Take-Two Interactive - analiza spółki

1) SPÓŁKA POWINNA BYĆ TANIA POD WZGLĘDEM WYCENY WSKAŹNIKOWEJ (C/Z, C/WK).

Na dzień dzisiejszy (09.01.2019 r.) wskaźniki wyglądały następująco:

C/Z przyszłe (forward): 22,17 vs 17,41 forward C/Z dla Nasdaq100 w którym spółka się znajduje.

C/WK: 6,32

Spółka nie jest tania, nawet w stosunku do średniej indeksu Nasdaq100 w którym się znajduje jest nieco droższa ale generalnie nie można też powiedzieć, że jest jakoś specjalnie droga.

Ocena (w skali 1-6):  3,5

2) SILNA MARKA, UNIKALNY PRODUKT LUB TECHNOLOGIA O POTENCJALNYM ZASIĘGU MIĘDZYNARODOWYM

Spółka jest właścicielem legendarnego studia "Rockstar" - twórców serii "Grand Theft Auto" i "Read Dead Redemption", które okazały się najbardziej kasowymi produkcjami w historii całej branży rozrywkowej, włączając w to filmową, muszyczną i czytelniczą! GTAV sprzedało się w nakładzie 90 mln sztuk od premiery a ostatnia premiera RDR2 wygenerowała aż 725 mln dolarów tylko w sam weekend otwierający - najbardziej udana premiera w historii. Posiadają również znaną grę sportową - NBA 2K.

Ocena (w skali 1-6):  6

3) STABILNY AKCJONARIAT (STOSUNKOWO NISKIFREE FLOAT)Aż 95% udziałów mają instytucje finansowe na czele z Vanguard, JP Morgan ale i swój pakiet posiada również, co ciekawe fundusz George Sorosa. Free float stanowi zaledwie 5%.

Ocena (w skali 1-6):  6

4) STOSUNKOWO NISKIE ZADŁUŻENIE (WSPÓŁCZYNNIKCAPITAL GEARING, WSKAŹNIK OGÓLNEGO ZADŁUŻENIA)Spółka nie posiada zadłużenia i dysponowała na koniec III kw. 2018 ponad 1 mld dolarów gotówki a to było przecież jeszcze przed mega udaną premierą RDR2.

Ocena (w skali 1-6):  6

5) KOMPETENTNY I ZDETERMINOWANY ZARZĄD O STABILNYM SKŁADZIE

Strauss Zelnick to inwestor, który stał się prezesem w 2007 w wyniku przejęcia przez większość inwestorów na czele z jego Zelnick Media Capital. Oprócz bardzo mocnego backgroundu inwestycyjnego ma również doświadczenie w branży - był prezesem między innymi 20th Century Fox czy Crystal Dynamics.

Ocena (w skali 1-6):  6

6) CZY SPÓŁKA PLANUJE FINANSOWAĆ SIĘ POPRZEZ KOLEJNE EMISJE AKCJI?

Nie, nie ma zamiaru wykonywać tego typu operacji. Nie ma zupełnie takich potrzeb gdyż doskonale radzi sobie pod względem przepływów gotówkowych i jest firmą samofinansującą się.

Ocena (w skali 1-6):  6

7) CZY SPÓŁKA ZAMIERZA PRZEPROWADZIĆ SKUP AKCJI WŁASNYCH (BUY BACK)?

Niestety spółka ma zapędy do skupu akcji własnych - dokonała takowego w 2013 roku skupując aż 16% swoich akcji za 276 mln $. Tym razem w III kw. spółka za 110 mln $ skupiła zaledwie 1% akcji, najwyraźniej wychodząc z założenia, że akcje są niedowartościowane przez mega premierą RDR2. Z drugiej strony mają po III kw. ponad 1 mld $ gotówki i stać ich było na taki ruch. Ja bym jednak wolał aby wypłacili dywidendę lub wrzucili to w marketing lub premie dla czołowych developerów.

Ocena (w skali 1-6):  3

8) CZY SPÓŁKA WYPŁACA LUB PRZYNAJMNIEJ ZAMIERZA WYPŁACAĆ DYWIDENDĘ?

Nie wypłaca.

Ocena (w skali 1-6):  1

9) CZY SPÓŁKA MA WYSOKĄ RENTOWNOŚĆ KAPITAŁÓW WŁASNYCH I AKTYWÓW (ROE I ROA)?

Na dzień 16.12.2018 wskaźniki są na następującym poziomie:

ROE: 13,05%

ROA: 6,32%

Nie są to imponujące odczyty ale należy pamiętać, że bazują one wciaż na wynikach za III kw. a w IV kw. była mega udana premiera RDR2.

Ocena (w skali 1-6):  4,5

10) CZY SPÓŁKA MA DOBRĄ KOMUNIKACJĘ Z AKCJONARIUSZAMI?

Nie mogę się tutaj wypowiedzievć zbyt kompetentnie, ale spółka spełnia wszelkie standardy wymagającego rynku amerykańskiego. Natomiast dziwi mnie fakt, że przykładowo ich kanał na Twitterze ma mniej followersów niż mój a na FB mają zaledwie 266 fanów. Najwyraźniej nie chcą się utoższamiać graczom jako Take-Two a wybrali komunikację poprzez Rockstar Games (13 mln fanów na FB!).

Ocena (w skali 1-6):  5

11) CZY SPÓŁKA MA JASNO OKREŚLONY PROFIL PODSTAWOWEJ DZIAŁALNOŚCI?

Tak - produkcja gier komputrowych AAA.

Ocena (w skali 1-6):  6

12) CZY SPÓŁKA JEST W STANIE UTRZYMAĆ STAŁĄ DYNAMIKĘ ZWIĘKSZANIA ZYSKÓW?

Jak najbardizej tak - światowa branża gier jest jedną z najszybciej rosnących, a każda kolejna udana produkcja studia Rockstar powoduje lepszą sprzedaż następnej, co widzimy po ostatniej bardzo udanej premierze "Red Dead Redemption 2" - po zaledwie 8 dniach sprzedało się aż 17 mln sztuk!

Ocena (w skali 1-6):  6

PODUMOWANIE I OCENA KOŃCOWA:


Bardzo dobra ocena - 5,15 w skali od 1 do 6, stawia tę spółkę w absolutnej czołówce wszystkich przedsiębiorstw, które do tej pory analizowałem. Wadą jest prowadzenie skupów akcji ale nie aż taką aby dyskredytować tę korporację. Kolejną niedoskonałością jest brak wypłacanej dywidendy. Gdyby te dwa punkty poprawić, to spółka byłaby bliska ideałowi.Nie jest ona może jakoś specjalnie tania, ale ja poczekam cierpliwie na wyniki sprzedażowe RDR2 za IV kwartał i dopiero będę wyciągał dalej idące wnioski, bo wydaje mi się, że analitycy nie do końca dobrze oszaczowali wpływy z tej mega produkcji.

POZOSTAŁE ponad 100 ANALIZ POLSKICH i ZAGRANICZNYCH SPÓŁEK MOŻNA ZNALEŹĆ W ZAKŁADCE "ANALIZY SPÓŁEK"

https://longterm.pl/Analizy-Spolek.html

Dane finansowe i wskaźnik AF aktualne na dzień 09.01.2019 - źródło: www.topstock.pl

Z inwestorskim pozdrowieniem,

Albert "Longterm" Rokicki

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Treści przedstawione w powyższym artykule są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 5 min.

Portfel US TOP 3

czas czytania: 4 min.

Uwolnić podaż pieniądza a będzie mega hossa

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.