Spółki prowzrostowe na tydzień 07-10.01.2014

Nie lubię tych nietypowych, krótszych tygodni, dlatego z prawdziwą radością żegnam święta i myślami wchodzę już poważnie w kolejną batalię giełdową, jaką bez wątpienia będzie początek tego roku. Obecnie po 28 tygodniach nowej edycji 2013/2014 portfel przyniósł łączny zysk 45,50% (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG wzrósł o 15,09% a WIG20 zyskał 7,10%.  Przewaga performancu portfela względem całego rynku wynosi 30,41 pp. Wypracowany przez portfel zysk jest o 201% wyższy od wzrostu indeksu WIG uzyskanego w tym samym czasie! Poprzednia edycja 2012/2013 po 52 tygodniach zakończyła się zyskiem 24,67%.

Łącznie po 80 tygodniach od początku prowadzenie portfela (22.06.2012), inwestycje dały 70,17% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny (benchmark) indeks WIG zyskał 28,14%.

W kolejnym tygodniu decyduje się na pozostawienie w portfelu akcji CD Projekt, Farmacolu oraz Forte.

Na uwagę zasługuje CD Projekt, który poinformował niedawno o przekroczeniu 6 milionów sprzedanych „Wiedźminów”! Żeby tego było mało spółka weszła do składu MSCI Poland Small Cap Index. W weekend pojawił się najnowszy trailer, najbardziej oczekiwanej gry 2014 roku – Wiedźmina 3.  Farmacol powinien natomiast skorzystać na wyjątkowo wczesnym rozpoczęciu sezonu grypowego w naszym kraju – spółka pokazała rewelacyjne wyniki za III kwartał! Forte zwiększa eksport i zyskuje na korzystnych kursach walutowych a zwiększenie swojego udziału w akcjonariacie ogłosił ostatnio jeden fundusz inwestycyjny. Obejrzyj trailer najbardziej oczekiwanej gry przyszłego roku – The Witcher 3 (Wiedźmin 3) produkcji CD Projekt (kliknij w zdjęcie poniżej):

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu. Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany. Gdyby wziąć pod uwagę reinwestowanie zysków z każdego tygodnia od początku prowadzenia portfela to łączny, skumulowany zysk wyniósłby 101,75%. Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji. Moja strategia zakłada zawieranie jak najmniejszej ilości transakcji zatem nie jest to czynnik znacząco wpływający na wynik. W obecnej edycji przez 27 tygodni dokonałem zaledwie 13 zleceń (kupno: CD Projekt, KGHM, Neuca, Azoty, Monnari, Lentex, Farmacol, Forte, sprzedaż: KGHM, Neuca, Azoty, Lentex i Monnari). Pełnych transakcji (kupno i sprzedaż) było tylko 5 (KGHM, Azoty, Neuca, Lentex, Monnari) i 3 pojedyncze zlecenia kupna (CD Projekt, Farmacol, Forte). UWAGA: prezentowany portfel spółek prowzrostowych nie ma żadnego związku z prowadzonym przeze mnie portfelem długoterminowym, który wykazuje obecnie znacznie lepszą zyskowność. Jeśli ktoś jest zainteresowany otrzymywaniem codziennych aktualizacji mojego długoterminowego portfela, wraz z codziennymi komentarzami po sesji to więcej szczegółów może znaleźć tutaj <link>:

ABONAMENT NA CODZIENNE KOMENTARZE GIEŁDOWE

Właśnie ukazał się najnowszy raport z rankingiem 18 najlepszych spółek po wynikach za III kwartał 2013 roku – każdy aktywny abonent otrzymuje go gratis, jako uzupełnienie i wsparcie do abonamentu! Treści przedstawione w powyższym biuletynie są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 7 min.

Jak zarobić na giełdzie w 2014?

czas czytania: 7 min.

Barometr giełdowy - Twój wskaźnik ostrzegawczy

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.