OFE czy ZUS - okienko transferowe do końca lipca!

Kiedy w 2014 roku rząd OFE ogłosił plany grabierzy połowy pieniędzy z OFE oraz ograniczenia ich roli praktycznie do zera, byłem bardzo oburzony, co wyraziłem w dość mocnym jak na mnie tekście pt. "Co dla mnie oznaczają zmiany w OFE?".

https://longterm.pl/ofe-czy-zus-co-dla-mnie-oznaczaja-zmiany-w-ofe.html

Zazwyczaj staram się przyjmować postawę stoicką, dając szansę na rozwinięcię się sytuacji i wstrzymuję się z wyciąganiem zbyt pochopnych wniosków, ale w tym przypadku nie miałem najmniejszych wątpliwości i musiałem zareagować bardzo zdecydowanie.

Dla mnie cała operacja zabrania 150 mld zł z OFE oraz ogłoszenie "pseudo-refeferendum" w sprawie wyboru o pozostaniu w OFE lub przejścia w całości do ZUS, to był zamach na młody, polski kapitalizm oraz całkowite zlekceważenie polskiego rynku kapitałowego (takie w bolszewickim stylu). Piszę "pseudo-referendum", gdyż po pierwsze - wszyscy domyślnie zostali przypisani do ZUS i jeśli nic się nie zrobiło, to trafiłoby się do ZUS! Druga sprawa, to że w okresie okienka transferowego, zakazano pod groźbą wysokich kar absolutnego reklamowania się OFE! Pomimo tego, że rząd (wtedy PO) każdorazowo lobbował jak mógł na korzyść ZUS-u, mając ku temu dostepną całą tubę medialną. Ten zakaz reklamowania został z resztą ogłoszony przez Trybunał Konstytucyjny jako niezgodny z Konsytucją i według mnie, cały proces okienka transferowego jest nielegalny, bo do tej pory OFE nie mogą się oficjalnie reklamować!

Pierwsze tzw. "okienko transferowe" mieliśmy w okresie kwiecień-lipiec 2014 roku - zaskakująco dużo osób zdecydowało się wstedy pozostać w OFE - było to ok. 20% osób.

Jesli ktoś pytał mnie się wtedy lub pyta teraz, to zdecydowanie odpowiadam "ja osobiście wybrałem pozostanie w OFE i to samo doradzam każdemu, kto się mnie o to pyta".

UWAGA: JEŚLI ZADEKLAROWAŁEŚ SIĘ NA POZOSTANIE W OFE JUŻ W PIERWSZYM OKIENKU TRANSFEROWYM 2 LATA TEMU, PODOBNIE JAK JA, TO NIE MUSISZ JUŻ NIC ROBIĆ I TEN APEL CIĘ NIE DOTYCZY.

O co chodzi z tym pozostaniem lub wybraniem OFE?

Jeśli nie zrobisz nic, to całe 19,22% Twoich zarobków będzie trafiało do ZUS, który jak wiadomo jest instytucją państwową i nie zarządza aktywnie naszymi pieniędzmi.

Do dnia 31.07.2016 (niedziela), jeśli chcesz aby 2,92% Twoich zarobków (czyli tylko 14,95% składki emerytalnej) trafiało co miesiąc do OFE, a reszta, czyli 16,3% do ZUS, to musisz wypełnić formularz dostępny na stonie ZUS i przesłać go na adres Twojego oddziału ZUS, złożyć go tam osobiście (ja tak uczyniłem dwa lata temu) lub przesłać elektronicznie poprzez system ePUAP.

Pobierz formularz teraz - zapisz go i wydrukuj.

Znajdź swój oddział ZUS:

http://www.zus.pl/default.asp?p=2&id=1866

źródło: www.zus.pl

Dlaczego warto zostać w OFE lub wybrać OFE w przypadku jak dopiero wchodzi się na rynek pracy?

