FED PRZEDŁUŻA TWISTA

że pierwsza podwyżka może nastąpić uwaga - dopiero w 2015 roku (sic!) i teraz w komunikacie pojawiło się zapewnienie pozostawienia poziomu 0-0,25% przynajmniej do końcówki 2014 roku. (cytuje: "at least through late 2014".) Można z tego śmiało wywnioskować że FED ani nie ma ustalonej twardej daty (najpierw miał być koniec 2013, teraz 2014 a za kilka miesięcy może to być 2015) ani szczególnej chęci aby w ogóle rozważać podwyżki stóp. Uważam że taka aluzja może być traktowana jako mrugnięcie okiem do rynku, na zasadzie "nie bójcie się - nie zamierzamy w najbliższych 2 latach podnosić stóp więc carry trade na Dolarze może trwać". Może okazać się to pośrednio również wsparciem dla pogrążonej w kryzysie Europy, bowiem inwestorzy zza Oceanu mogą pokusić się o inwestycje w europejskie akcje i obligacje będące obecnie  w promocji. Druga sprawa, która przykuła uwagę komentatorów to przedłużenie słynnej operacji Twist do końca tego roku. Muszę przyznać że tym razem FED-owi bardzo łatwo przyszło wydanie takiego oświadczenia, gdyż jak pamiętamy w poprzednich latach po wygaśnięciu jednego programu następowała kilkumiesięczna przerwa. Tym razem Ben Bernanke nie zdecydował się na całkowite "odcięcie pępowiny" i stwierdził że lepiej "dmuchać na zimne" i jeszcze trochę wspierać gospodarkę aby mieć pewność że nie wpadnie w recesję w tym roku. Osobiście uważałem że żadna forma pomocy nie jest już amerykańskiej gospodarce potrzebna, gdyż rynkowe stopy są na rekordowo niskim poziomie (koszty kredytu najniższe w historii) oraz cena ropy naftowej drastycznie spadła. Te dwa czynniki będą bardzo pomagać amerykańskim konsumentom i spowodują że będą oni bardziej skłonni do wydawania swoich pieniędzy, napędzając gospodarkę (70% PKB w USA to konsumpcja). Jestem zdanie że takie dodatkowe wsparcie w postaci przedłużenia Operacji Twist może spowodować iż gospodarka nie tylko stanie na nogi ale zacznie rozwijać się w kolejnych 2 kwartałach w tempie 3% i wyższym (w tempie zanualizowanym-średniorocznym). Trochę to nie w linii z obniżoną projekcją FED, mówiącą o wzroście pomiędzy 1,9-2,4% w tym roku, ale chciałbym przypomnieć że Ci Panowie zasiadający w komitecie przeważnie się mylą. Zazwyczaj po kilku kwartałach muszą albo podwyższać albo obniżać swoje prognozy więc miejmy nadzieję że tym razem pomylili się w dół. Na koniec jeszcze wymowny wykres pokazujący że po decyzji o uruchomieniu pierwszego Twista amerykańska giełda wzrosła o zdrowe 26%.

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 1 min.

OSOBISTY TRENING INWESTORA

czas czytania: 1 min.

TĄPNIĘCIE NA WALL STREET

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.