Spółki prowzrostowe na tydzień 27-31.01.2014

Obecnie po 31 tygodniach nowej edycji 2013/2014 portfel przyniósł łączny zysk 43,28% (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG wzrósł o 13,06%, a WIG20 zyskał zaledwie 4,54%. Przewaga performancu portfela względem całego rynku wynosi 30,22 pp. Wypracowany przez portfel zysk jest o 231% wyższy od wzrostu indeksu WIG uzyskanego w tym samym czasie!

Poprzednia edycja 2012/2013 po 52 tygodniach zakończyła się zyskiem 24,67%.

Łącznie po 83 tygodniach od początku prowadzenie portfela (22.06.2012), inwestycje dały 67,95% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny (benchmark) indeks WIG zyskał 25,89%.

W kolejnym tygodniu decyduje się na zastąpienie Budimexu akcjami ukraińskiej spółki z sektora rolniczo-spożywczego - Industrial Milk Company. Pomysł na pozór wręcz szalony, bo przecież wystarczy włączyć dowolny kanał informacyjny, aby zobaczyć co się dzieje na ulicach Kijowa, ale czyż  stare powiedzenie giełdowe nie mówi "kupuj jak krew się leje"? Nie to, żebym był bezwzględnym i cynicznym spekulantem (bo nim de facto jestem), ale wystarczy przyjrzeć się wskaźnikom analizy fundamentalnej spółki - dane z piątku (24.01.2014): C/Z=3,46 (źródło: sindicator.net), C/WK=0,69 (to nie jest błąd!), ROE = 19,7% i ROA = 9,43% - jeśli to nie jest tanio, to nie wiem co może być jeszcze tańsze? Warto zwrócić uwagę że wycena wskaźnikowa będzie jeszcze korzystniejsza, o ile w IV kwartale 2013 spółka odnotowała zysk, gdyż za IV kw. 2012 była strata, co pogorszyła ogólny wynik za ostatnie 4 kwartały. Ceny mleka podobno bardzo drożeją, a nic nie wskazuje na to, żeby ludzkość nie miała w przyszłości zapotrzebowania na pszenicę i kukurydzę. Jeśli chodzi o sytuację na Ukrainie, to jestem wielkim optymistą, że wszystko dobrze się ułoży. Sądząc po ostatnich propozycjach, można wnioskować, że Janukowicz coraz bardziej mięknie a jego sojusznik z Kremla będzie chciał mieć przynajmniej chwilowy spokój przed Olimpiadą w Soczi. Stawiam zatem na pozytywne rozwiązanie konfliktu w Kijowie.

imc_w

Pozostałe spółki na przyszły tydzień to CD Projekt oraz Forte. Paradoksalnie w obecnych czasach można traktować je za spółki defensywne, z racji tego że osłabiający się pod wpływem zewnętrznych problemów Złoty, powoduje, że ich marża handlowa rośnie - czerpią zdecydowaną większość zysków z zagranicy. Na uwagę zasługuje również CD Projekt, który poinformował niedawno o przekroczeniu 6 milionów sprzedanych „Wiedźminów”! Żeby tego było mało spółka weszła do składu MSCI Poland Small Cap Index. W weekend pojawił się najnowszy trailer, najbardziej oczekiwanej gry 2014 roku – Wiedźmina 3. Forte zwiększa eksport i zyskuje na korzystnych kursach walutowych a zwiększenie swojego udziału w akcjonariacie ogłosił ostatnio jeden fundusz inwestycyjny. W portfelu na przyszły tydzień znajdują się: Industrial Milk Company, CD Projekt,  i Forte. Polecam wywiad z prezesem CD Projekt – Adamem Kicińskim:

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu. Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany. Gdyby wziąć pod uwagę reinwestowanie zysków z każdego tygodnia od początku prowadzenia portfela to łączny, skumulowany zysk wyniósłby 96,95%. Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji. Moja strategia zakłada zawieranie jak najmniejszej ilości transakcji zatem nie jest to czynnik znacząco wpływający na wynik. W obecnej edycji przez 29 tygodni dokonałem zaledwie 15 zleceń (kupno: CD Projekt, KGHM, Neuca, Azoty, Monnari, Lentex, Farmacol, Forte,Budimex sprzedaż: KGHM, Neuca, Azoty, Lentex i Monnari). Pełnych transakcji (kupno i sprzedaż) było tylko 6 (KGHM, Azoty, Neuca, Lentex, Monnari, Farmacol) i 3 pojedyncze zlecenia kupna (CD Projekt, Forte, Budimex). UWAGA: prezentowany portfel spółek prowzrostowych nie ma żadnego związku z prowadzonym przeze mnie portfelem długoterminowym, który wykazuje obecnie znacznie lepszą zyskowność. Jeśli ktoś jest zainteresowany otrzymywaniem codziennych aktualizacji mojego długoterminowego portfela, wraz z codziennymi komentarzami po sesji to więcej szczegółów może znaleźć tutaj <link>:

banerabonament

ABONAMENT NA CODZIENNE KOMENTARZE GIEŁDOWE

Właśnie ukazał się najnowszy raport z rankingiem 18 najlepszych spółek po wynikach za III kwartał 2013 roku – każdy aktywny abonent otrzymuje go gratis, jako uzupełnienie i wsparcie do abonamentu! Treści przedstawione w powyższym biuletynie są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 3 min.

Spółki prowzrostowe na tydzień 20-24.01.2014

czas czytania: 2 min.

Dlaczego warto teraz kupować akcje?

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.