10 bardzo tanich spółek wypłacających dywidendy
Poniżej ranking tych zdołowanych podmiotów, wypłacających wciąż swoim akcjonariuszom dywidendy, nawet w tych ciężkich czasach.
1. Amica
C/Z = 8,44, C/WK = 1,08, ROE = 13%
Spółka ma mocno wyrobione marki w Polsce, w Europie Zachodniej oraz w Rosji. Przechodzi przejściowe problemy związane ze wzrostem kosztów pracy i brakiem pracowników. Schłodzenie koniunktury zatem powinno wręcz pomóc temu podmiotowi - będzie więcej rąk do pracy i ludzie będą mieli mniejsze wymagania co do zarobków.
2. GPW
C/Z = 9,05, C/WK = 2,12, ROE = 24,14%
Spółka od lat znajduje się w moim długoterminowym portfelu dywidendowym, płacąc mi wysokie dywidendy w okolicach 4,5%. Obecnie będzie mocno korzystała na nowych przepisach nakazujących firmom sprzedaż 100% wolnych mocy energii elektrycznej na rynku czyli poprzez giełdę energii.
3. PBKM
C/Z = 9,59, C/WK = 2,76, ROE = 34,5%
Podmiot według mnie niesłusznie przeceniony w ostatnim czasie, ze względu na zawieruchę wokół ich głównego akcjonariusza - Altus TFI, który zszedł z 15 na 11% udziałów i pewnie będzie sypał dalej, dlatego warto jeszcze według mnie nieco poczekać przed grubą akumulacją spółki na długi termin.
4. Ambra
C/Z = 6,94, C/WK = 1,08, ROE = 14,25%
Spółka korzysta na silnym popycie wewnętrznym, rosnącym udziale win i cydru w spożyciu alkoholu przez Polaków. Wadą jes główny udziałowiec, który przy tej cenie w każdej chwili może ogłosić wezwanie i wycofać spółkę z giełdy - ja bym tak zrobił i dziwię się że jeszcze tego nie uczynił.
5. Rainbow
C/Z = 6,85, C/WK = 2,24, ROE = 32,47%
Ten największy polski touroperator został zdołowany po gorszych od oczekiwań wynikach i perspektywy na najbliższe kwartały są raczej kiepskie, głównie ze względu na rosnącą, agresywną konkurencję. Dla spółki jakiś kryzys, podobny do tego z 2012 roku też byłby całkiem korzystny, bo ponownie oczyściłby rynek z mniejszych, słabszych podmiotów, na czym skorzystałby lider.
6. Lotos
C/Z = 6,68, C/WK = 1,16, ROE = 18,65%
Podmiot ten ma być przejęty przez PKN Orlen, co dodatkowo uatrakcyjnić go powinno w oczach potencjalnego inwestora.
7. Stalexport
C/Z = 4,65, C/WK = 1,11 ROE = 25,68%
Zapomniany lider poprzedniej hossy budowlanej z lat 2003-2007 wciaż regularnie potrafi dzielić się dywidendą ze swoimi akcjonariuszami. Do czasu zakończenia umowy na obsługę trasy A4 niemalże pewniak pod tym względem - pytanie co dalej?
8. PCC Rokita
C/Z = 7,88, C/WK = 2,46, ROE = 30,3%
Ciekawa, mocno rentowna spółka, zupełnie zapomniana przez rynek. Na dniu otwartym było jednak kilkuset akcjonariuszy indywidualnych, co jest godne podziwu - mam tylko nadzieję, że nie są oni prowadzeni na rzeź...
9 Stalprodukt
C/Z = 7,51, C/WK = 0,90, ROE = 13,21%
Mocno zdołowany producent wyrobów ze stali (głównie kątowniki, blachy) ale i właściciel kopalni cynku. Niestety cena tegoż surowca została mocno zdołowana o 30% i to wpłynęło na spadki kursu spółki. Jest to zatem spółka mocno cykliczna, która będzie mocno zyskiwała na hossie surowcowej, która według mnie dopiero przed nami.
10. Pekabex
C/Z = 7,13, C/WK = 1,10, ROE = 16,53%
Nic dziwnego że producent elementów zbrojnych dla budowlanki cierpi ze względu na sytuację w całej branży. Wykonawcy nie chcą słyszeć o podwyżkach cen? Tu by się przydało nadejściue solidnej inflacji.
Podsumowanie
Jak przygotowywałem to moje subiektywne zestawienie zdołowanych podmiotów, wciąż mocno rentownych i wypłacających dywidendy, to aż się zdziwiłem, że są na polskim rynku takie okazje inwestycyjne.
Kto by przypuszczał że w kraju, którego PKB rośnie o 5% r/r a bezrobocie jest na poziomie Niemiec (według metodologii UE) można będzie znaleźć spółki z C/Z ok. 7, rentownością kapitału własnego (ROE) powyżej 10% (!).
O wartości dywidend nie pisałem, bo potraktowałem je w przypadku tych spółek jako wyróżnik z tłumu. Nie ma znaczenia zatem w mojej opinii, jak wysokie są te dywidendy, ale ważny jest moim zdaniem sam fakt, że spółki mają wciąż dyscyplinę i są zdolne do wypłat.
Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całego kapitału!
Z inwestorskim pozdrowieniem!
Albert "Longterm" Rokicki
kontakt: albert@longterm.pl