Jakie spółki wybrać z myślą o przyszłości dzieci i wnuków tak aby móc je przekazać w spadku?

Tak się składa, że od 3 lat prowadzę swój publiczny, autorski portfel emerytalny, nastawiony wybitnie na długi termin - minumim 30 lat. Pierwsze rozliczenie jego rezultatów nastąpi zatem w 2044 roku ale mogę się pochwalić, że pomimo ciężkich okresów w 2014, 2015 roku ten portfel jest już na sporym plusie <<LINK>>.

W moim portfelu inwestycyjnym postawiłem na największe, najstabiniejsze przedsiębiorstwa notowane na polskiej giełdzie: KGHM, PZU, PKN Orlen, PKO BP, PGE, Play i wsparłem je nieco mniejszą ale również bardzo bezpieczną GPW czyli samą giełdą 🙂

Tych "7 wspaniałych" ma pracować na moją przyszłą emeryturę przez kolejne minimum 27 lat, choć osobiście nie nastawiam się na zakończenie pracy związanej z portalem i samodzielnym inwestowaniem - zamierzam robić to aż do śmierci. Dlatego też przyszło mi do głowy, że nie będę sprzedawał tych akcji ale przekażę je w spadku moim dzieciom i to bez podatku od spadku i darowizn, bo to przecież moja najbliższa rodzina (tzw. I grupa spadkowa). Dopóki nie sprzedadzą tych papierów, to nie zapłacą również podatku Belki ale co ciekawe, przez lata, być może przez całe swoje dorosłe życie, będą mogły czerpać zyski z wypłacanych przez te firmy dywidend. Fajnie prawda?

Zatem mój portfel emerytalny przekształcam dzisiaj oficjalnie w portfel, który odziedziczą po mnie moje dzieci - syn Tadeusz i córka Janina 😀

Dlaczego stawiam na te, a nie inne spółki?

1) Duże spółki, które są liderami w swoich branżach - to bardzo ważne aby spółka miała dużą kapitalizację czyli była już w fazie dojrzałej, przez co nie musimy się aż tak martwić o jej przetrwanie. Tak to nie pomyłka - przecież w przeciągu kolejnych 30 lat z pewnością będzie kilka kryzysów o ciężkiej do przewidzenia skali i tylko te największe, najsilniejsze przedsiębiorstwa przetrwają, nie wspominając nawet o modnych ostatnio startupach - jak przetrwa 1 na 100 to będzie bardzo dobrze 😀

2) Głównie spółki z udziałem rządowym - dla mnie fakt, że spółka ma udział Skarbu Państwa (obecnie już Ministerstwo Rozwoju lub Energetyki) jest gwarantem istnienia przedsiębiorstwa, to znaczy, że ono praktycznie nigdy nie zbankrutuje. Najlepszym przykładem była ostatnio JSW, która to powstała jak Feniks z popiołów i teraz bardzo dobrze prosperuje. Jest to zatem portfel, którego nawet nie trzeba teoretycznie doglądać, gdyż jest bardzo duże prawdopodobieństwo, iż one jednak przetrwają do lat 40-tych XXI w. o ile oczywiście nie będzie jakieś wielkiej wojny w naszym regionie (oby nigdy nie wybuchła!).

3) Wypłaty corocznych dywidend - spółki mają historię wypłat regularnych dywidend za wyjątkiem PKO i PGE, które zapowiedziały, że dywidendy nie wypłacą w tym roku. W przypadki tej pierwszej spółki to już recydywa, bo dywidendy nie będzie 3 rok pod rząd a ta druga zapowiadział przerwę również 3-letnią 😀 Reszta spółek to dywidendowi prymusi - KGHM płaci dywidendy nieprzerwanie od 15 lat, PZU nieustannie od swojego debiutu w 2010 roku, tak samo GPW a PKN Orlen w tym roku wypłacił największą dywidendę w swojej historii!!! Mam również nadzieję, że kupiony ostatnio Play mnie również nie zawiedzie i wypłaci sowitą dywidendę.

Podsumowanie:

Prowadzę swój portfel emerytalny już teraz nie tylko dla siebie ale również, a może przede wszystkim z myślą o moich dzieciakach. Jestem spokojny o wyselekcjonowane przeze mnie spółki giełdowe - jeśli pojawią się problemy w którejś z nich to zjawi się "dobry wujek" w postaci rządu i uratuje, będzie wspomagał jak może najlepiej nawet kosztem wolnego rynku (konkurenci będą protestować ale mogą sobie co najwyżej pomachać szabelką 🙂).

Mój plan zakłada, że inwestycja w każdą ze spółek zwróci się z samych dywidend do 2044 roku, a mam taką cichą nadzieję, że kiedyś dywidendy otrzymywane z tych spółek będą stanowiły wysokość dzisiejszych ich cen na giełdzie albo nawet je przewyższały, przez co będę zarabiał minimum 100% rocznie nic nie robiąc 😀

Tego życzę sobie i wszystkim tym, którzy planują stworzenie podobnych portfeli z myślą o swoich pociechach 😀

fot. freeimages.com

Wszystkie poprzednie artykuły z cyklu "Portfel akcji dywidendowych" można znaleźć tutaj <<LINK>>:

CYKL ARTYKUŁÓW "PORTFEL SPÓŁEK DYWIDENDOWYCH" UCZESTNICZY W AKCJISTOWARZYSZENIA INWESTORÓW INDYWIDUALNYCH "OSZCZĘDZAJ NA EMERYTURĘ"

Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Email: kontakt@longterm.pl

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.