Colian - analiza spółki
article preview

Kolejną spółką jaką dla Państwa przeanalizowałem jest Colian – producent słodyczy.

Chciałbym na wstępie podkreślić, iż pojawienie się mojej analizy na blogu nie oznacza w żadnym razie jakiegokolwiek wyróżnienia dla danej spółki. Zamieszczenie analizy spółki absolutnie nie oznacza że spółka jest w mojej ocenie lepsza od konkurentów z branży, czy innych spółek notowanych na GPW. Nie oznacza również że zakupiłem akcje danej spółki. Postanowiłem robić analizy ciekawych według mnie spółek zaraz po publikacji ich wyników. Moim celem jest zamieszczenie 44 analiz po obecnym sezonie publikacji wyników. Do tej pory zrobiłem już 40 analiz – Ekoexport, Relpol, KGHM, Monnari, Aplisens, Żywiec, LPP, Wawel, CD Projekt, Amica, Hawe, Integer, Ropczyce, AC Autogaz, Neuca, Grupa Azoty, Wasko, Inter Groclin, Elzab, Zamet, Cormay, Asbis, Synthos, Kruk, Hutmen, Selana FM, Trakcja, PEP, Forte, ABC Data, Mercor, Benefit Systems, Boryszew, Apator, Wielton, Hygienika, Kernel, Zetkama, Plastbox i Mieszko czyli zostało mi jeszcze 4.  Poniżej analiza spółki Colian a jeszcze w tym tygodniu Lentex, Skotan i Lena Lighting !

1) SPÓŁKA POWINNA BYĆ TANIA POD WZGLĘDEM WYCENY WSKAŹNIKOWEJ (C/Z, C/WK, C/ZO). 

Colian ma na dzień dzisiejszy (17.09.2013) następujące poziomy wskaźników:

C/Z = 9,53 (średnia sektora: 16,64*,  średnia WIG: 18,32*),

C/WK = 0,48 (średnia sektora: 0,85, średnia WIG: 1,00)

C/ZO = -87,27 (średnia sektora: 12,09, średnia WIG: 12,86).

Ocena (w skali 1-6):  3

* Serwis z którego korzystam – www.fundamentalna.net , między innymi po mojej interwencji, zmienił metodologię obliczania wskaźnika C/Z dla sektorów i indeksów. Od piątku 13.09.2013 jest to mediana z uwzględnieniem wartości ujemnych. Oczywiście można się spierać czy jest to najlepsza z możliwych metodologia. Istnieje przecież mediana z pominięciem wartości ujemnych, zwykła średnia arytmetyczna, średnia ważona itd. Ze względu na różne podejścia można spotkać się z dość sporymi rozbieżnościami na wielu serwisach. Ja korzystam obecnie z 3 serwisów analizy fundamentalnej: wspomniana www.fundamentalna.netwww.investio.plwww.sindicator.net  i na każdym z nich jest inna wartość C/Z dla głównego indeksu. Żeby tego było mało oficjalna strona podaje jeszcze inny odczyt. Na dzień dzisiejszy (15.09.2013) ufam twórcom Fundamentalna.net że ich metodologia jest najbardziej bliska ideałowi i de facto bliska temu co podaje oficjalnie nasza giełda.

2) SILNA MARKA, UNIKALNY PRODUKT LUB TECHNOLOGIA O POTENCJALNYM ZASIĘGU MIĘDZYNARODOWYM

"Goplana", "Jeżyki", "Grześki", "Hellena" czy przejęta ostatnio "Solidarność" to bardzo rozpoznawalne marki. Niestety eksport stanowi na dzień dzisiejszy zaledwie 12% przychodów.

Ocena (w skali 1-6): 5

3) STABILNY AKCJONARIAT (STOSUNKOWO NISKI FREE FLOAT

Free Float wynosi niecałe 27%.

