Uwolnić podaż pieniądza a będzie mega hossa

Co to jest podaż pieniądza?

To łączna wartość wszystkich pieniędzy znajdujących się w obiegu czyli wolnej gotówki plus pieniędzy ulokowanych na depozytach bankowych i lokatach.

Jak mierzy się podaż pieniędzy w gospodarce?

Są trzy symbole jakimi posługują się banki centralne do mierzenia podaży pieniądza - M1, M2 i najszerszy M3 na który należy moim zdaniem spoglądać i analizować.

Ostatnie dane NBP pokazują, że w listopadzie w Polsce podaż pieniądza (M3) wyniosła 1 409 695 mln zł czyli 1 bilion i 409 miliardów złotych!

Można to rozumieć w ten sposób, że tyle pieniędzy jest w gospodarce dostępnych a często niewykorzystywanych.

Na uwagę zasługuje fakt, że aż 790 mld zł leży odłogiem na lokatach i o zgrozo, na niskooprocentowych ROR-ach a aż 201 mld zł to po prostu gotówka, którą albo trzymamy w portfelach albo w skarpecie.

Poniżej wykres podaży pieniądza M3 w Polsce:

źródło: Tradingeconomics

Tak bardzo stawia się przykład USA jako kraju, który rzekomo wydrukował sobie bardzo dużo pieniędzy w ostatnich latach. Przyjrzyjmy się zatem wykresowi takiej samej podaży pieniądza M3 w Stanach Zjednoczonych.

źródło: FRED Economis Data. St. Louis FED.

Na koniec października 2018 roku podaż pieniadza M3 wyniosła 14,241 biliona dolarów i od kryzysu w 2009 roku wzrosła o 70%.

Ile wzrosła podaż pieniądza M3 w Polsce od 2009 roku?

Podaż pieniądza wzrosła z 600 mld zł do 1,4 bln zł, co stanowi wzrost o +130%.

Mamy zatem ciekawy wniosek, że w Polsce wzrost podaży pieniądza w obiegu był prze ostatnie 9 lat o wiele silniejszy niż w USA ale z jakiś przyczyn ta kasa była cały czas uwięziona w większości na lokatach i Polacy niechętnie inwestowali. Właściwie jedynym wyjątkiem jest rynek nieruchomości na którym obywatele Polski inwestują, kupując mieszkania na wynajem lub na tzw. flipa czyli remontują i odsprzedają drożej. Przejściowo sukcesy osiągali sprzedawcy kryptowalut na czele z bitcoinem i udało się im wyciągnąć nieco kasy ze społeczeństwa ale nie był to wypływ ani znaczący, ani długotrwały.

Jak zachęcić Polaków do przerzucenia pieniędzy z niskooprocentowanych ROR-ów i lokat na giełdę akcji?

Wiemy, że na rachunkach bankowych i na lokatach leży prawie 800 mld zł Polaków (nie licząc firm, które ulokowały kolejne ponad 200 mld zł).

Poniżej moje pomysły, co może wpłynąć na uruchomienienie tego gigantycznego potencjału, uwięzionego w bankach:

1) PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

zamiast kolejnej gotówki lokowanej w bankach, od II połowy roku 2% pensji części Polaków będzie lokowane w specjalnych funduszach inwestujących na rynku kapitałowym To dobry ruch w kierunku zmniejszenia przyrostu lokat i aktywizacji kapitału Polaków na polskiej giełdzie ale nie tylko - PPK będą mogły inwestować przecież również w obligacje i na rynkach zagranicznych.

2) Utrzymywanie stóp procentowych na rekordowo niskich poziomach przez RPP

Można dużo zarzucić prezesowi NBP - Adamowi Glapińskiemu, ale nie to, że nie wspomaga giełdy akcji - od dłuższego czasu stymuluje on gospodarkę, utrzymując sztucznie zaniżone stopy procentowe. Może to wywoływać przejściowy moral hazard, jak to miało miejsce, na szczęście przejściowo, w przypadku kryptowalut, bo przyroda zawsze szuka alternatyw dla niskich lokat w bankach. Obecnie, uważam, że pompujemy sobie bańkę na rynku nieruchomości ale nie o tym była mowa.

Uważam, że jak tylko giełda akcji będzie miała 3 dobre miesiące, to Kowalski zniechęcony tak niskimi stopami procentowymi i dziadowskimi lokatami bankowymi, pójdzie w końcu na giełdę. Wspomniane wyżej PPK mogą taki efekt wywołać już od lipca, zatem w okolicach października powinniśmy mieć wielki powrót społeczeństwa na GPW.

3) Stworzenie czegoś w rodzaju PPT (Plunge Protection Team).

Tajemnicą poliszynela jest, że w USA istnieje tzw. PPT czyli plunge protection team, interweniujący w momentach kryzysowym na rynku akcji i zapobiegający spadkom na giełdzie To już jest kolejne zadanie rządu ale uważam, że potrzebne. Fundusz PFR dysponuje przecież 15 mld zł na rzecz inwestycji w ramach strategii odpowiedzialnego rozwoju. Wystarczyłoby desygnować 2 mld zł na rzecz polskiego PPT i warszawska giełda akcji byłaby o wiele płynniejsza i bezpieczniejsza, a spadki bardzo ograniczone - dokładanie tak jak to ma miejsce w USA.

4) Zachęty podatkowe

Podatek Belki powinien być według mnie usunięty - przypomnę tylko, że on miał być wprowadzony tymczasowo a istnieje już kilkanaście lat. Uderza on nie tylko w inwestorów giełdowych ale i posiadaczy lokat bankowych i obligacji. Gdyby znieść tę niepotrzebną daninę, uważam że wielu Polaków zachęciłoby to do inwestycji na GPW.

Jeśli dzięki powyższym działaniom udałoby się uwolnić tylko 10% kasy, która leży teraz bezczynnie w bankach czyli 80 mld zł, to stanowiłoby to ponad 40% całości obrotów jakie zanotowała polska giełda w ubiegłym roku. Moim zdaniem spowodowałoby to wzrosty na GPW o ok. 20% rocznie w najbliższych 4-5 latach.

Z inwestorskim pozdrowieniem,

Albert "Longterm" Rokicki

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 4 min.

Take-Two Interactive - analiza spółki

czas czytania: 1 min.

Mocne otwarcie roku portfela SPT!

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.