Spółki prowzrostowe na tydzień 27.02-03.03.2017
To był fantastyczny tydzień dla portfela SPT - 11 bit zyskał aż 19,9%, Livechat zyskał 1,3% a ATM Grupa zyskała 0,9%, co dało średni zysk wysokości 7,37%! Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu? :-)

Łącznie po czterech latach i 36 tygodniach od początku prowadzenia portfela (22.06.2012), inwestycje przyniosły 96,76% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG zyskał 45,96%.

Pierwsza edycja 2012/2013 (pełny rok) zakończyła się wynikiem 24,7%

Druga edycja 2013/2014  (pełny rok) zakończyła się zyskiem 24,53%

Trzecia edycja 2014/2015 (pełny rok) zakończyła się zyskiem 7,77%

Czwarta edycja 2015/2016 (pełny rok) zakończyła się stratą  0,17%

Obecnie po 36 tygodniach V edycji portfel wypracował  39,99% zysku, w tym samym czasie WIG zyskał 31,01%.

Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu?

Postanowiłem postawić na te same spółki co w zeszłym tygodniu. Oczywiście ewentualną porażkę przyjmę z należytą godnością, po męsku.

W portfelu obecnie znajdują się następujące spółki:

11 bit studios - jedna z najlepszych spółek w skali całej GPW ostatnich lat - młodszy brat CD Projektu, który ma wielką szansę podążyć jego śladem i stać się wielką korporacją globalną. Pomimo przesunięcia premiery Frostpunka kurs wzrósł, co jest oznaką nadzwyczajnej siły i jednocześnie mocnym sygnałem kupna dla fundamentalistów.

 

ATM Grupa - spółka telewizyjna, w której aż 12% udziałów posiada właściciel Polsatu - Zygmunt Solorz-Żak,  wróciła do portfela po dość długiej nieobecności. Rok temu kurs został pięknie wyciągnięty - ktoś kto kupił na samym dołku, ten już jest na ponad 60% plusie. W zeszłym roku wypłaciła 0,22 zł dywidendy na akcje - stopa dyw. = 5,57% czyli całkiem spoko.

 Livechat - według mnie najbardziej innowacyjna, technologiczna polska spółka obok CD Projektu, prowadząca silną ekspansję międzynarodową - wysokie wskaźniki wyceny fundamentalnej (C/Z = 39, C/WK = 65), rekompensują gigantyczne rentowności z kapitałów własnych +137% i aktywów +124%, a także minimalne zadłużenia - wskaźnik ogólnego zadłużenia wynosi niespotykane wręcz 12,5% a capital gearing zaledwie 14% (stosunek całkowitego zadłużenia do kapitałów własnych). Można śmiało stwierdzić, że jest to spółka prymus, bliska ideałowi - nie finansuje się praktycznie zupełnie długiem a jest w stanie notować wzrosty przychodów rzędu 50% r/r.

 

Poniżej mała ciekawostka - porównanie zachowania portfela SPT (czerwona linia) z indeksem WIG (niebieska linia) od początku prowadzenia portfela (22.06.2012):


 

A tak wygląda performance od początku 2013 roku (startując od wyjściowych 30 000 zł):


 

WYNIKI PORTFELA ZA UBIEGŁY ROK (2016) MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ <LINK>

Po co w ogóle prowadzę ten portfel?  

CELEM JEST UZYSKANIE KWOTY 20 000 000 PLN <LINK>(SŁOWNIE: DWUDZIESTU MILIONÓW ZŁOTYCH) W OKRESIE 30 LAT Z POCZĄTKOWEGO, TEORETYCZNEGO KAPITAŁU, WYNOSZĄCEGO 30 000 PLN (SŁOWNIE: TRZYDZIEŚCI TYSIĘCY ZŁOTYCH) w 2012 ROKU. W CZERWCU 2012 STARTOWAŁEM Z POCZĄTKOWYMI 30 TYSIĄCAMI ZŁOTYCH. W CZERWCU 2042 ROKU PLANUJE NA TYM BLOGU ZAMIEŚCIĆ HISTORYCZNY WYKRES, KTÓRY POKAŻE DROGĘ JAKĄ ZARZĄDZANY PRZEZE MNIE KAPITAŁ PRZEBYŁ PRZEZ 30 LAT Z KWOTY 30 000 ZŁ W 2012 ROKU, DO PONAD 20 MILIONÓW ZŁ (PLAN MINIMUM). 