Ocena (w skali 1-6): 5

4) STOSUNKOWO NISKIE ZADŁUŻENIE (WSPÓŁCZYNNIK CAPITAL GEARING, WSKAŹNIK OGÓLNEGO ZADŁUŻENIA)

Wskaźnik ogólnego zadłużenia wynosi 30,88% (średnia sektora: 46,96%, średnia WIG: 46,50%). Capital Gearing wynosi chore 45% (średnia sektora: 157%, średnia WIG: 84%)

Ocena (w skali 1-6): 6

5) KOMPETENTNY I ZDETERMINOWANY ZARZĄD O STABILNYM SKŁADZIE 

Nie mam informacji na ten temat więc daje ocenę neutralną.

Ocena (w skali 1-6): 3

6) CZY SPÓŁKA FINANSUJE LUB PLANUJE FINANSOWAĆ SIĘ POPRZEZ KOLEJNE EMISJE AKCJI? 

Tak - do czerwca 2015 spółka może wyemitować do 58 mln akcji co stanowić może 43% obecnej podaży akcji.

Ocena: (w skali od 1-6): 1

7) CZY SPÓŁKA ZAMIERZA PRZEPROWADZIĆ SKUP AKCJI WŁASNYCH (BUY BACK)?

Nie

Ocena (w skali 1-6): 5

8) CZY SPÓŁKA WYPŁACA LUB PRZYNAJMNIEJ ZAMIERZA WYPŁACAĆ DYWIDENDĘ?

Nie

Ocena (w skali od 1-6): 1

9) CZY SPÓŁKA MA WYSOKĄ RENTOWNOŚĆ KAPITAŁÓW WŁASNYCH I AKTYWÓW (ROE I ROA)?

ROE wynosi na dzień dzisiejszy (17.09.2013) = 5,01% (średnia sektora: 6,09% średnia WIG: 5,36%). ROA wynosi dzisiaj (17.09.2013) = 3,46% (średnia sektora: 3,24% , średnia WIG: 2,47%)

Ocena (w skali 1-6): 3

10) CZY SPÓŁKA MA DOBRĄ KOMUNIKACJĘ Z AKCJONARIUSZAMI? 

Komunikacja dość przeciętna – raporty są dość skromne, nie ma prognoz.

Ocena (ocena w skali 1-6): 3

11) CZY SPÓŁKA MA JASNO OKREŚLONY PROFIL PODSTAWOWEJ DZIAŁALNOŚCI 

Niestety nie do końca – spółka stoi na trzech nogach: przyprawy, słodycze i nierentownych napojach Hellena.

Ocena (w skali 1-6): 3

12) CZY SPÓŁKA JEST W STANIE UTRZYMAĆ STAŁĄ DYNAMIKĘ ZWIĘKSZANIA ZYSKÓW? 

Na rynku jest gigantyczna konkurencja, Wedel, Mieszko, Wawel, z ich agresywną polityką marketingową i producenci zagraniczni, powodują że tego tortu w kraju jest coraz mniej. Spółkę ratuje ostatnie przejęcie Solidarności za 150 mln zł - to uznana marka nie tylko w Polsce ale i zagranicą.

Ocena (w skali 1-6): 4,5

PODSUMOWANIE: 

