Spółki prowzrostowe na tydzień 25-29.01.2016
To był koszmarny tydzień dla portfela SPT - Amica straciła 4,2%, ATM Grupa 4,4% a debiutant w zestawieniu - Briju stracił aż 7,3%, co dało średni wynik -5,3%. Decyduję się na jedną zmianę w składzie.

Łącznie po trzech latach i 30 tygodniach od początku prowadzenia portfela (22.06.2012), inwestycje przyniosły 48% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG zyskał 7,1% czyli uzyskany zysk portfela okazał się o 576% wyższy od benchmarku.

Pierwsza edycja 2012/2013 (pełny rok) zakończyła się wynikiem 24,7%

Druga edycja 2013/2014  (pełny rok) zakończyła się zyskiem 24,53%

Trzecia edycja 2014/2015 (pełny rok) zakończyła się zyskiem 7,77%

Obecnie po 30 tygodniach IV edycji portfel osiągnął stratę -9%  W tym samym czasie WIG stracił 20,05%

Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu? 

Rozczarowujący Briju zamieniam producentem gier komputerowych - 11 bit studios, który od niedawna gości na głównym parkiecie GPW po przenosinach z NewConnect. Odnośnie pozostałych 2 papierów, to postanowiłem ponieść w pełni świadome ryzyko i pozostawić je w portfelu. Ewentualną porażkę przyjmę z należytą godnością - po męsku.

W portfelu obecnie znajdują się następujące spółki:

Amica - według mnie przyszły "polski Samsung" i firma, która może odnieść wielki, międzynarodowy sukces zarzynając konkurencję z Niemiec, Włoch a nawet z Azji. Spółka powinna pokazać bardzo dobre wyniki za IV kwartał, ze względu na bardzo korzystne kursy walut - szczególnie funta a przecież mocno podbija rynek brytyjski i przejęła tam nawet ostatnio dystrybutora z 25-letnim doświadczeniem w branży.

ATM Grupa - spółka telewizyjna, w której aż 12% udziałów posiada właściciel Polsatu - Zygmunt Solorz-Żak,  wraca do portfela po dość długiej nieobecności.W zeszłym tygodniu kurs został pięknie wyciągnięty - ktoś kto kupił na samym dołku we wtorek, ten już jest na prawie 14% plusie!

11 bit studios - hit inwestycyjny ostatnich lat na GPW nie powiedział według mnie jeszcze ostatniego słowa - nowe premiery już na horyzoncie, wersje na PS4 i XBOX 1 się sprzedają a spółka nie jest wcale droga - C/Z- 8,43 przy ROE = 85%!!! Warto wspomnieć, że bardzo dużą część przychodów spółka ma w dolarze amerykańskim.

 

 

 Poniżej mała ciekawostka - porównanie zachowania portfela SPT (czerwona linia) z indeksem WIG (niebieska linia) od początku prowadzenia portfela (22.06.2012):

 

A tak wygląda performance od początku 2013 roku (startując od wyjściowych 30 000 zł):

 

Na koniec ciekawostka - porównanie performancu spółek portfela SPT z wynikami spółek z moich płatnych, kwartalnych rankingów (stan na 11.12.2015):

WYNIKI PORTFELA ZA UBIEGŁY ROK (2015) MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ <LINK>

Po co w ogóle prowadzę ten portfel? 

CELEM JEST UZYSKANIE KWOTY 20 000 000 PLN <LINK>(SŁOWNIE: DWUDZIESTU MILIONÓW ZŁOTYCH) W OKRESIE 30 LAT Z POCZĄTKOWEGO, TEORETYCZNEGO KAPITAŁU, WYNOSZĄCEGO 30 000 PLN (SŁOWNIE: TRZYDZIEŚCI TYSIĘCY ZŁOTYCH) w 2012 ROKU. W CZERWCU 2012 STARTOWAŁEM Z POCZĄTKOWYMI 30 TYSIĄCAMI ZŁOTYCH. W CZERWCU 2042 ROKU PLANUJE NA TYM BLOGU ZAMIEŚCIĆ HISTORYCZNY WYKRES, KTÓRY POKAŻE DROGĘ JAKĄ ZARZĄDZANY PRZEZE MNIE KAPITAŁ PRZEBYŁ PRZEZ 30 LAT Z KWOTY 30 000 ZŁ W 2012 ROKU, DO PONAD 20 MILIONÓW ZŁ (PLAN MINIMUM). 

