Spółki prowzrostowe na tydzień 05-09.03.2018
To był całkiem udany tydzień dla portfela spółek prowzrostowych tygodnia - Monnari zyskała +7,23%, Vistula straciła 1,22%, a 11 bit studios stracił 3,54%, co dało średni zysk wysokości +0,92% na całym portfelu.

Obecnie, łącznie po pięciu latach i 36 tygodniach od początku prowadzenia portfela (22.06.2012), inwestycje przyniosły 113,82% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG zyskał 50,75%.

Pierwsza edycja 2012/2013 (pełny rok) zakończyła się wynikiem 24,7%

Druga edycja 2013/2014  (pełny rok) zakończyła się zyskiem 24,53%

Trzecia edycja 2014/2015 (pełny rok) zakończyła się zyskiem 7,77%

Czwarta edycja 2015/2016 (pełny rok) zakończyła się stratą  0,17%

Piąta edycja 2016/2017 (pełny rok) zakończyła się zyskiem 43,22%.

Obecnie po 36 tygodniach szóstej edycji portfel zyskuje +10,94% wobec spadku WIG o 0,72%. 

Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu?

Monnari i Vistula okazały się dość odporne na ostatnie zawieruchy na rynku a było to spowodowane głównie dwoma czynnikami - po pierwsze złoty cały czas jest mocny, co powoduje, że import odzieży z Azji jest bardziej opłacalny a czynsze za lokale handlowe z kolei tańsze. Druga sprawa, to że według ostatnich danych GUS za aż 65% wzrostu PKB w III kw. odpowiadała konsumpcja i taki stan rzeczy moim zdaniem utrzyma się jeszcze przynajmniej do połowy przyszłego roku. Przed nami zatem kilka kwartałów dobrych wyników tych detalistów. Przez ostatni miesiąc jednak to Monnari zyskało aż 6,2%, natomiast Vustula skorekciła się o 4,9%.

Jako jedynego w tym składzie eksportera pozostawiłem 11 bit studios - producenta ambitnych gier wideo z głębokim przesłaniem. Już w tym miesiącu (marzec 2018) zaplanowana jest największa w historii firmy premiera - "Frostpunk" to gra strategiczna, która ma przynieść wysublimowaną rozrywkę intelektualną graczom.

W portfelu obecnie znajdują się następujące spółki:

11 bit studios - jedna z najlepszych spółek w skali całej GPW ostatnich lat - młodszy brat CD Projektu, który ma wielką szansę podążyć jego śladem i stać się wielką korporacją globalną. Nowa gra - Frostpunk, zbiera dobre recenzje po prezentacji ma prestiżowych targach E3, tymniemniej fakt, że ma to być strategia, wywołał niemałą konsternację. Kurs znajduje się w męczącej konsolidacji, która moim zdaniem powoli dobiega końca.

Technicznie sytuacja, którą najbardziej lubię czyli kiedy kurs jest powyżej średnich - SMA15 i SMA 45 na wykresie tygodniowym.

Kliknij aby powiększyć:

 

żródło: www.topstock.pl

Monnari - po wielu miesiącach spadków a następnie szorowania po dnie, kurs spółki próbuje się wybić z dugoterminowego trendu spadkowego i być może rozpocząć nową hossę. Dolar się osłabił o 20%, zatem import ciuchów z Azji stał się bardziej opłacalny, w dodatku euro również nieco spadło, co sprawia, że spółka ponosi niższe koszty za wynajem lokali handlowych. Monnari jest w tej chwili bardzo tania również fundamentalnie - C/Z = 9,5, C/WK = 1,4. W ostatnich miesiącach potrafiła również poprawić przychody ze sprzedaży, co jest bardzo dobrym omenem na kolejne kwartały.

Technicznie nie zapeszając oczywiście, to jest to wyjście z długoterminowego trendu spadkowego i sprawa wygląda grubo.

Kliknij aby powiększyć:

 

żródło: www.topstock.pl

Vistula - uwżam, że może bardzo skorzystać na przejęciu swojego mniejszego konkurenta - Bytomia. Nie jest może zbyt tania fundamentalnie ale za to posiada cenne marki, dzięki czemu będzie w stanie sprzedawć z lepszą marżą niż konkurencja. Gram również pod mocny rynek wewnętrzny i zwiększoną dzietność w narodzie - Chrzciny to duży stymulant sprzedaży zarówno dla Vistuli jak i jubilerskiego Kruka, będącego w grupie kapitałowej.