KRYTERIUM longterm™:OCENAWAGAWYNIK
SPÓŁKA POWINNA BYĆ TANIA POD WZGLĘDEM WYCENY WSKAŹNIKOWEJ (C/Z, C/ZO, C/WK)310%0,30
SILNA MARKA, UNIKALNY PRODUKT LUB TECHNOLOGIA O POTENCJALNYM ZASIĘGU MIĘDZYNARODOWYM520%1,00
STABILNY AKCJONARIAT (STOSUNKOWO NISKI FREE FLOAT)55%0,25
STOSUNKOWO NISKIE ZADŁUŻENIE (WSPÓŁCZYNNIK CAPITAL GEARING, WSKAŹNIK OGÓLNEGO ZADŁUŻENIA)610%0,60
KOMPETENTNY I ZDETERMINOWANY ZARZĄD O STABILNYM SKŁADZIE35%0,15
CZY SPÓŁKA PLANUJE FINANSOWAĆ SIĘ POPRZEZ KOLEJNE EMISJE AKCJI15%0,05
CZY SPÓŁKA ZAMIERZA PRZEPROWADZAĆ BUY BACK (SKUP AKCJI WŁASNYCH)?55%0,25
CZY SPÓŁKA WYPŁACA LUB PRZYNAJMNIEJ ZAMIERZA WYPŁACAĆ DYWIDENDĘ?15%0,05
CZY SPÓŁKA MA WYSOKĄ RENTOWNOŚĆ KAPITAŁÓW WŁASNYCH I AKTYWÓW (ROE, ROA)?310%0,30
CZY SPÓŁKA MA DOBRĄ KOMUNIKACJĘ Z AKCJONARIUSZAMI?35%0,15
CZY SPÓŁKA MA JASNO OKREŚLONY PODSTAWOWY PROFIL DZIAŁALNOŚCI?35%0,15
CZY SPÓŁKA JEST W STANIE UTRZYMAĆ STAŁĄ DYNAMIKĘ ZWIĘKSZANIA ZYSKÓW?4,515%0,675
RAZEM:42,5100%3,925

Według moich kryteriów oceny jest to solidna spółka, która uzyskała czwórkę z małym minusem, bo za taką można przyjąć wynik 3,925.  Zysk w I półroczu został zaniżony zdarzeniem jednorazowym - przejęciem firmy Solidarność. Spółka nie wypłaca dywidendy, ma małe rentowności biznesu. Nie wiadomo jakie będą efekty przejęcia Solidarności i inwestorzy powinni się według mnie przyglądać spółce w kolejnych kwartałach.

źródło: www.fundamentalna.net Serwis stosuje medianę przy obliczaniu wskaźników zarówno sektorów jak i indeksów. 

Treści przedstawione w powyższym artykule są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału! 

W zakładce „MULTIMEDIA” pojawiła się najnowsza analiza video – omawiam Syrię, OFE i FED:

Aktualnosci.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

colian kupił akcje Vistuli - czyżby zaczał sie przekształcać w bank inwestycyjny - http://www.sii.org.pl/11215/aktualnosci/newsroom/spolka-colian-holding-dokupila-akcje-vistuli.html#ak11215

