21,5% w 4 miesiace na akcjach z USA

Portfel amerykański rozpocząłem prowadzić 7 stycznia jako jedno z moich noworocznych postanowień- sprawdź pierwsze transakcje i moje przesłanki za rozpoczęciem inwestycji za Oceanem <<LINK>>

Obecnie amerykańska giełda jest po mocnych wzrostach - od grudnia indeks S&P zyskał aż 24,5%

źródło: xStation

Czy to mnie w jakikolwiek sposób niepokoi? Absolutnie nie, gdyż od lat powtarzam, iż według mnie jesteśmy w trakcie nowej hossy pokoleniowej (tzw. secular bull market), podobnej do tej powojennej w latach 1945-1977 czy technologicznej z lat 1980-2000. Amerykański rynek potwierdził historycznie, że wzrosty trwające nawet 20 lat i więcej nie są czymś niezwykłym, szczególnie kiedy opierają się na przewadze technologicznej nad resztą świata, dodatkowo wspieraną przez Państwo (obniżka podatków, luźna polityka monetarna banku centralnego).

Uważam zatem, że hossa będzie kontynuowana i cały czas trzymam posiadane przeze mnie akcje i rozważam zwiększenie zaangażowania.

Poniżej przegląd pozycji w moim portfelu amerykańskim:

Apple

źródło: xStation

Kurs spółki spokojnie odrabia sobie straty po ubiegłorocznej korekcie spadkowej i uważam, że pierwszym poważnym wyzwaniem powinien być poprzedni szczyt na 226 USD. Apple podał niezłe wyniki za IV kwartał i ogłosił, że wchodzi w biznes platformy dystrybucji filmów i seriali, co jest ciekawym pomysłem na dywersyfikację przychodów. Spółka podaje wyniki za I kwartał już jutro - 30.04.

Facebook

źródło: xStation

Sytuacja analogiczna jak w przypadku Apple - trwa klasyczna wspinaczka po ścianie strachu i kurs odrabia sukcesywnie straty z ubiegłorocznego załamania, wywołanego zarzutami pod adresem działalności spółki. Reakcja kursu po utworzeniu odpisu księgowego na kwotę 3 mld USD na poczet ewentualnych rozpraw sądowych i kar była zaskakująco dobra a kurs zyskał aż 5% po wynikach za I kw., które zaskoczyły rynek in plus. Generalnie uważam, że jest to najlepsza spółka spośród tych, które posiadam w USA.

Kraft-Heinz

źródło: xStation

Kurs spółki wciąż szoruje po dnie ale ja jestem dobrej myśli w długim terminie i liczę nawet na odrobienie całości strat z ostatnich lat a przypomnę, że mówimy tu o obniżeniu wartości przedsiętbiorstwa o ponad 70% od szczytu z 2016 roku! Jest zatem co odrabiać a potencjalny zarobek ponad 170% robi wrażenie.

Poniżej aktualny stan portfela US TOP 3 (dane z piątku, tj. 26.04.2019) - na czerwono zaznaczyłem zamkniętą, stratną pozycję na Take-Two Interactive (kliknij aby powiększyć):

Jak widać, jestem na 21,5% plusie na całym portfelu, w ujęciu złotowym (przeliczając w PLN), co nie ukrywam, daje mi spory komfort psychiczny przy podejmowaniu kolejnych decyzji. Zachęcony tym sukcesem bardzo poważnie rozważam zwiększenie mojego zaangażowania w akcje amerykańskie, licząc dodatkowo na wzmocnienie kursu dolara.

Wyniki w PLN liczone po kursie USD z dzisiaj, 29.04 czyli 3,84 zł.

Jeśli chcesz inwestować w akcje amerykańskie na Wall Street, to możesz otworzyć rachunek w XTB, z którego ja korzystam - poniżej mój link afiliacyjny:

Otrzymuję wynagrodzenie od XTB za każdy otworzony rachunek ale nie wpływa to absolutnie na warunki jakie oni Tobie oferują. Uważam zupełnie obiektywnie, że oferta akcji zagranicznych jest po prostu bardzo korzystna (tylko 0,12% prowizji a dywidendy są wypłacane po potrąceniu podatku z kraju pochodzenia).

Nie polecam natomiast ani forexu ani CFD - ja inwestuje tylko i wyłącznie w realne akcje!

Z inwestorskim pozdrowieniem,

Albert "Longterm" Rokicki

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Treści przedstawione w powyższym artykule są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.