Portfel US TOP 3

Dlaczego zainwestowałem część swoich środków na rynku amerykańskim?

1) Sroga przecena o ponad 20% na głównym indeksie czyli "bądź chciwy gdy inni się boją"

Do inwestycji skłoniła mnie sroga przecena, jaką mieliśmy w USA od października do końcówki ubiegłego roku (spadki zatrzymały się w Wigilię Bożego Narodzenia).

Poniżej wykres amerykańskiego, głównego indeksu amerykańskiego - S&P 500 (kliknij aby powiększyć):

źródło: TopStock.pl

Na powyższym wykresie zaznaczyłem dołek ustanowiony w Wigilię ubiegłego roku - od absolutnego szczytu z końca września do absolutnego dołka, przecena wyniosła aż 21,5%! Jest to największy spadek tego indeksu od...9 lat. Co ciekawe, poprzedni spadek o 10% na początku 2016 roku został powstrzymany przez średnią 200-tygodniową (SMA200).

2) Niedowartościowanie spółek amerykańskich o uznanych markach

Lata temu dokonałem analiz dwóch, znanych chyba każdemu, spółek amerykańskich - Apple i Facebooka i byłem wręcz zakochany w obydwu, traktując je jako podmioty bliskie ideałowi pod względem inwestycyjnym. Analizę Apple zrobiłem w 2012 roku i otrzymał ode mnie ocenę 5,175 w skali od 1 do 6, natomiast Facebooka przeanalizowałem w styczniu 2015 roku i otrzymał ode mnie równą 5 (w skali od 1 do 6).

Można zatem powiedzieć, że od lat obserwowałem te 2 podmioty i miałem ich analizy zrobione według jakościowych krytetriów Fishera i Buffetta z ocenami piątkowymi - byłem ich zawsze pewny. Ta moja pewność co do Apple została dodatkowo wzmocniona przez zakupy Warrena Buffetta - w tej chwili akcje producenta Iphone stanowią największą pozycję w jego portfelu ok. 25% całości zainwestowanego kapitału przez kontrolowaną przez niego spółkę Berkshire Hathaway.

Kolejną spółką, która przykuła moją uwagę była Take-Two Interactive, właściciel legendarnego studia produkującego gry wideo - Rockstar Games. To oni stworzyli najpierw słynną serię "Grand Theft Auto" a później "Red Dead Redemption". Ostatnia ich produkcja - "Red Dead Redemption 2" okazała się mega hitem i osiągnęła rekord pod względem sprzedaży w weekend otwierający, pośród całej branży rozrywkowej, włączając w to filmową, muzyczną i czytelniczą! Tylko w 3 dni sprzedali 12 mln sztuk gry i wygenerowali aż 725 mln dolarów przychodów!

Dużo mówi się o tym, że rynek amerykański jest "drogi" i owszem, być może jako całość tak jest, ale ja zawsze stawiałem na selekcję spółek (stock picking) jak mój idol, wspomniany wcześniej Warren Buffett.

Przyjrzyjmy się podstawowym wskaźnikom wybranych przeze mnie trzech spółek z USA:

Apple

C/Z = 12,48 a ROE (rentowność kapitału własnego) = 47%!

Zadłużenie wynosi zaledwie 1,32 EBITDA.

Facebook

C/Z = 20.8 a przyszłe C/Z (szacowane na podstawie prognoz analityków) = 18,5 przy solidnym ROE = 25%.

Spółka nie ma żadnego zadłużenia!

Take-Two Interactive

C/Z szacunkowe za ten rok wynosi 21,7 ale wydaje mi się, że podobnie jak nasi rodzimi analitycy, tak profesjonaliści z Wall Street mają problemy z właściwym oszacowaniem przychodów i zysków z gier. Według mnie spółka jest tania, biorąc pod uwagę przyszłe projekty jak choćby "Grand Theft Auto 6".

Spółka nie ma żadnego zadłużenia.

Niech każdy odpowie sobie sam na pytanie czy wskaźniki C/Z na poziomie 12-20 to są jakieś zawyżone wartości, świadczące o przewartościowaniu akcji, szczególnie w przypadku spółek wybitnie technologicznych. Osobiście uważam, że rynek mocno przereagował, obawiając się mocnego ograniczenia rynku chińskiego lub nawet jego całkowitego zamknięcia. W przypadku Take-Two nie jest jednak uzasadniona obawa, bowiem w tych czasach większość gier i tak sprzedaje sie online.

3) Techniczne wyprzedanie spółek amerykańskich

Poniżej wykresy 3 wybranych przeze mnie spółek wraz ze wskaźnikami MACD i RSI

Facebook

kliknij aby powiększyć:

źródło: xStation

Kurs zatrzymał się na średniej 200-tygodniowej a wskaźniki MACD i RSI wręcz krzyczą, że spółka jest ekstremalnie wyprzedana.

Apple

kliknij aby powiększyć:

źródło: xStation

Sytuacja analogiczna jak na FB - kurs odbił się od średniej 200-tygodniowej a wskaźniki MACD i RSI pokazują mega wyprzedanie.

Take-Two Interactive

kliknij aby powiększyć:

źródło: xStation

Tu wprawdzie kurs ma jeszcze daleko do swojej średniej 200-tygodniowej - na wykresie zaznaczyłem tylko 15 i 45 tygodniowe ale moim zdaniem poprzedni dołek na 93 USD powinien zostać utrzymany.

Obecnie w portfelu "US TOP 3" znajdują się zatem:

Apple kupiony 07.01.2019 po 147,28 USD

Facebok kupiony 07.01.2019 po 137,16 USD

Take-Two Interactive kupiony 07.01.2019 po 100,54 USD

Zakupów dokonywałem przy kursie USD= 3,77 PLN (kurs roliczeniowy brokera - szczegóły poniżej).

Ten portfel zamierzam prowadzić minimum 10 lat czyli do przynajmniej do 2029 roku.

Gdzie prowadzę swój rachunek inwestycyjny?

Założyłem rachunek w XTB, gdzie prowizja na akcje zagraniczne wynosi 0,12% pd transakcji.

Inwestyując w akcje należy oczywiście zawsze pamiętać o ryzyku utraty części swojego kapitału.

Ja nie dotykam kontraktów terminowych ani CFD, gdzie jest dźwignia finansowa i można stracić dużo pieniędzy (nawet więcej niż się wpłaciło) - skupiam się tylko i wyłącznie na akcjach!

Jeśli jednak ktoś po otworzeniu konta skusi się na Forex, kontrakty terminowe lub CFD to niech pamiąta o tym co napisałem powyżej i że absolutnie ich nie polecam. Powtarzam raz jeszcze, że skupiam się wyłącznie na akcjach.

Jeśli chcesz inwestować w akcje amerykańskie na Wall Street to możesz otworzyć rachunek w XTB, z którego ja korzystam - poniżej mój link afiliacyjny:

Otrzymuję wynagrodzenie od XTB za każdy otworzony rachunek ale nie wpływa to absolutnie na warunki jakie oni Tobie oferują. Uważam zupełnie obiektywnie, że oferta akcji zagranicznych jest po prostu bardzo korzystna (tylko 0,12% prowizji a dywidendy są wypłacane po potrąceniu podatku z kraju pochodzenia).

Z inwestorskim pozdrowieniem,

Albert "Longterm" Rokicki

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Treści przedstawione w powyższym artykule są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 3 min.

I entered US stock market, bought 3 companies

czas czytania: 4 min.

Take-Two Interactive - analiza spółki

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.