Summer rally i co dalej z giełdą akcji?
Poniżej wykres amerykańskiego indeksu S&P 500 (kliknij aby powiększyć):
źródło: TopStock.pl
Jak widać, Amerykanie, jako można śmiało stwierdzić - liderzy obecnej hossy, już dawno uporali się z poprzednim szczytem historycznym z ubiegłego roku i ustanawiają kolejne szczyty praktycznie co kilka dni, ponieważ rozpoczęli kolejną falę wzrostową.
Na uwagę zasługuje fakt, że nastąpiło to dosłownie 7 miesięcy po największej wyprzedaży akcji od 10 lat i najgorszym grudniu od 1929 roku!
Odbicie na giełdzie amerykańskiej przybrało zatem formę bardzo rzadko spotykanej formacji w kształcie litery V (V-shaped recovery), którą z resztą obserwowaliśmy właśnie 10 lat temu, kiedy kończyła się wielka bessa lat 2007-2009.
Czy teraz będziemy mieli powtórkę z rozrywki i przed nami kolejne 10 lat wztostów?
Tego nie wiemy, ale z mojego doświadczenia największe, najmocniejsze ruchy na giełdzie następują w momencie, kiedy to "gruby" się pomyli i tak było właśnie 10 lat temu w lutym i marcu 2009 roku oraz moim zdaniem również w grudniu ubiegłego roku.
Dekadę temu gruby kapitał przez moment uwierzył w "koniec świata" i sypał materiałem w USA jakby nie było jutra. Miał ku temu poważne powody, bo przecież kilka dużych banków upadło jak Bear Sterns czy niechlubny Lehman Brothers a oszust Bernard Madoff poszedł siedzieć na dożywocie za przekręty.
W grudniu ubiegłego roku "gruby" też się pomylił, bo wywalił bardzo dużo wartościowych akcji w USA, bo bał się nadejścia recesji i bessy - tak, to nie pomyłka! Wywalał dobre akcje nie dlatego, że coś się z nimi konkretnie złego działo, ale z obawy przed nadejściem wyimaginowanego kryzysu. Tym razem bowiem nie było żadnego, absolutnie żadnego namacalnego dowodu, że z gospodarką może coś niedobrego się stać a tym bardziej, że spółki takie jak Apple, Facebook czy Google będą miały gorsze okresy w perspektywie roku czy dwóch.
Jedyną psychozą jaką kierował się tłum oraz w dużej częśći "gruby" to był potencjalnie negatywny wpływ wojen handlowych z Chinami oraz dalszych podwyżek stóp przez FED (amerykański bank centralny).
Te dwa powody do obaw o stan amerykańskiej gospodarki przestały mieć rację bytu - FED zaprzestał podwyżek stóp a nawet zapowiedział obniżkę podczas nadchodzącego spotkania pod koniec lipca (30-31.07) a Trump ogłosił zawieszenie broni w wojnie handlowej z CHRLD oraz wznowienie rozmów i co najważniejsze wycofał się z bana na Huawai, co było niewątpliwym gestem dobrej woli.
Jeśli zatem duży kapitał się pomylił, to musiał odkupić akcje wyżej i to napędzało ceny akcji aż do teraz, kiedy to do rajdu dołączają osoby stojące z boku, czekające do niedawna na skuteczne przełamanie poprzedniego szczytu. Teraz kiedy to zostało wykonane, stopniowo przyłączają się do party, przynosząc swój kapitał na rynek akcji. Daleko jeszcze według mnie do momentu w którym na giełdę wróciłaby tzw. "ulica" a paradoksalnie w ostatnich okresach mieliśmy spore umorzenia jednostek funduszy inwestycyjnych zarówno w USA jak i w Polsce. Co ciekawe, pomimo wzrostów na giełdzie i pobicia rekordowych poziomów, przysłowiowy mr Smith wciąż preferuje obligacje i ewentualnie złoto jako swój wybór "bezpiecznej inwestycji".
Przypomnę, że hossa rodzi się w panice, rośnie na strachu a umiera w euforii - do tej ostatniej nam bardzo daleko a intuicja mi podpowiada, że raczej szybko nie nastąpi.
Jak sytuacja ma się na naszym podwórku?
Poniżej wykres indeksu WIG (kliknij aby powiększyć):
źródło: TopStock.pl
Od początku czerwca trwa tradycyjne "summer rally" ale ostatnio napotkaliśmy na silny opór w postaci zwykłej linii trendu spadkowego, poprowadzonej od szczytu historycznego ze stycznia 2018 roku poprzez szczyty z kwietnia.
Jak dalej potoczy się sytuacja na polskiej giełdzie?
Uważam, że nie ma powodów, dla których indeks nie miałby pokonać wyżej zaznaczonej bariery a sądząc po długiej już dość konsoilidacji ruch powinien być dynamiczny i sprowadzić nasz główny indeks do rekordów historycznych z 2018 roku.
To my teraz powinniśmy nadrabiać straty do Amerykanów i pobić nasz własny rekord czego życzę posiadaczom akcji, w tym sobie.
Z inwestorskim pozdrowieniem,
Albert "Longterm" Rokicki
Email: kontakt@longterm.pl
Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas
Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog
Twitter: https://twitter.com/Longterm44
Treści przedstawione w powyższym artykule są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!