na GPW może jednak odwrócić sentyment i skierować kurs spółki na nowe szczyty.

MIDVEN #MID – Jest to mało znany fundusz z NC, który obecnie przenosi się na GPW. Jest to o tyle zabawniejsze, że jego kurs jest ponad ponad 14 krotnie wyżej niż podczas debiutu. Jak widać, dobra spółka potrafi obronić się sama i nie potrzebuje agresywnego marketingu. Co w takim razie spowodowało aż takie wzrosty na walorze? Inwestycja w spółkę windykacyjną KME, inwestycja ta urosła kilkukrotnie pomnażając aktywa funduszu. Aktualnie spółka inwestuje w podmioty produkujące gry mobilne oraz giełdowy Parcel Technik produkujący skrytkomaty.

Jak widać na rynku NewConnect można znaleźć spółki które osiągnęły trzy a nawet czterocyfrowe stopy zwrotu. Mało tego, część z nich notuje ponadprzeciętne wzrosty nawet po przejściu na GPW. Jednak zwykłemu inwestorowi ciężko wychwycić takie perły w natłoku informacji płynących z naszej giełdy.  Rozwiązaniem jest raport topNC który wydaję co kwartał, w którym analizuję wzrostowe spółki z NewConnect pod względem ich fundamentów . Jeśli interesuje cię poszerzenie portfela inwestycyjnego o spółki z NewConnect które mają szansę dać solidnie zarobić to zapraszam do naszej oferty:

https://longterm.pl/shop/Raport-Top-New-Connect.html

Krzysztof "Chris Abra" Abramowicz

Market Revolution

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.