odpowiedz
dobre spoly wracaja do gry takie jak zpue czy kania -sezon na grzybki czy co ? :-) a propo kani moze warto przeswietlic kiedys te spolke.
odpowiedz
ta która została zatwierdzona 29,7 zł będzie plus zaliczkowa. W przyszłym roku dywidenda będzie okrojona o tegoroczną zaliczkę.
odpowiedz
Nie za bardzo rozumiem co to jest ta dywidenda zaliczkowa PZU. Czy za rok będzie dalej 30 zł czy okrojona o wartość zaliczki. Czy w 2014 też będą 2 dywidendy
odpowiedz
nie jest to nic nadzwyczajnego - zrobił tak na przykład Apator w zeszłym roku. Zaliczka była bodajże w grudniu a reszta w tym roku.
odpowiedz
Nie za bardzo rozumiem co to jest ta dywidenda zaliczkowa PZU.Jaka więc będzie dywidenda w 2o14 roku czy normalna 30 zł czy okrojona o tą zaliczkę. Czy za rok też będą 2 dywidendy
odpowiedz
Pisałem o tym że nie będzie ograniczenia już ponad miesiąc temu oraz powtórzyłem w ostatnim wystąpieniu video: http://longterm.pl/?p=3970
odpowiedz
Panie Albercie nie pomylił się Pan, QE3 pozostaje jednak bez zmian, gratuluje trafnej oceny, żałuje tylko, że nie otworzyłem zlecenia sell stop na USDPLN, bo tąpnięcie było ładne :) Pozdrawiam
odpowiedz
Dziękuje za analizę i pozdrawiam.
odpowiedz
Za to punkt :). Czego mi w powyższych analizach brakuje to oceny Cash Flow w spółkach. Dla mnie to kluczowe kryterium oceny (dużo ważniejsze niż nawet zysk netto) bo to właśnie z braku pieniążków spółki padają.
odpowiedz
Witam Wojetek, ja również nie dałem się nabrać dlatego wystawiłem tylko tróję za to kryterium
odpowiedz
C/WK = 0,48 (średnia sektora: 0,85, średnia WIG: 1,00) - tutaj ta spółka zastawia pułapkę na analizujących - proszę sprawdzić WNiP napompowane przesadnie - rynek oczywiście nabrać się na to nie daje. Przejęcie Solidarności faktycznie to może być niezły ruch, jednak cena jaką za nią zapłacono była bardzo wysoka. Możliwe że powtórzy tu się schemat z Otmuchowa gdzie przejęto zakłady Odra i nie dało to wielkich korzyści.
odpowiedz
W sumie tak - te pojedyncze produkty (czekolady Goplana, wafle Grześki itd.) mają solidne fundamenty na rynku. Liczyłem, że zaczną budować jeden słodyczowy brand jak "Wedel" czy ostatnio "Wawel", ale to niekoniecznie dobra strategia, gdy marka jest nowa i nierozpoznawalna (Colian), a ma się w portfelu tyle znanych produktów. Przez ponad rok obserwowałem ekspozycję ich towarów w sklepach i marketach, bo kupiłem akcje Coliana. Liczyłem na minimum 100% wzrostu, tak pod 4zł, niestety 2.87 to wszystko co byli w stanie zdobyć. Pewnie w tej hossie spółka jeszcze zdrowo urośnie, ale jak się wdrożyć w raporty, to zawsze coś jest zakombinowane. Prezes spółki to trochę taki cinkciarz z wąsem, który (to trzeba mu oddać) buduje holding ze swoich wizji, ale mniejszościowi akcjonariusze od lat tylko tracą. Sprzedałem akcje z zyskiem ok. 50%, bo mam dość już wystrzałów po 20-30%, które natychmiast są gaszone. Dodatkowe zamieszanie z akwizycją Solidarności poprzez spółki zależne i niewiadomym dodrukiem akcji, manipulowanie kursem przez Erste, które skupowało przez kilka lat akcje - stanowczo zbyt mało przejrzyste zagrania, żeby kupić akcje fundamentalnie i patrzeć jak biznes rośnie.
odpowiedz
Witam, masz rację i muszę jednak zrewidować ocenę za jasno sprecyzowany profil działalności. Co do marki to się nie zgadzam - Solidarność jest bardzo rozpoznawalna, widoczna na lotniskach,Goplana, Jeżyki czy Grześki zna prawie każdy. Hellenę też kojarzę.
odpowiedz
Witaj Long, Colian nie ma niestety jasno określonego profilu. Główny akcjonariusz chce budować holding spożywczy i potrafi dokonywać zaskakujących akwizycji jak np. producenta napojów Hellena, który wciąż przynosi straty. Colian stoi na 3 nogach - przyprawy (Apetita), słodycze (Jutrzenka, Goplana, Grześki i pare innych) oraz napoje (Hellena). Brakuje wyraźnej wiodącej marki, jaką ma Wedel czy mocno promujący się ostatnio Wawel. Gdyby sprzedali napoje i ziółka, mogliby skupić się na budowie lokalnego słodyczowego imperium, ale niestety się na to nie zanosi. Od kilku lat przeprowadzany był skup akcji, który zgodnie z Twoimi spostrzeżeniami przyczynił się tylko do spadków. Po akwizycji Solidarności skup został zawieszony, ale nie wycofany.
odpowiedz
Albert czy interesują cie spolki biotech np.mabion :-) w usa hossa: http://stooq.pl/n/?f=788861
odpowiedz