Spółki prowzrostowe na tydzień 23-27.01.2017
To był kolejny, udany tydzień dla portfela SPT - ATM Grupa zyskała 1,4%, Kruk zyskał 0,8% a Briju zyskała 0,6%, co dało średnie zysk +0,93%. Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu?

Łącznie po czterech latach i 31 tygodniach od początku prowadzenia portfela (22.06.2012), inwestycje przyniosły 87,59% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG zyskał 33,31%.

Pierwsza edycja 2012/2013 (pełny rok) zakończyła się wynikiem 24,7%

Druga edycja 2013/2014  (pełny rok) zakończyła się zyskiem 24,53%

Trzecia edycja 2014/2015 (pełny rok) zakończyła się zyskiem 7,77%

Czwarta edycja 2015/2016 (pełny rok) zakończyła się stratą  0,17%

Obecnie po 31 tygodniach V edycji portfel wypracował  30,54% zysku, w tym samym czasie WIG zyskał 19,65%.

Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu?

Briju wydaje się już nieco zmęczone i ewidentnie przegrzane (przynajmniej w krótkim terminie) - mam na niej zarobione 96,3%, więc jak na portfel spekulacyjny, w którym decyzji mogę dokonywać nawet z tygodnia na tydzień, to zysk jest więcej niż satysfakcjonujący Zasłużoną dla portfela spółkę zastępuję Livechatem, który gościł juz kiedyś w portfelu.

W portfelu obecnie znajdują się następujące spółki:

Kruk -spółka w pięknym, niczym niezagrożonym, długoterminowym trendzie wzrostowym. Bardzo duża dynamika wzrostu zysków i mocna ekspansja międzynarodowa (taki finansowy odpowiednik LPP sprzed 10 lat, ale który potrzebę inwazji zrozumiał o wiele szybciej i czyni to bardziej intensywnie i skutecznie). 

ATM Grupa - spółka telewizyjna, w której aż 12% udziałów posiada właściciel Polsatu - Zygmunt Solorz-Żak,  wraciła do portfela po dość długiej nieobecności. Miesiąc temu kurs został pięknie wyciągnięty - ktoś kto kupił na samym dołku, ten już jest na ponad 26% plusie. W tym roku wypłaciła 0,22 zł dywidendy na akcje - stopa dyw. = 5,57% czyli całkiem spoko.

 

Piękny stabilny trend wzrostowy - a że nudno? Można pójść do kasyna żeby było poszukać wrażeń

Livechat - według mnie najbardziej innowacyjn, technologiczna polska spółka obok CD Projektu, prowadząca silną eksansję międzynarodową - wysokie wskaźniki wyceny fundamentalnej (C/Z = 39, C/WK = 65), rekompensują gigantyczne rentowności z kapitałów własnych +137% i aktywów +124%, a także minimalne zadłużenia - wskaźnik ogólnego zadłużenia wynosi niespotykane wręcz 12,5% a capital gearing zaledwie 14% (stosunek całkowitego zadłużenia do kapitałów własnych). Można śmiało stwierdzić, że jest to spółka prymus, bliska ideałowi - nie finansuje się praktycznie zupełnie długiem a jest w stanie notować wzrosty przychodów rzędu 50% r/r.

W ubiegłym tygodniu nastąpiło mocne szarpnięcie w górę na gigantycznym, największym w historii spółki obrocie. Jeśli upora się z poprzednim szczytem na dobre, to sky is the limit.

Poniżej mała ciekawostka - porównanie zachowania portfela SPT (czerwona linia) z indeksem WIG (niebieska linia) od początku prowadzenia portfela (22.06.2012):

 

A tak wygląda performance od początku 2013 roku (startując od wyjściowych 30 000 zł):

 

WYNIKI PORTFELA ZA UBIEGŁY ROK (2016) MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ <LINK>

Po co w ogóle prowadzę ten portfel?  

