9 spółek których moce produkcyjne znacząco się zwiększą

Wybrałem 9 spółek, która bardzo znacząco zamierzają zwiększyć swoje moce produkcyjne w najbliższych latach. Przyjrzyjmy się poniższemu rankingowi, który stworzyłem w oparciu o dostępne w Internecie informacje o planach inwestycyjnych spółek i w którym pokusiłem się o moje własne wnioski, jakie uzyskałem metodą dedukcji.

1) Grupa Azoty (+100% zysku EBITDA do 2020)

Grupa ogłosiła bardzo ambitny plan inwestycyjny, w ramach którego ma zamiar wydać aż 1 mld zł w ciągu kolejnych 5 lat. Już ruszyła budowa fabryki poliamidu-6, dzięki której spółka będzie w stanie wytwarzać aż 80 tyś. ton rocznie tego surowca - planowane zakończenie inwestycji to koniec 2016 roku.  Na całym świecie zużywa się go ok. 9 mln ton i dzięki tej inwestycji Azoty wejdą do pierwszej trójki producentów w Europie ( w tej chwili produkcja poliamidu-6 stanowi 15% całości przychodów). Zarząd liczy na podwojenie zysku EBITDA w przeciągu 5 lat ale jest bardzo bezpieczny w szacunkach spodziewanych przychodów.

2) Indykpol (+100% przychodów do 2022)

Kosztem 20 mln zł ma być wybudowana nowa fabryka, dzięki której w ciągu kolejnych 5 lat przychody zwiększą sie o 40%, po 6 latach wzostną o 50%, żeby w 2022 się praktycznie podwoić i osignąć wartość 2,5 mld zł.

3) Global Cosmed (+100% przychodów już w 2016)

W specjalnej stefie ekonomicznej budowana jest nowa fabryka (innowacyjna mieszalnia), dofinansowana z funduszy unijnych, której łaczny koszt ma wynieść 30 mln zł. Zdaniem zarządu spółka zwiększy dzięki niej swoje moce produkcyjne o 100%.

4) Amica (+125% przychodów do 2018)

Rozbudowa fabryki ma zostać zakończona w połowie 2016 roku i już w przyszłym roku ma spowodować wzrost produkcji kuchni do 1,5 mln szt wobec ok. 1,3 mln szt obecnie, a do 2018 roku ma być zdolna wytworzyć aż 2 mln szt tych urządzeń. Spółka ogłosiła ambitny plan zwiększenia całości przychodów w 2018 roku do 900 mln euro z obecnych ok. 400 mln euro (wzrost o 125%!).

5) Forte (min. +33% przychodów już w 2017, docelowo zależne od dalszych planów inw.)

W ramach ogłoszonej nowej strategii do 2021 roku spółka ma wydać na inwestycje aż 600 mln zł - Częścią tego ambitnego planu jest trwająca budowa nowej fabryki wspiera PAIiIZ ale pod warunkiem stworzenia 900 nowych miejsc pracy. Sądząc po obecnym stanie zatrudnienia nowa fabryka może zwiększyć całość produkcji o mniej więcej jedną trzecią, choć oczywiście jest to bardzo luźne i dość konserwatywne założenie bazujące tylko i wyłącznie na proporcji liczby nowych pracowników do obecnego stanu - dzięki większej wydajności i nowoczenym maszynom oraz IT obsługujących proces może to być sporo większy skok mocy.

6) Synthos (min. +25% przychodów do 2018)

Nowa fabryka innowacyjnych kauczuków SSBR na licencji Good Yeara została zakończona już w połowie mijającego roku, ale dopiero w sierpniu odbył się rozruch produkcji, która na dobre ma ruszyć w 2016. Założenia są bardzo ambitne - spółka już kilka lat temu zapowiadała 3,7 mld zł dodatkowych przychodów z nowego zakładu do 2018 roku, co odpowiadałoby za wzrost o 25-30% w stosunku do stanu obecnego.

7) Wawel (min. +15% przychodów już w 2017, docelowo zależne od dalszych planów inw.)

Spółka buduje nową fabrykę kosztem prawie 30 mln zł, która ma zostać zakończona pod koniec 2016 roku i ma zwiększyć produkcję o minimum 15% już na pierwszym etapie uruchomienia a docelowo wzrost mocy będzie zależny od wdrażanych planów inwestycyjnych.

8) KGHM (min. +15% przychodów w 2016)

W 2015 ruszył rozruch w nowootwartej kopalni w Chile - Sierra Gorda. Docelowo produkcja miedzi ma wynieść tam nawet 120 ton rocznie, bo stanowiłoby wzrost o 28% w stosunku do stanu obecnego. Należy jednak pamiętać, że projekt ten jest joint-venture z japońskim Sumitomo i KGHM ma w nim tylko 55% udziałów, więc wzrost w skali całej grupy będzie wynosił co najwyżej 15%.

9) Boryszew (+ ok. 10-15% przychodów w 2017)

Przedudowa fabryki komponentów automotiev w Preuzlau ma być sfinansowana przez BGK na kwotę 21 mln euro. Inwestycja ma zostać oddana do użytku już w czerwcu 2016 i przynieść ok. 10-15% dodatkowych przychodów (szacunek własny).

PODSUMOWANIE:

Wyżej wymienione spółki poprzez bardzo agresywne plany inwestycyjne pokazują, że absolutnie nie nastawiają się na defensywę ale wręcz przeciwnie - widzą najwyraźniej duży potencjał i zdobywają nowe rynki zbytu, których nie były w stanie zaspokoić przy obecnych mocach produkcyjnych. Jeśli przyjąć daty końcowe ogłaszanych przez te spółki planów inwestycyjncyh za jakiś wyznacznik szczytu ich możliwości, to wypadłby on gdzieś w okolicach początku 2018 roku. Wprawdzie dwie spółki podają daty z kolejnej dekady - Grupa Azoty wspomina o 2020 a Indykpol nawet o 2022 roku, to jednak zdecydowana większość zapowiada uzyskanie maksymalnej mocy produkcyjnej w 2018 lub nawet wcześniej. W każdym razie, średnia wypada na początek 2018 roku 🙂

Jeśli giełda akcji wyprzedza realną sytuację w przzedsiębiorstwach o 6-9 miesięcy, to szczyt hossy na tych spółkach powinien wypaść w pierwszej połowie 2017 roku. To wariant pesymistyczny, natomiast w wariancie optymistycznym szczyt kursów na giełdzie nastąpi dopiero w momencie ogłoszenia rekordowych wyników, a te zawsze spływają z kilkumiesięcznym opóżnieniem - absolutnie fenomenalnymi zyskami za I kwartał 2018 roku pochwalą się dopiero w połowie maja 2018 roku - to może być sell on good news i koniec hossy na tych papierach.

Z inwestorskim pozdrowieniem,

Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.