Jak decyzja ECB wpłynie na polski rynek?

Co warte podkreślenia, to fakt, że obydwa programy mają wesprzeć zatwierdzony już program TLTRO (targeted longterm refinancing operation), szacowany na łączną kwotę 400 mld euro. Mający wystartować za 2 tygodnie program TLTRO, to pożyczki dawane firmom z wykorzystaniem obligacji jako zabezpieczenie i nie jest on absolutnie niczym, co można nazwać "drukowaniem pieniędzy" na wzór amerykańskiego QE. Również dwa kolejne programy nie będą klasycznym "dodrukiem" w stylu działań amerykańskiego FED, gdyż aktywa będą wykorzystywane jako zabezpieczenie pod udzielanie kredytów, co ma na celu bezpośrednie zasilenie gospodarki, a nie banków i rynków finansowych same w sobie, co miało miejsce w Ameryce. Moim zdaniem zatem, uruchomione programy w Europie mogą mieć o wiele większy, trwalszy, bezpośredni efekt na realną gospodarkę niż to miało miejsce w USA, przez co oceniam je jako bardziej jakościowe i wartościowe w długim terminie. Jeśli chodzi o skalę działań ECB, to na wczorajszej konferencji Mario Draghi uchylał się dwukrotnie od odpowiedzi na pytanie o kwotę, jaką będą wynosiły oba nowe programy (oprócz działającego już LTRO na kwotę 400 mld euro). Nieoficjalne źródła podają sumę 500 mld euro, co w połączeniu ze wspomnianymi 400 mld euro, dawałoby niesamowitą wręcz kwotę 900 mld euro do wykorzystania być może jeszcze w tym roku. Przypomnę może w tym miejscu, że amerykański FED "drukował" w tempie 85 mld USD miesięcznie, a jeśli ECB tak jak zakładam, zasili Strefę Euro 900 mld, to miesięcznie wychodzić będzie aż 225 mld euro. Wynika z tego, że biorąc pod uwagę dzisiejszy kurs dolara, europejski program może okazać się nawet ponad trzykrotnie większy w skali pojedynczego miesiąca od amerykańskiego QE3! Oczywiście należy poczekać do kolejnej konferencji na początku października, na której poznamy szczegóły, aby wyciągać aż hurraoptymistyczne wnioski, tym niemniej tak czy inaczej łączna suma wszystkich trzech programów robi ogromne wrażenie, nawet jeśli miałaby być rozłożona w czasie do połowy przyszłego roku. Dodatkowo szef ECB przyznał już oficjalnie że rozważa wprowadzenie kolejnego programu, który byłby już typowym, klasycznym QE na wzór tego jaki prowadzi od 5 lat amerykański FED czyli tzw. "dodrukiem pieniądza". Co ciekawe ECB zatrudnił amerykańską firmę BlackRock do prac przy wprowadzeniu tegoż programu, co świadczy o tym że decyzja o jego wprowadzeniu na początku przyszłego roku jest już praktycznie przesądzona. Jak dobrze pamiętamy, każdy kolejny program tzw. "luzowania ilościowego" (w skrócie QE), ogłaszany w USA powodował silną hossę zarówno w Polsce jak i za Oceanem. Jeśli weźmiemy pod uwagę to o czym napisałem powyżej - większy wpływ na realną gospodarkę europejskiego programu oraz trzykrotnie większą jego skalę, to nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, jaki to będzie miało wpływ na giełdę akcji. Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki

IMG_1824

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych Kanał Youtube: https://www.youtube.com/user/alrokas Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/longtermblog Email: kontakt@longterm.pl Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 3 min.

Ranking najlepszych 18 spółek po wynikach za I półrocze 2014

czas czytania: 6 min.

Spółki prowzrostowe na tydzień 8-12.09.2014

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.