TOP 10 spółek które mogą zyskać na rozejmie Ukrainy i Rosji

Poniżej moje, subiektywne TOP 10 spółek, które mogą zyskać na rozejmie pomiędzy Ukrainą i Rosją

1) IMC - spółka rolnicza działająca na Ukrainie (C/Z = 7,3, C/WK = 1,1)

2) Agroton - również spółka rolnicza z Ukrainy (C/WK = 0,36)

3) MLK Foods (poprzednio Milkiland) - jw. (spółka jedzie na stratach)

4) Astarta - spółka spożywcza działająca w Ukrainie (C/Z = 3,8, C/WK = 0,6)

5) Kernel - spółka rolnicza działająca w Ukrainie (C/Z = 4,1, C/WK = 0,7).

6) JSW - istniej ogromne ryzyko że Rosja zdobędzie Pokrowsk  gdzie znajduje się jedyna kopalnia węgla koksowego w Ukrainie, która zapewniała ok. 70% zapotrzebowania tego kraju. Koks będzie zdecydowanie potrzebny dla przemysłu oraz przy odbudowie/przebudowie infrastruktury. (C/WK = 0,28)

7) Budimex - może skorzystać na odbudowie/przebudowie infrastruktury (C/Z = 18, stopa dyw. = 6,7%)

8 ) Mirbud - druga, pod względem przychodów polska spółka budowlana po ww. Budim (C/Z = 10, C/WK = 1,4)

9) Elektrotim - spółka budowlana wyspecjalizowana w realizacji instalacji elektrycznych i systemów automatyki dla budownictwa i przemysłu. Spółka oferuje szeroki zakres usług, obejmujący  instalacje elektryczne, sieci, wysokie napięcia oraz zarządzanie projektami. (C/Z=11,4, stopa dyw. = 5,3%)

10) Coal Energy - spółka górnicza (węgiel) która straciła najcenniejsze kopalnie bo znajdują się w Donbasie, a dwie pod kontrolą Ukrainy są zamknięte. Może zyskać jednak spekulacyjnie, wraz z poprawą sentymentu do ukraińskich spółek. Rezerwa:  Makarony Polskie - przed wojną eksport do Ukrainy stanowił w szczycie blisko 20% przychodów spółki a obecnie spadł do śladowych ilości. W międzyczasie spółka rozwinęła mocno segment dań gotowych, które mogą znaleźć zbyt u naszych wschodnich sąsiadów. (C/Z=7,3, C/WK = 1,3)

Rezerwa: Makarony Polskie - przed wojną eksport do Ukrainy stanowił w szczycie blisko 20% przychodów spółki a obecnie spadł do śladowych ilości. W międzyczasie spółka rozwinęła mocno segment dań gotowych, które mogą znaleźć zbyt u naszych wschodnich sąsiadów. (C/Z=7,3, C/WK = 1,3)

Podkreślam że są to moje, subiektywne przemyślenia i nie należy się nimi kierować przy podejmowaniu swoich, samodzielnych decyzji inwestycyjnych!

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami  autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu  Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w  sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów  finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206,  poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na  podstawie niniejszych treści ani za szkody poniesione w wyniku decyzji  inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.