1) Dywersyfikujesz sobie źródło finansowania swojej przyszłej emerytury

Przekaz medialny jest taki, że to jest wybór pomiędzy OFE a ZUS, a prawda jest taka, że przecież nawet jeśli opowiemy się za "pozostaniem" w OFE, to zaledwie 2,92% naszych zarobków będzie trafiało do wybranego przez nas funduszu, a reszta, czyli aż 16,3% co miesiąc będzie lądowało w ZUS. Innymi słowy, jeśli wybierzemy OFE, to jedynie niecałe 15% (dokładnie 14,95%) naszej składki emerytalnej, będzie trafiało do OFE a reszta do ZUS. Jeśli nie zrobi się nic, to całość składki emerytalnej (19,22% miesięcznych zarobków) będzie co miesiąc transferowana do ZUS-u.

Często kiedy rozmawiam na ten temat z kimś nie do końca zorientowanym, to jak mówię jak jest naprawdę, czyli, że chodzi o tylko 2,92% naszych zarobków, które i tak by trafiały do ZUS-u, to zapada dłuższa cisza, a potem pojawia się zrozumienie ze strony rozmówcy. Jeśli uzmysłowimy sobie, że to wcale nie jest wybór pomiędzy OFE i ZUS a pomiędzy ZUS+ OFE a samym ZUS, to patrzymy na ten cały proces zupełnie innym okiem. Jeśli do tego dodamy fakt, że jest to tylko niecałe 15% wszystkich pieniędzy, które idą na naszą emeryturę, to właściwie wybór staje się oczywisty.

Kierując wszystko do ZUS, to tak jakby wrzucać te pieniądze do studni bez dna - ZUS ma gigantyczny deficyt i gdyby był instytucją prywatną, to dawno musiałby zbankrutować. Mając jakieś  nawet niewielkie pieniądze w OFE ma się przynajmniej jakiś cień nadziei, że w przyszłości poprawią wysokość emerytury i nie będzie trzeba liczyć na widzi misie polityków.

2) Zwiększasz szansę na wyższą emeryturę

To że emerytury z ZUS będą głodowe, to już wiedzą chyba nawet dzieci w przedszkolach. Stopa zastąpienia na którą możemy liczyć to ok. 40%, czyli nasza emerytura będzie wynosiła mniej więcej 40% średnich zarobków jakie osiągniemy w przekroju całej kariery zawodowej. Taką emeryturę dostaniemy jeśli nic nie zrobimy. Natomiast jeśli zrobimy ten ruch i zdecydujemy się na pozostanie w OFE, to przynajmniej towrzymy sobie szansę na wyższą emeryturę. Oczywiście to nie jest pewne, bo przecież wartości inwestycji giełdowych są zmienne, ale w długim terminie ich wartość rośnie i trzeba mieć wyjątkowego pecha, aby w perspektywie 20-30 lat stracić na dobrych, dywidendowych spółkach, w które w przeważającej większości inwestują OFE. Dość powiedzieć, że od początku swojego istnienia główny indeks giełdowy - WIG zyskał 5400% (słownie: pięć tysięcy czterysta procent) czyli wzrósł aż 55-krotnie. Ktoś kto wpłaciłby10 000 zł w 1991 roku w fundusz, który idealnie odwzorowuje WIG,  miałby teraz grubo ponad pół miliona (550 tys. zł) na koncie. Tak wysokie stopy zwtotu są być może niemożliwe do powtórzenia, bo jesteśmy już rynkiem dojrzałym i rośniemy nieco wolniej, ale na te 10% rocznie w przeciągu kolejnych 20-30 lat możemy liczyć, bazując na statystykach rynku amerykańskiego (właśnie tyle można było mniej więcej zarobić w USA przez ostatnie ponad 100 lat).

