10 dywidendowych perełek z NewConnect

Witam, z tej strony Krzysztof Abramowicz – jestem autorem raportu topNC opisującego najlepsze spółki z NewConnect oraz bloga marketrevolution.eu o pokrewnej tematyce.

https://longterm.pl/forum/vip/Spolki-Z-Newconnect.html
Kiedyś na łamach long term opublikowałem post o spółkach dywidendowych, które płacą najlepsze dywidendy. Teraz wracam do tematu, ale w trochę zmienionej formie. Postanowiłem pokazać kilka małych spółek – głównie z rynku NewConnect, które płacą wysokie dywidendy. Aby nie przedłużać, jedziemy z tematem!

DEKTRA #DKR – To mała Toruńska spółka zajmująca się sprzedażą folii, jej głównym odbiorcą jest sektor budowlany i rolny dzięki czemu przychody spółki rosną. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że średnia dywidenda roczna wynosi w niej około 10%, a kurs spółki ma niską zmienność. Dodatkowo filozofią biznesową właściciela jest prowadzenie spółki dywidendowej, a w akcjonariacie jest fundusz inwestujący w spółki dywidendowe -ZOLKIEWICZ & PARTNERS INWESTYCJI W WARTOŚĆ FIZ.

http://marketrevolution.eu/wywiad-z-maciejem-stefanskim-wiceprezesem-dektry/

Analiza Techniczna: poprawiły się obroty, dodatkowo spółka jest w spokojnym trendzie wzrostowym. Zmienność roczna w ostatnich latach rzadko kiedy przekraczała 30%.

TELESTRADA #TLS – Spółka działa w trudnej branży jaką jest telekomunikacja i ma swoją markę telefonii komórkowej dla młodzieży o nazwie Lajt Mobile. Problemem spółki, jak i całej branży, są spadające od 2015 roku przychody. Jednak marża netto jest na przyzwoitym 17% poziomie, ROA z kolei wynosi 44%. W efekcie spółka od dwóch lat płaci przyzwoite dywidendy i jest też względnie tania, P/E wynosi 5,4. Mają też fundusze w akcjonariacie, co jest rzadkością na rynku NewConnect.

AT: Problemem jest płynność, która jednak w obecnym roku znacznie się poprawiła. Na plus jest ładny trend i potencjalne wsparcie fibonacciego. Patrząc na przełamania krótszej linii trendu, impet ruchu cenowego powinien zwolnić.

Cyfrowe Centrum Serwisowe #CCS – To kolejna spółka aspirująca do grona spółek płacących 10% rocznie dywidendy. Działa w branży dystrybucji i napraw smart fonów, oprócz samych problemów sektorowych – niskich marż i dużych zobowiązań w bilansie, ma też problemy z przewlekłym postępowaniem przeciw urzędowi skarbowemu. Kurs jednak wskazuje, że sytuacja powoli się poprawia i jest on ponad 60% wyżej od zeszłorocznego dołka.

PROLOG #PRL – Spółka ta zajmuje się magazynowanie alkoholu i naklejaniem banderoli w Pruszkowie pod Warszawą :D Działalność spółki, jak i obroty na niej są po prostu nudne, jednak spółka dwukrotnie wypłaciła największe dywidendy na całym rynku.

Później w 2015 zaprzestano ich wypłacania z powodu rozbudowy magazynu, jednak w ostatnim raporcie pojawiła się ciekawa wzmianka:

Dodatkowo zamieściłem poniżej wykres, jak zachowywał się kurs po ogłoszeniu dywidendy. Jak widać było ciekawie 🙂

Granicę 10% dywidendy w zeszłym roku przekroczyłą również spółka o wszystko mówiącej nazwie Automatyka-Pomiary-Sterowanie #APS. Niepokojącym sygnałem jest spadek marży handlowej oraz marży netto który można dostrzec poniżej na wykresie, stąd jeśli będą chcieli utrzymać wysokie dywidendy to będą zmuszeni wypłacać je z kapitału zapasowego co stopniowo będzie zwiększało zadłużenie spółki. Chyba, że znajdą jakiś sposób na poprawę zysków.

