Co dalej z KGHM?
Imponujący rajd od dołka brexitowej paniki wyniósł akcje KGHM z 54 zł na momentami ponad 77 zł, co dało ponad 40% w zaledwie 4 tygodnie! To bardzo dużo i naturalnym zachowaniem byłaby teraz nawet dość spora koreta o 10% albo nawet większa. Tym niemniej nas najbardziej oczywiście interesuje długi termin a ten wygląda całkiem obiecująco - powiem więcej, wygląda najlepiej od 5 lat 🙂
Długoterminowy wykres tygodniowy KGHM - kliknij aby powiększyć:
Widzimy, że "miedziak" znalazł się w bardzo ciekawym miejscu - odbijając się już drugi raz w tym roku od dolnej bandy monumentalnego kanału wzrostowego. Czy odbije się od niego definitywnie i będzie kontynuował swoją pokoleniową hossę - czas pokaże, ale podpowiedź możemy uzyskać od kluczowego dla spółki surowca czyli miedzi, zwanej doktorem ekonomii, gdyż potrafi wyprzedzić trendy w światowej gospodarki lepiej niż nie jeden profesor 🙂 kliknij aby powiększyć:
Już na pierwszy rzut oka widać bardzo wysoką korelację z notowaniami miedzi u naszego bohatera - okazuje się, że to wcale nie chciwi politycy, którzy narzucili podatek od kopalin są winni załamania kursu w latach 2011-2015, ale po prostu rynek kluczowego surowca czyli miedzi, która mocno straciła na wartości i od 5 lat trwa w permanentnej bessie.
Na wykresie widzimy bliżniaczy mega kanał wzrostowy i jeśli dolna banda okaże się skuteczna, to jesteśmy w przededniu kolejnego wielkiego rajdu tego strategicznego metalu. Nie bez powodu przytaczam tę strategiczną wartość miedzi, gdyż jak wiadomo wykrozystywana jest bardzo mocno w przemyśle zbrojeniowym a napięć geopolitycznych nam obecnie wcale nie brakuje. Przypomnę tylko, że Polska jest największym producentem miedzi w NATO.
Na koniec ciekawostka, ale z kategorii tych istotnych do podejmowania decyzji inwestycyjnych - koncentracja pozycji na kontraktach terminowych na największej giełdzie towarowej świata - CME (Chicago Merkentile Exchange) - kliknij aby powiększyć:
źródło: http://www.cftc.gov/Marketreports/CommitmentsofTraders/index.htm
Widzimy że profesjonalni zarządzający - "Managed Money" mają otwartych aż 41 760 pozycji Long (na wzrosty) wobec 23 489 Shortów (na spadki). W tygodniu 12-19 lipca zwiększyli swoje długie pozycje o 5159 a z kolei zmniejszyli krótkie pozycje o aż 8 331, co stanowiło redukcję o aż 26%. Jak wiadomo zawodowcy są zazwyczaj najlepiej poinformowani, mają całe sztaby najlepszych analityków po prestiżowych amerykańskich uczelniach oraz własne wtyki w Chinach, dzięki którym mają info z pierwszej ręki o stanie zapasów w tamtejszych portach i o kondycji popytu u największego konsumenta, jakim jest właśnie Państwo Środka.
Na drugim biegunie są produceni, w tym nasz KGHM, którzy wciaż mocno się zabezpieczają - ich krótkie pozycje wynoszą aż 73 223 i stanowią 41% wszystkich w tej chwili otwartych. Kiedy kopalnie się tak mocno, wręcz desperacko zabezpieczają? Kiedy stoją przed groźbą wejścia w straty na wydobyciu, lub obawiają się, że mogą one być jeszcze większe od obecnych. Dotychczasowa historia pokazała, że producenci panikowali w ten właśnie sposób na idealnych dołkach. Natomiast na górkach byli tak święcie przekonani, że surowiec już nie spadnie, że przestawali się prawie zupełnie zabezpieczać.
Podsumowanie:
Profesjonaliści na CME w zdecydowanej większości (64%) grają już na wzrosty miedzi. Z kolei producenci wciąż mają pełne gacie i bukują sobie każdą cenę jaką rynek im łaskawie daje, w obawie przed dalszymi spadkami - to istotne symptomy formowania się wieloletniego dołka na surowcu.
Potwierdzają tę tezę wykresy miedzi i naszego KGHM, które wydają się odbijać od dolnych ograniczeń gigantycznych kanałów wzrostowych.
Oczywiście nie należy już teraz otwierać przedwcześnie szampanów, ale według mnie można je powoli wstawiać do lodówek i na Sylwestra otworzyć i opijać pierwsze poważne profity 🙂 Ale zanim to nastąpi czekamy na korektę, która dużo nam powie o kondycji spółki i trwałości tego rajdu. Jak to się mawia w gwarze giełdowej "po korekcie ich poznacie".
Z inwestorskim pozdrowieniem,
Albert "Longterm" Rokicki
Email: kontakt@longterm.pl
Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas
Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog
Twitter: https://twitter.com/Longterm44
Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całego kapitału!