Technicznie spółka jedna z najsilniejszych w skali całej GPW a może nawet świata (pośród podmiotów poważnych) w ostatnich kilku tygodniach. Sky is the limit.

Kliknij aby powiększyć:

 
 żródło: www.topstock.pl

Poniżej mała ciekawostka - porównanie zachowania portfela SPT (czerwona linia) z indeksem WIG (niebieska linia) od początku prowadzenia portfela (22.06.2012):

 

A tak wygląda performance od początku 2013 roku (startując od wyjściowych 30 000 zł):


 

 

WYNIKI PORTFELA ZA ROK (2016) MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ <LINK>

Po co w ogóle prowadzę ten portfel?  

CELEM JEST UZYSKANIE KWOTY 20 000 000 PLN <LINK>(SŁOWNIE: DWUDZIESTU MILIONÓW ZŁOTYCH) W OKRESIE 30 LAT Z POCZĄTKOWEGO, TEORETYCZNEGO KAPITAŁU, WYNOSZĄCEGO 30 000 PLN (SŁOWNIE: TRZYDZIEŚCI TYSIĘCY ZŁOTYCH) w 2012 ROKU. W CZERWCU 2012 STARTOWAŁEM Z POCZĄTKOWYMI 30 TYSIĄCAMI ZŁOTYCH. W CZERWCU 2042 ROKU PLANUJE NA TYM BLOGU ZAMIEŚCIĆ HISTORYCZNY WYKRES, KTÓRY POKAŻE DROGĘ JAKĄ ZARZĄDZANY PRZEZE MNIE KAPITAŁ PRZEBYŁ PRZEZ 30 LAT Z KWOTY 30 000 ZŁ W 2012 ROKU, DO PONAD 20 MILIONÓW ZŁ (PLAN MINIMUM). 

NIEMOŻLIWE? ABY TO OSIĄGNĄĆ WYSTARCZY ŚREDNIOROCZNA STOPA ZWROTU NA POZIOMIE MINIMALNIE WYŻSZYM NIŻ 24,2% (dokładnie: 24,203%, dzięki której przekroczę poziom 20 mln w 2042 r.). Pokazuje to wielką moc jaką posiada procent składany, działający w czasie kilkudziesięciu lat. Podczas pierwszego roku trwania eksperymentu stopa zwrotu wyniosła 24,67% zatem plan został wykonany z nawiązką. Drugi rok inwestycji zakończył się nieco gorszym rezultatem bo łączny zysk wyniósł 24,53%. Jak do tej pory wszystko zatem idzie zgodnie z założonym planem :-)

CZY MÓJ EKSPERYMENT SIĘ UDA?

Cóż, czas pokaże ale jedno jest pewne – ten czas 28 lat i tak upłynie, bez względu na to czy będę próbował czy nie :-)  

Dołącz do mnie w mojej drodze do tego ambitnego celu odległego o ponad 28 lat i obserwuj moje cotygodniowe zmagania z rynkiem.  Nie podejmowałem się go bynajmniej dlatego że jest to cel łatwy do osiągnięcia – wręcz przeciwnie, wymaga wielkiego samozaparcia, wytrwałości i determinacji. Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi analizami i artykułami na blogu zapisz się na bezpłatny newsletter i otrzymaj powitalnego e-booka „Inwestuj longterm II” gratis! (formularz po prawej stronie bloga – wystarczy podać imię, nazwisko lub nicka jeśli chcesz pozostać anonimowym oraz oczywiście adres e-mail). Polub również profil mojego bloga na Facebooku, na którym informuje na bieżąco o nowych artykułach oraz zmianach w składzie portfela:

https://www.facebook.com/longtermblog

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu z tygodnia na tydzień (Reinwestuję zysk raz, przy starcie każdej kolejnej edycji!). Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. W portfelu spółek prowzrostowych nie stosuje zleceń stop loss. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany.  Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji.

Z inwestorskim pozdrowieniem, 

Albert "Longterm" Rokicki

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całego kapitału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

Padaka w komentarzach na blogu, padaka wśród znajomych - prędzej znajdę ludzi inwestujących w kryptowaluty niż w akcje (a są to osoby zarabiające min. 2 średnie krajowe).