3) Wspierasz polski rynek kapitałowy

To nieco szlachetny argument, ale do mnie osobiście właśnie on przemawia chyba najbardziej. Wiem, że moja emerytura z ZUS będzie niemalże głodowa i nawet uzupełniona przez OFE nie zapewni mi godziwego życia, ale wybierając pozostanie w OFE mam przynajmniej satysfakcję, że niewielka część pieniędzy zasila polski rynek kapitałowy. OFE po otrzymaniu moich pieniędzy inwestują je w akcje polskich spółek, zasilając je w niezbędny do ich rozwoju kapitał. Takie sukcesy jak CCC, LPP, Amica czy paczkomaty Inpost nie byłyby w ogóle możliwe gdyby nie giełda papierów wartościowych i w dużej mierze gdyby nie OFE, które przez lata dostarczały jaj kapitał. Jeśli te zaledwie 2,92% naszych pieniędzy, które stanowią niecałe 15% składki emerytalnej, sprawią, że powstanie nowy CD Projekt, nowe CCC czy Inpost, to cel zostanie osiągnięty. Jeśli choć jeden geniusz będzie mógł zrealizować swój wielki projekt, to ten nasz wybór o pozostaniu OFE nie pójdzie na marne. Może to będzie chodziło o firmę która odkryje lekarstwo na raka? Może o sprzęt medyczny, który uratuje kiedyś Ciebie lub Twoje dziecko? Może o "polska Nokię", która sprawi, że nasz PKB zwiększy sie o 25%, jak to miało miejsce w Finlandii?

4) Rząd planuje przekazanie 75% środków z OFE na nasze indywidualne konta emerytalne (IKE) - nastąpi zatem reprywatyzacja aktywów OFE i zostaną one zwrócone społeczeństwu.

Wicepremier Morawiecki ujawnił niedawno projekt rządowy, w ramach którego 75% pieniędzy, które zgromadzimy w OFE zostanie przetransferowane do III filara czyli na rachunki IKE (Indywidualne Konto Emerytalne), czyli te środki zostaną de facto reprywatyzowane - ponownie staną sie naszą prywatną własnością 🙂 Pozostała część kasy z OFE ma zostać powierzona FRD czyli Funduszowi Rezerwy Demograficznej, którym dysponuje już dowolnie rząd (pewnie będzie wykorzystywana do łatania dziury w ZUS, ale na to nic nie poradzimy). Jedyną wadą tego rozwiązania będzie fakt, że po osiągnięciu wieku emerytalnego nie będziemy mogli wypłacić całej kasy od razu ale jedynie 25% uzbieranej kwoty, a reszta będzie nam rozłożona na miesięczne raty, co ma ponoć przestrzec nas przed "przejedzeniem" emerytury w bardzo krótkim czasie. Generalnie to rozwiązanie jest bardzo korzystne ( o wiele lepsze niż całkowita nacjonalizacja OFE o którą tak bardzo się martwiłem) - 75% pieniędzy z OFE zostanie przelane na nasze indywidualne konta emerytalne i wtedy już nie będzie wątpliwości do kogo należą nasze pieniądze - będą na naszych, własnnych kontach i będziemy mogli sobie sprawdzać codziennie ich stan 🙂

CO TRZEBA ZROBIĆ ABY POZOSTAĆ W OFE?

INSTRUKTARZ KROK PO KROKU ORAZ FORMULARZ SĄ DOSTĘPNE NA STRONIE ZUS:

http://zus.pl/default.asp?p=1&id=6257

Formularz możesz sobie ściągnąć tutaj <LINK>.

Najlepiej ściągnąć PDF, wypełnić i udać się osobiście do swojego odziału ZUS i złożyć formularz osobiście. Pamiętajcie aby nie zrobić żadnego błędu w formularzu i koniecznie go podpisać! Błędne formularze nie będą uznawane, a ZUS nie będzie powiadamiać o tym, że zrobisz błąd.

Uwaga - raz jeszcze podkreślam, że jeśli ktoś, tak jak ja, zadeklarował się już 2 lata temu na pozostanie w OFE, to już teraz nie musi nic robić.

Z inwestorskim pozdrowieniem,

Albert "Longterm" Rokicki

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.