NIEMOŻLIWE? ABY TO OSIĄGNĄĆ WYSTARCZY ŚREDNIOROCZNA STOPA ZWROTU NA POZIOMIE MINIMALNIE WYŻSZYM NIŻ 24,2% (dokładnie: 24,203%, dzięki której przekroczę poziom 20 mln w 2042 r.). Pokazuje to wielką moc jaką posiada procent składany, działający w czasie kilkudziesięciu lat. Podczas pierwszego roku trwania eksperymentu stopa zwrotu wyniosła 24,67% zatem plan został wykonany z nawiązką. Drugi rok inwestycji zakończył się nieco gorszym rezultatem bo łączny zysk wyniósł 24,53%. Jak do tej pory wszystko zatem idzie zgodnie z założonym planem :-)

CZY MÓJ EKSPERYMENT SIĘ UDA?

Cóż, czas pokaże ale jedno jest pewne – ten czas 28 lat i tak upłynie, bez względu na to czy będę próbował czy nie :-)  

Dołącz do mnie w mojej drodze do tego ambitnego celu odległego o ponad 28 lat i obserwuj moje cotygodniowe zmagania z rynkiem.  Nie podejmowałem się go bynajmniej dlatego że jest to cel łatwy do osiągnięcia – wręcz przeciwnie, wymaga wielkiego samozaparcia, wytrwałości i determinacji. Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi analizami i artykułami na blogu zapisz się na bezpłatny newsletter i otrzymaj powitalnego e-booka „Inwestuj longterm II” gratis! (formularz po prawej stronie bloga – wystarczy podać imię, nazwisko lub nicka jeśli chcesz pozostać anonimowym oraz oczywiście adres e-mail). Polub również profil mojego bloga na Facebooku, na którym informuje na bieżąco o nowych artykułach oraz zmianach w składzie portfela:

https://www.facebook.com/longtermblog

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu. Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. W portfelu spółek prowzrostowych nie stosuje zleceń stop loss. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany.  Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji – najniższa stawka na rynku, oferowana przez Deutsche Bank. 

Począwszy od IV edycji co tydzień inwestowana jest kwota 30 000 plus zarobiony kapitał przez poprzednie 3 lata czyli łącznie 47 160 zł. Wynika z tego, że co tydzień rozkładam kapitał na trzy równe częsci i inwestuję po 15 720 zł w każdą z trzech spółek (łącznie 47 160 zł). 

Moja strategia zakłada zawieranie jak najmniejszej ilości transakcji zatem nie jest to czynnik znacząco wpływający na wynik. 

UWAGA: prezentowany portfel spółek prowzrostowych nie ma żadnego związku z prowadzonym przeze mnie portfelem długoterminowym, który wykazuje obecnie znacznie lepszą zyskowność. Jeśli ktoś jest zainteresowany otrzymywaniem codziennych aktualizacji mojego długoterminowego portfela, wraz z codziennymi komentarzami po sesji to więcej szczegółów może znaleźć tutaj (http://longterm.pl/shop/Abonament-Na-Codzienne-Komentarze-Gieldowe.html)

Dostępny jest obecnie raport z rankingiem 15 najlepszych polskich spółek po wynikach za III kwartał 2015 roku – każdy aktywny abonent otrzymuje go gratis, jako uzupełnienie i wsparcie do abonamentu!

UWAGA:AKTYWNI CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA INWESTORÓW INDYWIDUALNYCH OTRZYMUJĄ 100 ZŁ ZNIŻKI NA MÓJ ROCZNY ABONAMENT! LINK: https://www.longterm.pl/shop/Roczny-Abonament-Znizka-Dla-Czlonkow-Sii.html

 

 Z inwestorskim pozdrowieniem, 

Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Email: kontakt@longterm.pl 

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całego kapitału! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

