Wyniki portfeli spółek z TOP 15 Poland na koniec października

W poprzednim artykule umieściłem podsumowanie wyników naszych modelowych portfeli, złożonych z najlepszych zdaniem naszego zespołu spółek z polskiej giełdy, po 11 latach i 5 miesiącach ich prowadzenia (od 05.04,2013). Tym razem spieszę z aktualizacją wyników po 11 latach i pół roku czyli bazujących na kursach spółek na koniec października.

Na wstępie krótkie przypomnienie tego, w jaki sposób tworzymy nasze portfele

W kwietniu stuknęła 11 rocznica publikowania naszego raportu "TOP 15 Poland", w ramach którego tworzymy ranking najlepszych naszym zdaniem spółek z polskiej giełdy. Początkowo pracowałem nad nim jedynie z Adrianem Przybylskim, który obecnie jest szefem naszego działu analiz fundamentalnych, ale z czasem nasz zespół rozrósł się do 4 analityków fundamentalnych i jednego technicznego, analizującego zachowanie wykresów kursów. Obecnie raport powstaje w skutek decyzji podejmowanych kolegialnie i można nazwać nasz zespół komitetem, który w wyniku ustalonego procesu, wspólnie najpierw selekcjonuje spółki do zestawienia, a później decyduje o kolejności każdej spółki w rankingu.

Rotacji składu i zmiany kolejności dokonujemy 4 razy w roku, bazując na kolejnych wynikach kwartalnych spółek. Jeśli jakaś spółka zawodzi nasze oczekiwania to degradujemy ją w rankingu lub nawet usuwamy i wstawiamy w jej miejsce inną, naszym zdaniem, w danym momencie bardziej perspektywiczną.

W oparciu o rankingi "TOP 15 Poland" tworzymy modelowe portfele na takiej zasadzie, że do TOP3 wchodzą spółki z miejsc 1-3, do portfela TOP5 spółki z miejsc 1-5, do TOP7 spółki z miejsc 1-7 i w końcu do TOP10 wchodzi po prostu zawsze pierwsza dziesiątka. Przykładowo - najnowszy raport ukazał się 17.10.2024, zatem do portfela TOP3 wstawiamy spółki z podium rankingu i od 18.10.2024 liczymy ich wyniki i całego portfela.

Jak prezentują się wyniki portfeli opartych o kolejne rankingi TOP 15 Poland?

Powyżej wykresy zachowania naszych portfeli od momentu startu naszego projektu 05.04.2013 do końca września tego roku.

Od początku czyli po 11 latach i 6 miesiącach portfel TOP3 zyskał 2719% (!). Nieco gorzej ale też fantastycznie zachował się portfel TOP5 który zyskał 1043%. Top7 zarobił 1192% a najbardziej zdywersyfikowany TOP10 wypadł najgorzej bo wygenerował "tylko" 821% zysku. Wyniki nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich ani podatku (są podawane brutto).

Jak to wyglądało w poszczególnych miesiącach tego roku i średniorocznie w poprzednich latach pokazuje poniższa tabelka👇

Jako zespół jesteśmy szczególnie dumni z faktu, że portfel w którym znajdują się tylko 3 najlepsze spółki z polskiej giełdy zachował się zdecydowanie lepiej niż pozostałe portfele, które były bardziej zdywersyfikowane. To potwierdza skuteczność naszej selekcji spółek do rankingu. Nie bez przyczyny, naszym zdaniem, najgorsze rezultaty przyniósł portfel TOP10, który zawsze złożony jest z 10 spółek. Myślę że można posłużyć się tu analogią piłkarską, w której w naszej kadrze narodowej zdecydowanie najlepsi byli przez ostatnie lata - Lewandowski, Szczęsny i Zieliński, a potem długo, długo nikt. Jeśli spojrzy się na najlepszych piłkarzy z całego świata to mamy Messiego, Ronaldo i Mbappe, a potem też już trzeba by się sporo natrudzić by wymienić "pewniaków". W bliskiej mi bardzo koszykówce NBA mamy natomiast Lebrona Jamesa, Stephana Curry i Kevina Duranta i to będąc ich agentami zarobilibyśmy krocie, zarówno z ich kontraktów reklamowych jak i wynagrodzeń 🙂

W samym 2024 roku nasze portfele zachowują się wręcz fenomenalnie i sporo powyżej historycznej średniej, bo TOP3 zyskał do końca września aż 67,6% YTD, TOP5 zyskał równe 44%, TOP7 zyskał 37,8% a TOP10 wygenerował solidne 25,1% zysku. Dla porównania, najszerszy indeks naszej giełdy czyli WIG zyskał od początku roku zaledwie...1,4% (!)

Dlaczego nasze portfele zachowują się o wiele lepiej niż szeroki rynek (WIG)?

1) Selekcja spółek dokonywana przez doświadczony zespół analityków, którzy jednocześnie sami inwestują w te spółki czyli jest to poparte konkretną, własną kasą położoną na stole.

2) W zdecydowanej większości typujemy spółki małe i średnie, spoza przeklętego kręgu WIG20. Jeszcze do początku 2021 mieliśmy CD Projekt ale od tego czasu w zestawieniu nie pojawiały się spółki o dużej kapitalizacji.

3) Poza drobnymi wyjątkami zdarzającymi się bardzo sporadycznie nie selekcjonujemy spółek, w których kontrolę ma Skarb Państwa i których losy zależą często od decyzji polityków.

4) Zwiększenie napływów na nasz rynek ze strony PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) i PPE (Prywatne Programy Emerytalne) a także wprowadzenie Fundacji Rodzinnych, przy jednoczesnej popularyzacji kont IKE i IKZE, przyczynia się do poprawy kursów małych i średnich spółek, na które stawiamy w naszych raportach. WIG20 i największe spółki są podatne na przejściowe humory inwestorów zagranicznych oraz decyzje polityków, podczas gdy małe i średnie, prywatne podmioty rozwijają się w ciszy i spokoju.

5) Rozwój ETF-ów na SWIG80 i MWIG40 jest dodatkowym źródłem popytu i to bardzo regularnego i systematycznego, bo instytucje muszą doważać się w spółki małe i średnie, które znajdują się w składzie tych indeksów. Nie ukrywamy że zdecydowana większość spółek z Top 15 Poland wchodzi i historycznie wchodziło w skład właśnie tych 2 indeksów.

KUP nasz najnowszy raport TOP 15 Poland, bazujący na wynikach za II kw. 2024 <<LINK>>

Raport został wydany 17.10.2024 i zawiera ranking 15 najlepszych zdaniem naszego zespołu spółek, notowanych na polskiej giełdzie, bazując na wynikach za II kw. 2024.

O składzie i kolejności spółek decyduje czterech naszych analityków fundamentalnych, natomiast nasz analityk techniczny bierze udział w punktacji dotyczącej samej kolejności w rankingu, aczkolwiek nie ma wpływu na dobór spółek.

Na 73 stronach znajdują się szczegółowe analizy fundamentalne i techniczne 15 spółek ponumerowanych od miejsca 1 do 15.Na końcu raportu znajduje się również terminarz nadchodzących wyników kwartalnych spółek z rankingu oraz namiary na ich działy relacji inwestorskich.

LINK do zakupu najnowszego raportu 👇

Raport TOP 15 Poland po wynikach za II kw. 2024
Raport zawiera ranking 15 najlepszych zdaniem naszego zespołu spółek notowanych na polskiej giełdzie.

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.