PlayWay - analiza spółki
1) SPÓŁKA POWINNA BYĆ TANIA POD WZGLĘDEM WYCENY WSKAŹNIKOWEJ (C/Z, C/WK, C/ZO).
Na dzień dzisiejszy (17.12.2018 r.) wskaźniki wyglądały następująco:
C/Z: 20 (średnia WIG: 11,46)
C/WK: 10,8 (średnia WIG: 0,89)
C/ZO: 20,91 (średnia WIG: 9,16)
Spółka nie jest tania na dzień dzisiejszy, aczkolwiek w porównaniu do innych podmiotów z branży jej wskaźniki wyglądają atrakcyjnie a biorąc pod uwagę fakt, że w bilansie nie ma uwzględnionych wartości spółek zależnych (mają udziały w 44 studiach gamedev), to można wysnuć wniosek, że wręcz bardzo atrakcyjne. No dobra ale konserwatywnie podchodząc daję tylko 3,5 za ten punkt.
Ocena (w skali 1-6): 3,5
2) SILNA MARKA, UNIKALNY PRODUKT LUB TECHNOLOGIA O POTENCJALNYM ZASIĘGU MIĘDZYNARODOWYM
Spółka nie ma wyrobionej marki jako takiej, a gracze raczej nie utożsamiają kupowanych gier z Playwayem ale trzeba przyznać, że zasięg międzynarodowy jest gigantyczny a cyfrowa dystrybucja gier bardzo w tym pomaga.
Ocena (w skali 1-6): 5
3) STABILNY AKCJONARIAT (STOSUNKOWO NISKIFREE FLOAT)
Głównymi akcjonariuszami są prezes Krzysztof Kostowski i jego wspólnik występujący poprzez ACRX Investments (Obydwaj z takim samym udziałem 40,91%) - reszta to akcje w wolnym obrocie czyli tzw. free float.
Fakt, że w rękach prezesa jest tak duży pakiet odczytuję jako duży atut i dowód na to, że pokłada dużą wiarę w kierowane przez siebie przedsiębiorstwo.
Ocena (w skali 1-6): 6
4) STOSUNKOWO NISKIE ZADŁUŻENIE (WSPÓŁCZYNNIKCAPITAL GEARING, WSKAŹNIK OGÓLNEGO ZADŁUŻENIA)
Wskaźnik Ogólnego Zadłużenia na poziomie 6,39% jest śmiesznie niski, średnia dla spółek z sektora gamingowego to 8,43% a dla indeksu WIG = 51,98%
Współczynnik Capital Gearing jest również genialny i wynosi zaledwie 7% wobec średniej gamedev na poziomie 31% i dla całego WIG-u wynoszącej 98%.
Ocena (w skali 1-6): 6
5) KOMPETENTNY I ZDETERMINOWANY ZARZĄD O STABILNYM SKŁADZIE
Krzysztof Kostowski to tegoroczny laureat prestiżowego konkursu E&Y "Przedsiębiorca roku" w kategorii "Nowe technologie/Innowacyjność" i niech ten fakt mówi sam za siebie. Czapki z głów za stworzenie, praktycznie od zera przedsięiorstwa wartego ponad 1 miliard złotych i zatrudniającego kilkaset ludzi.
Ocena (w skali 1-6): 6
6) CZY SPÓŁKA PLANUJE FINANSOWAĆ SIĘ POPRZEZ KOLEJNE EMISJE AKCJI?
Nie, nie ma zamiaru wykonywać tego typu operacji. Nie ma zupełnie takich potrzeb gdyż doskonale radzi sobie pod względem przepływów gotówkowych i jest firmą samofinansującą się.
Ocena (w skali 1-6): 6
7) CZY SPÓŁKA ZAMIERZA PRZEPROWADZIĆ SKUP AKCJI WŁASNYCH (BUY BACK)?
Spółka nie planuje skupu akcji własnych i nie posiada akcji własnych.
Ocena (w skali 1-6): 6
8) CZY SPÓŁKA WYPŁACA LUB PRZYNAJMNIEJ ZAMIERZA WYPŁACAĆ DYWIDENDĘ?
Kolejny wielki plus i spora niespodzianka, bo rzadko która spółka gamingowa wogóle rozważa wypłacać dywidendę a PlayWay robi to regularnie i ma w statucie pozwolenie na przeznaczanie nawet 100% zysku netto na ten cel.