AITON #AIT – To groszówka zajmująca się wirtualną telefonią – VOIP. Ciekawe jest to, że płaci dobre dywidendy jak na tego rodzaju spółkę, niestety jej płynność jest katastrofalna.

KBJ #KBJ – Jest to Warszawska spółka informatyczna. Zajmuje się instalacjami i utrzymaniem systemu sam dla dużych klientów jak ministerstwa i korporacje. Dodatkowo tworzą własne oprogramowanie do zarządzania i rozliczania kadr. Spółka w coraz szybciej zwiększa przychody, zaś jej marża netto przekroczyła 11%. Wskaźnik C/Z  wynosi 7,6. Spółka wypłaca dywidendę latem i jest szansa na ich wzrost w przyszłości.

Inną spółką programistyczną o zacięciu dywidendowym jest Exorigo-Upos #GEU. Zajmują się outsourcingiem IT i pisaniem oprogramowania dla banków i fintechów. W przychodach i zyskach tej spółki widać stagnację, podobnie jest z jej kursem. Z drugiej strony nie przeszkadza to im wypłacać dużych, regularnych dywidend, choć w ostatnim roku jej wartość zmalała.

Na miano najnudniejszej spółki dywidendowej na całym rynku zasługuje moim zdaniem jednak AquaBB #AQU. Jest to dostawca wody w okolicach bielsko-białej, a jego głównym akcjonariuszem jest gmina Bielsko.  Obrót akcjami jest symboliczny, a zmienność roczna rzadko przekracza 20%.

UNIMA #U2K – Spółka zajmuje się wdrożeniami systemów monitoringu i automatyki budynkowej. Jej model biznesowy polega na przyjmowaniu dużych zleceń na rzecz jeszcze większych klientów, przez co można zauważyć cykliczność ich marż.

AT: Spółka w trendzie wzrostowym od końca 2015 roku. W ostatnim miesiącu tempo wzrostu przyśpieszyło i przekroczyło 4zł, aktualnie możliwa jest niewielka korekta.

GWARANT #GWR – Jest to spółka zależna giełdowego IMPELA, która zajmuje się ochroną. Stawki w branży są na granicy opłacalności, stąd jej wyniki to głównie efekt uzyskiwanych dotacji, co pokazałem poniżej w ich rachunku zysków i strat za 2016 rok. Tak czy siak potrafią to wykorzystać na tyle, aby płacić dobre dywidendy, które od 2012 roku nie były niższe niż 9% rocznie!.

IFIRMA #IFI – Spółka tworzy oprogramowanie do internetowego prowadzenia księgowości. Ma również fajne rentowności Marża netto wynosi ~13%, ROA 19% oraz kolosalne ilości gotówki w bilansie – stanowią aż 47%! Spółka zdecydowała o stworzeniu funduszu dywidendowego, który docelowo ma umożliwić wypłatę dywidendy co kwartał. Obecnie wypłacają ją dwa razy w roku.

To wszystko, mam nadzieję, że zestawienie się spodobało, tak jak mój wkład w wątek o NC na forum longterm 🙂 Na marginesie chciałbym wspomnieć, iż wydaliśmy nowy raport topNC. Jeśli interesują cie perełki z NC pozwalające w kwartał zrobić dwucyfrową stopą zwrotu lub inwestowanie na tym rynku jako całość to zapraszam do zakupu raportu.

Zarejestruj się na darmowy webinar we wtorek o 19:00 - Krzysiek omówi swoje najlepsze typy z NC!

Rejestruję się na darmowy webinar! <<link>>

Pełen raport z analizami ponad 30 spółek z rynku NewConnect "TOP NC" można zakupić klikając w poniższy link:

Krzysiek "Chris Abra" Abramowicz autor bloga Marketrevolution

Niezależny analityk rynku akcji, specjalista od rynku NewConnect

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 5 min.

Spółki prowzrostowe na tydzień 11-15.09.2017

czas czytania: 1 min.

Webinar specjalny tylko dla Subskrybentów Longterm.pl

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.