Co się dzieje, że mamy taką zapaść?

odpowiedz

Nie jest tak źle - dyskusje przeniosły się na forum VIP - zapraszamy do naszej społeczności

odpowiedz

Nie rozumiem tego portfela. Czyli co, po tygodniu sprzedajesz te 3 spolki i kupujesz nowe? Caly kapital to 30tys czy co tydzien dokladasz nowe 30tys? Jak dla mnie to jest to niezrozumiale opisane. Moze tylko ja tu czegos nie rozumiem..

odpowiedz

To jest tylko metodologia portfela tak aby było rebalansowanie portfela co tydzień - normalnie oczywiście akcje są cały czas w portfelu. Trzymam je aż do sprzedaży - inaczej większość wyniku zjadłyby koszty transakcji.

odpowiedz

Mam to samo, tez do końca nie rozumiem tych zasad w praktyce bo troszkę rozmijają się z teoria.

odpowiedz

Tak jak napisałem powyżej jest to tylko symulacja na potrzeby prowadzenia publicznego portfela - w praktyce po prostu trzymam akcje aż do faktycznej sprzedaży - inaczej płaciłbym co tydzień straszne koszta. Powód dla którego jest taka metodologia - w kazdym tygodniu tak jakby startujemy od zera czyli od równego udziału każdej ze spółek bo inaczej jedna mogłaby po mocnych wzorstach zdominować udział w portfelu i byłyby zarzuty że "ciągnie" wynik i byłbyby komentarze - teraz to nie warto kupować aż tyle tej spółki bo mocno wzrosła itd. Typowy rebalincing po każdym tygodniu - taką metodologię mają wszystkie indeksy - musi być np. 10% udziału PKO w indeksie i basta - po każej sesji się resetuje jego udział tak żeby to było idealnie 10%.

odpowiedz
Odpowiedź do Albert  z dnia 05.03.2018 12:24

Witam, czyli po każdym tygodniu pomimo osiągania przez spółki różnych wyników sprowadzasz je do jednego poziomu i jednej "dodajesz" a drugiej "ujmujesz" tak, żeby finalnie było po te 10% ?

Pozdrawiam

Karol

odpowiedz
Odpowiedź do Karol  z dnia 05.03.2018 13:04

tak dokładnie z tymże każda ze spółek ma równy udział 33,33% kapitału (inwestuje w 3 spółki 100% kapitału przeznaczonego na ten portfel).

odpowiedz
Odpowiedź do Albert  z dnia 10.03.2018 21:39

Ponownie ja

Na kanale youtube mówisz o tym, że trzymasz akcje z sektora energetycznego. Czy to oznacza że masz dwa portfele? Ten który widzimy tutaj i jakiś drugi osobisty?

Jakie masz wyniki na tym drugim i dlaczego go nie udostępniasz? ;)

Pozdrawiam

Karol

odpowiedz
Odpowiedź do Karol  z dnia 11.03.2018 16:55

W mojej wypowiedzi na YT chodziło mi o mój wybitnie długoterminowy portfel dywidendowy:

https://www.longterm.pl/Portfel-Akcji-Dywidendowych-Odslona-Xviii.html

odpowiedz
Odpowiedź do Albert  z dnia 10.03.2018 03:37

W takim razie ja dalej pozostaję w niezrozumieniu zarządzania w praktyce tym portfelem, jeśli chodzi o rebalancing tygodniowy. Piszesz, że w każdym tygodniu dążysz do tego aby udział każdej ze spółek portfela wynosił 33,33% jednak patrząc np. na podsumowanie 2016 roku widać, że prowizje były tylko płacone 2 razy per spółka, na wejście i wyjście (np. spółka będąca kilka miesięcy w portfelu), wynika z tego, że rebalancingu (tygodniowego) w międzyczasie nie było ?

odpowiedz
Odpowiedź do Inveskor  z dnia 11.03.2018 16:54

Metodologia portfela to tylko symulacja - w praktyce nie sprzedaje i nie kupuje spółek co tydzień tylko trzymam. Tak jak napisałem już wyżej - inaczej płaciłbym bardzo wysokie prowizje.

odpowiedz

Portfel idzie swoją własą drogą. Pod koniec ubiegłego roku zaliczył solidną korektę, zachowując się gprzej niż Wig. Obecnie, kiedy rynek zaczyna robić w majty, Twój portfel prze do góry. Ciekawe jak portfel SPT zachowa się jak na Wig'u będzie prawdziwa, długotrwała biegunka. Umiejętność wyboru spółek daje jednak fantastyczne wyniki.

odpowiedz