Spółki prowzrostowe na tydzień 21-25.08.2017
To był rewelacyjny tydzień dla portfela SPT! Livechat zyskał aż 5,4%, Stalprodukt zyskał 5,4% a 11 bit studios zyskał 3,2% :-) Dało to średni zysk 4,67%! Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu?

Obecnie, łącznie po pięciu latach i 8 tygodniach od początku prowadzenia portfela (22.06.2012), inwestycje przyniosły 102,89% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG zyskał 56,79%.

Pierwsza edycja 2012/2013 (pełny rok) zakończyła się wynikiem 24,7%

Druga edycja 2013/2014  (pełny rok) zakończyła się zyskiem 24,53%

Trzecia edycja 2014/2015 (pełny rok) zakończyła się zyskiem 7,77%

Czwarta edycja 2015/2016 (pełny rok) zakończyła się stratą  0,17%

Piąta edycja 2016/2017 (pełny rok) zakończyła się zyskiem 43,22%.

Obecnie po 8 tygodniach szóstej edycji portfel zyskuje 0,1% wobec wzrostu WIG o 2,6%. 

Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu?

Stwierdziłem, że raz kozie śmierć i postanowiłem postawić na te same papiery. Ewentualną porażkę przyjmę z należytą godnością - po męsku.

W portfelu obecnie znajdują się następujące spółki:

11 bit studios - jedna z najlepszych spółek w skali całej GPW ostatnich lat - młodszy brat CD Projektu, który ma wielką szansę podążyć jego śladem i stać się wielką korporacją globalną. Nowa gra - Frostpunk, zbiera dobre recenzje po prezentacji ma prestiżowych targach E3, tymniemniej fakt, że ma to być strategia, wywołał niemałą konsternację. Kurs znajduje się w męczącej konsolidacji, która moim zdaniem powoli dobiega końca.

Kliknij aby powiększyć:

 

żródło: www.topstock.pl

 Stalprodukt - spółka bardzo tania pod względem wyzeny wskaźnikowej - C/Z =8 a C/WK =1,43 i aż dziw bierze, że można wyłowić takie niedowartościowane perełki na GPW po półtorararocznej hossie. Technicznie nastąpiło dynamiczne wybicie z długotrwałego trendu spadkowego - w zeszłym tygodniu kurs zyskał 5,4% na przyzwoitym jak na ten papier a w poprzednim 5,9% - jest pięknie

Kliknij aby powiększyć:

 

żródło: www.topstock.pl

Livechat - według mnie najbardziej innowacyjna, technologiczna polska spółka obok CD Projektu, prowadząca silną ekspansję międzynarodową - wysokie wskaźniki wyceny fundamentalnej (C/Z = 37, C/WK = 44), rekompensują gigantyczne rentowności z kapitałów własnych +130% i aktywów +119%, a także minimalne zadłużenia - wskaźnik ogólnego zadłużenia wynosi niespotykane wręcz 6,7% a capital gearing zaledwie 6% (stosunek całkowitego zadłużenia do kapitałów własnych). Można śmiało stwierdzić, że jest to spółka prymus, bliska ideałowi - nie finansuje się praktycznie zupełnie długiem a jest w stanie notować wzrosty przychodów rzędu 50% r/r. Kurs przechodzi ostrą, męską korektę, podobnie jak 11 bit i podejrzewam, że w obydwu przypadkach jest to pokłosiem spadku kursu dolara. Jak tylko zielony odbije, a prędzej czy później z pewnością tak się stanie, to i kursy eksporterów dolarowych poszybują. Technicznie niepokoi mnie nieco przebita linia trendu.

Kliknij aby powiększyć:


 żródło: www.topstock.pl

Poniżej mała ciekawostka - porównanie zachowania portfela SPT (czerwona linia) z indeksem WIG (niebieska linia) od początku prowadzenia portfela (22.06.2012):

 

A tak wygląda performance od początku 2013 roku (startując od wyjściowych 30 000 zł):

 

WYNIKI PORTFELA ZA UBIEGŁY ROK (2016) MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ <LINK>

Po co w ogóle prowadzę ten portfel?  

CELEM JEST UZYSKANIE KWOTY 20 000 000 PLN <LINK>(SŁOWNIE: DWUDZIESTU MILIONÓW ZŁOTYCH) W OKRESIE 30 LAT Z POCZĄTKOWEGO, TEORETYCZNEGO KAPITAŁU, WYNOSZĄCEGO 30 000 PLN (SŁOWNIE: TRZYDZIEŚCI TYSIĘCY ZŁOTYCH) w 2012 ROKU. W CZERWCU 2012 STARTOWAŁEM Z POCZĄTKOWYMI 30 TYSIĄCAMI ZŁOTYCH. W CZERWCU 2042 ROKU PLANUJE NA TYM BLOGU ZAMIEŚCIĆ HISTORYCZNY WYKRES, KTÓRY POKAŻE DROGĘ JAKĄ ZARZĄDZANY PRZEZE MNIE KAPITAŁ PRZEBYŁ PRZEZ 30 LAT Z KWOTY 30 000 ZŁ W 2012 ROKU, DO PONAD 20 MILIONÓW ZŁ (PLAN MINIMUM). 

