OFE czy ZUS? Wybór do 31 lipca 2014!

Termin wyboru czy 2,92% z comiesięcznej składki emerytalnej stanowiącej 19,52% zarobków  będzie trafiało do OFE mija już 31 lipca tego roku! Jeżeli nie dokonasz tego wyboru i nie złożysz wniosku do końca tego miesiąca, to całość płaconej przez Ciebie składki emerytalnej (19,52% zarobków) będzie trafiało do ZUS. Innymi słowy, brak decyzji z Twojej strony będzie traktowany jako decyzja o całkowitym przejściu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i rezygnacji z usług OFE. Ze szczegółami zmian można zapoznać się na oficjalnej stronie ZUS. Ja już dawno dokonałem wyboru, a moje zdanie o tym co według mnie oznaczają zamiany w OFE wyraziłem chyba najbardziej dobitnie jak można w tym artykule: http://stary.longterm.pl//ofe-czy-zus-co-dla-mnie-oznaczaja-zmiany-w-ofe/ Przypominam kolejny raz, że termin na dokonanie wyboru minie 31 lipca tego roku! Co zmieni się po 31 lipca? Na wstępie musisz wiedzieć, że tak czy siak, co miesiąc pobierana jest od Twojego wynagrodzenia składka emerytalna wysokości 19,52% zarobków brutto. Jeśli zdecydujesz się pozostać w OFE, to niecałe 15% Twojej składki emerytalnej (dokładnie 14,96%) będzie wciąż przekazywana co miesiąc do OFE, a 85% składki do ZUS. Innymi słowy 2,92% Twoich zarobków będzie trafiało do OFE, a 16,6% do ZUS. Jeśli zdecydujesz się przejść w całości do ZUS (czyli nic nie zrobisz, bo nie trzeba składać w tym celu żadnego wniosku), to cała składka emerytalna, wysokości 19,52% Twoich zarobków będzie trafiała co miesiąc do ZUS i tylko i wyłącznie do ZUS. Co wybrałem i w jaki sposób złożyłem wniosek? :-) Już dawno temu udałem się osobiście do najbliższego mnie oddziału ZUS, wypełniłem dostępny tam wniosek o pozostaniu w OFE, podpisałem i złożyłem w okienku. Co bardzo istotne,  można również składać wnioski w imieniu członków rodziny - małżonka, dzieci, brata, oczywiście pod warunkiem, że wniosek jest przez nich własnoręcznie podpisany oraz mamy ich pisemne upoważnienie (musi zawierać numer dowodu i PESEL osoby upoważniającej i jej podpis).  Taką informację otrzymałem od Czytelników mojego bloga, za którą bardzo dziękuje - potwierdziłem to telefonicznie z ZUS i wszystko się zgadza. Jedynym utrudnieniem jak już dotrzemy z wnioskami do oddziału, stanowi konieczność pobierania kolejnego numerka za każdym razem kiedy chcemy złożyć pojedynczy wniosek. Innymi słowy - jeden wniosek = jeden numerek do okienka i nie ma przebacz! Należy pamiętać aby po złożeniu wniosku zabrać od urzędnika ZUS potwierdzenie przyjęcia wniosku z przybitą pieczątką! Obejrzyj mój krótki materiał video aby dowiedzieć się ile pieniędzy z Twoich zarobków brutto będzie trafiało do OFE a ile do ZUS po podjęciu decyzji oraz jak dokonać decyzji. Tłumaczę tam też powód dla którego musimy ponownie dokonywać decyzji względem OFE:

Skąd pobrać wniosek o pozostanie w OFE? Formularz są oczywiście dostępne fizycznie w oddziałach ZUS. Pobrać wniosek elektroniczny i wydrukować możesz po kliknięciu w poniższy link:http://www.zus.pl/files/O%C5%9Bwiadczenie%20OFE.pdf W celu pozostania w OFE, ten wydrukowany, poprawnie wypełniony i własnoręcznie podpisany wniosek należy albo złożyć osobiście w dowolnym oddziale ZUS, albo wysłać pocztą do dowolnego oddziału ZUS (poniżej podaje listę adresów oddziałów ZUS na terenie całego kraju):http://www.zus.pl/default.asp?p=2&id=1866 Osobiście zalecałbym Tobie złożenie wniosku osobiście w najbliższym Ciebie oddziale ZUS. Wtedy masz pewność, że wszystko przebiegło prawidłowo, że nie ma żadnych zastrzeżeń co do Twojego wniosku oraz przede wszystkim otrzymasz wtedy oficjalne potwierdzenie przyjęcia Twojego wniosku z pieczątką ZUS. Przypominam, że decyzja o pozostaniu w OFE jest moim osobistym wyborem a Ty możesz postąpić inaczej i ja to w pełni uszanuje! W celu jakichkolwiek pytań i wątpliwości służę pomocą w komentarzach. PS: pozostaje jeszcze bardzo istotna kwestia dziedziczenia - otóż całość środków zgromadzonych w OFE podlega dziedziczeniu (2,92% wynagrodzeń) plus subkonto w ZUS (4,86% wynagrodzeń) czyli razem 7,3% wynagrodzeń brutto. Natomiast jeśli chodzi o ZUS to dziedziczeniu podlegają tylko i wyłącznie środki na tzw. "subkoncie" czyli 7,3% wynagrodzenia jeśli wybierze się sam ZUS). W sumie zatem na jedno wychodzi. Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki

IMG_1824

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych Kanał Youtube: https://www.youtube.com/user/alrokas Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/longtermblog Email: kontakt@longterm.pl Treści przedstawione w powyższym biuletynie są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 4 min.

JSW - analiza spółki

czas czytania: 5 min.

Spółki prowzrostowe na tydzień 14-18.07.2014

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.