Ocena (w skali 1-6): 6
9) CZY SPÓŁKA MA WYSOKĄ RENTOWNOŚĆ KAPITAŁÓW WŁASNYCH I AKTYWÓW (ROE I ROA)?
Na dzień 17.12.2018 wskaźniki są na następującym poziomie:
ROE: 78,39% (średnia WIG: 8,25%)
ROA: 70,55% (średnia WIG: 3,78%)
Co tu dużo mówić - to są wręcz niewiarygodnie wysokie rentowności biznesu i jeśli będą utrzymane to spółkę czeka dalszy, dynamiczny rozwój.
Ocena (w skali 1-6): 6
10) CZY SPÓŁKA MA DOBRĄ KOMUNIKACJĘ Z AKCJONARIUSZAMI?
Prezes Kostowski jest obecny na konferencjach dla inwestorów indywidualnych a sam byłem świadkiem tego, że potrafi nawet poświęcić dodatkową ponad godzinę aby odpowiedzieć na pytania inwestorów w kuluarach już po zakończeniu swojej prelekcji. Na stronie internetowej na bieżąco podawana jest i uaktualniana lista premier, można zapisać się na newsletter dla inwestorów.
Ocena (w skali 1-6): 6
11) CZY SPÓŁKA MA JASNO OKREŚLONY PROFIL PODSTAWOWEJ DZIAŁALNOŚCI?
Inwestowanie w młode, zdolne studia gamedev i później wydawanie najbardziej obiecujących produkcji. Pomimo tego, że spółkę można uznać za swego rodzaju konglomerat, to jednak wszystkie spółki córki prowadzą tę samą działalność czyli produkcję gier wideo.
Ocena (w skali 1-6): 6
12) CZY SPÓŁKA JEST W STANIE UTRZYMAĆ STAŁĄ DYNAMIKĘ ZWIĘKSZANIA ZYSKÓW?
Branża gier wideo rośnie bardzo dynamicznie, a platformy cyfrowej dystrybucji gier powoli obniżają swoje prowizje (ostatnio pierwszy krok w tym kierunku poczynił lider branży - Steam). Ale nawet abstrahując od tego, to PlayWay ma w swojej stajni aż 44 studia i niech 2-3 osiągnie sukces porównyalny z 11 bit studios (akpitalizacja ponad 500 ml zł) i dzisiejsza wycena spółki staje się wręcz śmiesznie tania. A najważniejsze to stały napływ przychodów z kolejnych premier, których w przyszłym roku ma być przynajmniej kilkanaście, a w porywach kilkadziesiąt (wliczając w to również te najmniejsze, niskobudżetowe).
Ocena (w skali 1-6): 6
PODUMOWANIE I OCENA KOŃCOWA:
Przyznam szczerze, że jestem w szoku jak wysoka ocena końcowa wyszła - 5,5 stawia spółkę wyżej niż Apple czy CD Projekt i muszę w tym miejscu przedstawić kilka moich wątpliwości. Przede wszystkim, największym ryzykiem dla spółki jest ewentualna śmierć lub pogorszenie stanu zdrowia prezesa, który jest motorem napędowym biznesu i jednocześnie Ojcem założycielem, który haruje aby jego dziecko rosło w dostatku. Druga sprawa to dolar - jeśli kurs dolara by mocno poleciał na pysk w kolejnych latach, to ciężko o duże dynamiki zysku, nawet biorąc pod uwagę, że oni wypuszczają kilkanaście - kilkadziesiąt gier rocznie.
Muszę zatem podkreślić, że tak wysoką ocenę tego przedsiębiorstwa uzasadniają moim zdaniem dwa warunki - dobre zdrowie prezesa Kostowskiego i dolar powyżej 3,7 zł.
POZOSTAŁE ponad 100 ANALIZ POLSKICH i ZAGRANICZNYCH SPÓŁEK MOŻNA ZNALEŹĆ W ZAKŁADCE "ANALIZY SPÓŁEK"
https://longterm.pl/Analizy-Spolek.html
Dane finansowe i wskaźnik AF aktualne na dzień 11.04.2018 - źródło: www.topstock.pl
Z inwestorskim pozdrowieniem,
Albert "Longterm" Rokicki
Email: kontakt@longterm.pl
Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas
Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog
Twitter: https://twitter.com/Longterm44
Treści przedstawione w powyższym artykule są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!