Wśród drobnych znajomych graczy gieldowych zauważyłem zdecydowaną frustracje i spisanie giełdy na straty ,wiadomo łatwo nie jest ale dasie zrobić rok do roku ,ale nie to mnie martwi lecz brak chętnych do inwestowania ,Albert musisz to zmienić i przyciągnąć świeżą krew na parkiet bo tylko dinozaury zostaną w tej sadzawce

https://www.youtube.com/watch?v=3ITQf6Ve7Nc

odpowiedz

Rubikon przekroczony glx i teraz już nie ma odwrotu - no retreat! my albo oni

https://www.youtube.com/watch?v=HdNn5TZu6R8

 

odpowiedz

A tak a propo amici moim skromnym zdaniem czeka ją teraz podobna jazda w dół co ccc i cdr ze szczytów ,ja bym jej teraz nie kupował...

odpowiedz
Odpowiedź do glx  z dnia 25.01.2016 20:51

a co byś teraz kupował?

odpowiedz
Odpowiedź do Albert  z dnia 26.01.2016 13:49

Raczej dokupywał ,za ostani rok mam satysfakcjonującą stope zwrotu na inwestycjach w akcje ,to co chce kupować prawie wogóle nie spada gdzie ta bessa??W sumie to nawet specjalnie się nie rozglądam raczej monitoruje swoje długoterminowe inwestycje,lecz jeżeli chcesz mi udzielić wskazówki to chętnie przeczytam

odpowiedz

Okazuje się, że informacja o śmierci dawnego basisty Rainbow wcale nie zaszkodziła akcjom Rainbow i moja spółka dziś do góry.

odpowiedz

Albertus, czy nie sądzisz że wkrótce nachodźcy wykończą wszystkie giełdy, gdyż wiosną zacznie się regularna wojna z nimi?

odpowiedz

Co myślicie o certyfikatach strukturyzowanych - ja 10 -15 % portfela IKE przeznaczam na inwestycje bardziej ryzykowane, np. właśnie rozważam long na ropę konkretnie myślę o faktorze RCFL2OIL. Cena 30 dolarów za baryłkę to cena poniżej kosztów produkcji 1 baryłki dla większości graczy na rynku. Troszkę Iran jest niewiadomą bo coraz bardziej się otwiera a rząd zapowiedział maksymalizację mocy produkcyjnych w najbliższym czasie. Aczkolwiek nie jest to największy gracz na rynku globalnym. Czytałem również, że Arabia Saudyjska jest coraz bardzie zaniepokojona ceną oscylującą w granicach 30 dol.  Pozdrawiam Marcin

odpowiedz

Ja osobiście uważam, że ten rok to okres formowania twardego dna na ropie a przyszły to będzie już wielki comback ropy - tak uważam.

odpowiedz

Jestem podobnego zdania. Możliwe, że w tym roku ropa będzie oscylować między poziomami nawet 20 - 30 dol. tutaj widzę ubijanie dna, aczkolwiek długoterminowo inwestując w longi można moim skromnym zdaniem już zajmować pozycję - wszystko zależy od przyjmowanego horyzontu czasowego inwestycji. Pozdrawiam

odpowiedz

Jak można pisać o ubijaniu dna na ropie jak mamy tutaj trend spadkowy. Póki co nawet nie mozna pisać o stabilizacji cen pomimo szybkiej korekty a może właśnie tym bardziej jeśli mamy tak dynamiczną korektę. Jak ktoś się zna trochę na analizie technicznej to nie wypisuje takich bzdur. Bez urazy

odpowiedz

Gratuluję, że wreszcie wciągnąłeś 11 bit studios....Ja bym dodał jeszcze, że mają dosłownie ok 1 mln długu czyli tyle co nic, a na rachunku już ponad 20 mln zł w gotówce, akonkretnie w dolarach i euro w 90 proc...i wyrobina markę świetnego jakościowo teamu na rynku growym.

 

Uważam, że to drugi CDprojekt tylko idący do sukcesu małymi krokami tj. niskokosztowymi grami, a nie wielkimi projektami...

 

Trzymam kciuki...i oczywiście swoja kase w tej firmie

 

PS - polecam też kontakt ze społką za posrednictwem ich strony...odpowiadają na pytania.

odpowiedz

Super - dzięki za sugestię. 11 bit to faktycznie bliźniacza spółka do CDR, tym bardziej że przecież jakieś 2 lata temu przeszli do niej jedni z twórców Wiedźmina, więc ekipa jest best of the best

odpowiedz