CELEM JEST UZYSKANIE KWOTY 20 000 000 PLN <LINK>(SŁOWNIE: DWUDZIESTU MILIONÓW ZŁOTYCH) W OKRESIE 30 LAT Z POCZĄTKOWEGO, TEORETYCZNEGO KAPITAŁU, WYNOSZĄCEGO 30 000 PLN (SŁOWNIE: TRZYDZIEŚCI TYSIĘCY ZŁOTYCH) w 2012 ROKU. W CZERWCU 2012 STARTOWAŁEM Z POCZĄTKOWYMI 30 TYSIĄCAMI ZŁOTYCH. W CZERWCU 2042 ROKU PLANUJE NA TYM BLOGU ZAMIEŚCIĆ HISTORYCZNY WYKRES, KTÓRY POKAŻE DROGĘ JAKĄ ZARZĄDZANY PRZEZE MNIE KAPITAŁ PRZEBYŁ PRZEZ 30 LAT Z KWOTY 30 000 ZŁ W 2012 ROKU, DO PONAD 20 MILIONÓW ZŁ (PLAN MINIMUM). 

NIEMOŻLIWE? ABY TO OSIĄGNĄĆ WYSTARCZY ŚREDNIOROCZNA STOPA ZWROTU NA POZIOMIE MINIMALNIE WYŻSZYM NIŻ 24,2% (dokładnie: 24,203%, dzięki której przekroczę poziom 20 mln w 2042 r.). Pokazuje to wielką moc jaką posiada procent składany, działający w czasie kilkudziesięciu lat. Podczas pierwszego roku trwania eksperymentu stopa zwrotu wyniosła 24,67% zatem plan został wykonany z nawiązką. Drugi rok inwestycji zakończył się nieco gorszym rezultatem bo łączny zysk wyniósł 24,53%. Jak do tej pory wszystko zatem idzie zgodnie z założonym planem :-)

CZY MÓJ EKSPERYMENT SIĘ UDA?

Cóż, czas pokaże ale jedno jest pewne – ten czas 28 lat i tak upłynie, bez względu na to czy będę próbował czy nie :-)  

Dołącz do mnie w mojej drodze do tego ambitnego celu odległego o ponad 28 lat i obserwuj moje cotygodniowe zmagania z rynkiem.  Nie podejmowałem się go bynajmniej dlatego że jest to cel łatwy do osiągnięcia – wręcz przeciwnie, wymaga wielkiego samozaparcia, wytrwałości i determinacji. Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi analizami i artykułami na blogu zapisz się na bezpłatny newsletter i otrzymaj powitalnego e-booka „Inwestuj longterm II” gratis! (formularz po prawej stronie bloga – wystarczy podać imię, nazwisko lub nicka jeśli chcesz pozostać anonimowym oraz oczywiście adres e-mail). Polub również profil mojego bloga na Facebooku, na którym informuje na bieżąco o nowych artykułach oraz zmianach w składzie portfela:

https://www.facebook.com/longtermblog

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu. Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. W portfelu spółek prowzrostowych nie stosuje zleceń stop loss. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany.  Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji.

Z inwestorskim pozdrowieniem, 

Albert "Longterm" Rokicki

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całego kapitału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

Szanowny Panie Albercie, w historii giełdowej znajdzie się pewnie więcej takich "proroczych" wizji jak ta gdy uznał Pan, że Briju "wydaje się już nieco zmęczone i ewidentnie przegrzane...". To co dzieje się od kilku dni na tej spółce ewidentnie potwierdza Pana wcześniejsze domysły (http://www.stockwatch.pl/forum/wpis-najnowszy-337727_BRIJU.aspx#337727).

Zastanawiam się czy powodem tamtej decyzji była w 100% trafna intuicja czy też wyczytał Pan w kreskach zbliżającą się katastrofę? A może jeszcze coś innego? Serdecznie pozdrawiam.

odpowiedz

Jeśli podejrzenia o fikcyjne faktury, które zawyżały polski eksport w latach 2014-2015 okażą się prawdziwe, to czy na tle całej polskiej gospodarki takie perełki eksporterów jak choćby Amica, CD Projekt,  Wielton, Forte, Sanok czy Kruk okażą się jeszcze bardziej mocniejsze, bo będą miały większy udział w polskim eksporcie. Zakładam oczywiście że poważne firmy eksporterów z GPW nie uczestniczyły w tym procederze i ich raporty finansowe były prawdziwe.

odpowiedz