NIEMOŻLIWE? ABY TO OSIĄGNĄĆ WYSTARCZY ŚREDNIOROCZNA STOPA ZWROTU NA POZIOMIE MINIMALNIE WYŻSZYM NIŻ 24,2% (dokładnie: 24,203%, dzięki której przekroczę poziom 20 mln w 2042 r.). Pokazuje to wielką moc jaką posiada procent składany, działający w czasie kilkudziesięciu lat. Podczas pierwszego roku trwania eksperymentu stopa zwrotu wyniosła 24,67% zatem plan został wykonany z nawiązką. Drugi rok inwestycji zakończył się nieco gorszym rezultatem bo łączny zysk wyniósł 24,53%. Jak do tej pory wszystko zatem idzie zgodnie z założonym planem :-)

CZY MÓJ EKSPERYMENT SIĘ UDA?

Cóż, czas pokaże ale jedno jest pewne – ten czas 28 lat i tak upłynie, bez względu na to czy będę próbował czy nie :-)  

Dołącz do mnie w mojej drodze do tego ambitnego celu odległego o ponad 28 lat i obserwuj moje cotygodniowe zmagania z rynkiem.  Nie podejmowałem się go bynajmniej dlatego że jest to cel łatwy do osiągnięcia – wręcz przeciwnie, wymaga wielkiego samozaparcia, wytrwałości i determinacji. Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi analizami i artykułami na blogu zapisz się na bezpłatny newsletter i otrzymaj powitalnego e-booka „Inwestuj longterm II” gratis! (formularz po prawej stronie bloga – wystarczy podać imię, nazwisko lub nicka jeśli chcesz pozostać anonimowym oraz oczywiście adres e-mail). Polub również profil mojego bloga na Facebooku, na którym informuje na bieżąco o nowych artykułach oraz zmianach w składzie portfela:

https://www.facebook.com/longtermblog

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu z tygodnia na tydzień (Reinwestuję zysk raz, przy starcie każdej kolejnej edycji!). Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. W portfelu spółek prowzrostowych nie stosuje zleceń stop loss. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany.  Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji.

Z inwestorskim pozdrowieniem, 

Albert "Longterm" Rokicki

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całego kapitału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

Witam. Bardzo cenię sobie Twoją opinię dlatego pozwolę sobie zadać trzy pytania:

1. co sądzisz o Artifex Mundi, spółka gameingowa, a twierdzisz, że na takich dobrze się znasz

2. oczywiście Twoim zdaniem, Dino ma szansę zostać drugą Biedronką (czyli regularnie rosnąc i płacić dywidendę- chodzi mi oczywiście o portugalską Jeronimo Martins)

3. Vistula po połączeniu z Bytomem, mają szansę, ich akcje, na wybicie się z trendu bocznego

pozdrawiam

odpowiedz

Ciekawe zestawienie. Przy okazji - życzę powodzenia w Pańskim eksperymencie. Jest dla mnie dużą inspiracją, z pewnością będę zaglądał częsciej. 

 

 

 

odpowiedz

Ja to dalej nie rozumiem. To już kolejna edycja portfela, a Pan inwestuje wciąż po 10 kPLN. To gdzie tutaj ten procent składany? Kiedyś mi to już Pan tłumaczył, ale muszę powiedzieć, że jednak nie rozumiem.

odpowiedz

Obecnie inwestuje po ponad 20 tys. na spółkę - opis muszę oczywiście uaktualnić w artykule. dziękuję za zwrócenie mi uwagi. pozdrawiam

odpowiedz

 Również jestem ciekawy, kiedy startuje nowa edycja. Z zainteresowaniem będę śledził "11 bit studios", którego akcje po E3 natychmiastowo skoczyły. To ciekawe, bo rynek gier jest trochę niepewny, a to dlatego, że jego grupa odbiorców podchodzi bardzo emocjonalnie do oferowanych produktów. Gra ma niskie rencejze = acje dewelopera szybuja w doł. 

odpowiedz

Witam

Kiedy startuje kolejna edycja ? 2 stycznia czy jakoś w środku roku po np. wypłacie dywidend spółek z portfela ?

Napisał Pan że korzysta z IKE i nie wypłaca przed 60tką kasy żeby uniknąć podatku Belki, a kasa na reinwestycje skąd ?

pozdrawiam

nowy wielki fan - Przemek

odpowiedz

witam,

1) I edycję rozpocząłem 22.06.2012, zatem pełen rok kończy sie zawsze w okolicach 20-tego czerwca (po 52 tygodniach).

2) W ramach IKE można sprzedawać i kupować dowolnie akcje spółek giełdowych i nie płaci się podatku. NIE MOŻNA TYLKO WYPŁACAĆ PIENIĘDZY PRZED 60-TKĄ.

odpowiedz

Panie Albercie napisał Pan że w ramach IKE można kupować/sprzedawać akcje ale nie można wypłacać pieniędzy przed 60ką - myślałem że robią to za nas fundusze. Czy się mylę ?

Mam zamiar założyć IKE ale nie do końca wiem jak to funkcjonuje - wiem że zyski nie są opodatkowane i tu pojawia się dodatkowa kasa bo nie płacę podatku od zysku ale wpłaconymi pieniędzmi rządzi za mnie fundusz i nie mam możliwości władania nimi.

No chyba, że pisał Pan o tym że Pański projekt SPT działa trochę jak IKE - tyle tylko że to Pan sam zarządza własnymi środkami przy własnych założeniach.

A IKE jest dodatkową formą odkładania kapitału?

Pozdrawiam,

mrdorian

odpowiedz
Odpowiedź do mrdorian  z dnia 22.08.2017 13:29

Można mieć rachunek IKE funduszowy lub maklerski - ja mam ten drugi i samodzielnie inwestuje w spółki giełdowe nie płacąc podatku od zysków kapitałowych. Niestety można mieć tylko jeden, więc jeśli otworzył Pan już kiedyś ten funduszowy, to nie może Pan otworzyć drugiego. Może Pan jedynie zamknąć ten istniejący, niestety zapłacić podatek o ile jest należny i otworzyć ponownie ten akcyjny.

Polecam rachunek akcyjny IKE w  Bossa.pl - sam mam i korzystam:

https://www.longterm.pl/Jaki-Rachunek-Inwestycyjny-Otworzyc-Ktory-Polecam.html

odpowiedz
Odpowiedź do Albert  z dnia 29.08.2017 16:15

Z tego co się orientuję to nie trzeba zamykać rachunku, płacić podatku i zakładać nowego konta IKE. Można przetransferować środki z jednego do drugiego (żeby założyć drugi rachunek trzeba to jakoś ogarnąć z zaświadczeniami czy czymś, bo oficjalnie nie można mieć dwóch rachunków IKE), jednak w celach przetransferowania środków przez jakiś czas jest to możliwe.

odpowiedz

Jest to portfel na tydzień. A co w przypadku jak przez 2 czy 3 tygodnie nie pisał Pan aktualizacji(wakacje czy też inne sprawy na głowie)? Takie spółki liczone były przez ten cały czas czyli te 2,3 tygodnie w statystyki czy sprzedawane w piątek w danym tygodniu i przez ten czas portfel czekał bez akcji?

odpowiedz

Przez cały ten czas te same akcje były w portfelu.

odpowiedz

W kwestii technicznej, brak wykresu samego portfela na tle Wig'u, zawsze był i się lubiłem pogapić.

odpowiedz

mówisz - masz

odpowiedz

Witam,

Własnie trafiłem kilka dni temu na Pana stronę i po przeczytaniu wielu informacji mam pytanie: czy jak decyduje się Pan sprzedać jakieś akcje, to robi Pan to jeszcze w piątek,a w poniedziałek kupuje, czy obie czynności robi Pan w pt lub w pn?

A jeszcze dopytując odnośnie komentarza do pytania przedmówcy: to te 20tyś to teraz Pan inwestujew w każdą ze spółek (czyli co tydzień 60 tyś)?

Pozdrawiam

Tomek

odpowiedz

Witam,

1) zarówno decyzje o kupni jak i sprzedaży dokonywane są wyłącznie w piątek na zamknięciu.

2) tak - 20 tys. zł w każdą spółkę po równo.

pozdrawiam

 

odpowiedz

witam,

ze względu na to, że kapitał od początku się podwoił to obecnie nasza metodologia zakłada, że co tydzień inwestujemy ponad 20 000 zł. Jest to oczywiście tylko symulacja gdyż w praktyce po prostu trzymamy akcje.

Taka metodologia służy uniknięcia sytuacji, że np. jedna spółka będzie odpowiadała za lwią część wyniku i stanowiła zdecydowaną większość portfela kapitałowo. Jest ona również bardzo wymierna dla kogoś kto chce uzyskać odpowiedź ile mógłby zarobić rozbijając kapitał po równo na trzy spółki dołączając w jakiejkolwiek chwili - nie wiem czy do końca jasno to wytłumaczyłem. w razie wątpliwości proszę zadawać pytania. pozdrawiam

odpowiedz

Witam Panie Albercie mam pytanie:

Przykładowo kupił Pan na początku tygodnia 20 akcji po 500zł (10000zł)Stalproduktu na koniec tygodnia akcje urosły do 550 zł sztuka urosły 10%(11000zł) zysk 1000zł czy sprzedaje Pan 2 akcje Stalproduktu (1100 zł  niepodzielność akcji ) zostawiając 18 akcji na kolejny tydzień, czy sprzedaje Pan wszystko i kupuje pakiet Stalproduktu za równowartość ~ 10000zł.

Pozdrawiam Gość

odpowiedz