NIEMOŻLIWE? ABY TO OSIĄGNĄĆ WYSTARCZY ŚREDNIOROCZNA STOPA ZWROTU NA POZIOMIE MINIMALNIE WYŻSZYM NIŻ 24,2% (dokładnie: 24,203%, dzięki której przekroczę poziom 20 mln w 2042 r.). Pokazuje to wielką moc jaką posiada procent składany, działający w czasie kilkudziesięciu lat. Podczas pierwszego roku trwania eksperymentu stopa zwrotu wyniosła 24,67% zatem plan został wykonany z nawiązką. Drugi rok inwestycji zakończył się nieco gorszym rezultatem bo łączny zysk wyniósł 24,53%. Jak do tej pory wszystko zatem idzie zgodnie z założonym planem :-)

CZY MÓJ EKSPERYMENT SIĘ UDA?

Cóż, czas pokaże ale jedno jest pewne – ten czas 28 lat i tak upłynie, bez względu na to czy będę próbował czy nie :-)  

Dołącz do mnie w mojej drodze do tego ambitnego celu odległego o ponad 28 lat i obserwuj moje cotygodniowe zmagania z rynkiem.  Nie podejmowałem się go bynajmniej dlatego że jest to cel łatwy do osiągnięcia – wręcz przeciwnie, wymaga wielkiego samozaparcia, wytrwałości i determinacji. Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi analizami i artykułami na blogu zapisz się na bezpłatny newsletter i otrzymaj powitalnego e-booka „Inwestuj longterm II” gratis! (formularz po prawej stronie bloga – wystarczy podać imię, nazwisko lub nicka jeśli chcesz pozostać anonimowym oraz oczywiście adres e-mail). Polub również profil mojego bloga na Facebooku, na którym informuje na bieżąco o nowych artykułach oraz zmianach w składzie portfela:

https://www.facebook.com/longtermblog

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu. Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. W portfelu spółek prowzrostowych nie stosuje zleceń stop loss. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany.  Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji.

Z inwestorskim pozdrowieniem, 

Albert "Longterm" Rokicki

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całego kapitału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

Szkoda że nie ma POLIMEXU w portfelu. Ja mam. A perspektywa jest Oczywiście trzeba umieć czytać między wierszami. Pozdrawiam Panie Albercie od dawna zerkam na Pana blog i bardzo lubię go czytać. Zapraszam na wspólną podróż PXM.

odpowiedz

Witam, jesli mogę to mam pytanie. Jak Pan ocenia ostatnie posunięcia zarządu Spółki Livechat. Inwestorom raczej nie podoba się sprzedaż akcji przez członków zarządu. Biznesowo wygląda, że Spółka jest w gazie, co pokazują wyniki sprzedażowe, w tym wzrost liczby klientów. Czy jednek nie należy mieć z tyłu głowy takiej myśli, że członkowie zarządu zbywają część swoich pakietów, gdyż widzą już szczyt możliwości swojego produktu?

odpowiedz

Jak pan interpretuje wezwanie na integerze?

Scenariusz, że fundy nie oddadzą akcjei jest mozliwy?

Scenariusz ze fundy wyrzucą Brzoskę z fotela prezesa jest możliwy?

 

odpowiedz

Witam,

Takie scenariusze są nie tylko prawdopodobne ale prawie pewne. Taki case był na Cormayu z którego fundy wywaliły prezesa Tuorę

odpowiedz

Przyznam ze zaintrygowal mnie ten pomysl na 30 letni plan inwestycyjny, dzis to znalazlem a inwestuje od stycznia tego roku i mam nadzieje ze to co teraz sie dzieje to tylko krotkotrwala korekta. Tak czy owak bede sledzil Panskie inwestycje i TRZYMAM kciuki ! Plan jest przyznam genialny!

odpowiedz

Komentarz do spolek prowzrostowych dodales w poniedzialek, po tym jak 11 bit wzrosło w poniedziałek 5,99% i rozpoczal sie ostry peak w górę, ale i tak gratulacje

odpowiedz

Na gieldzie kapital plynie od aktywnych do cierpliwych. Dlatego popieram Alberta ze czasem lepiej zapomniec o zmianach w portfelu niz aktywnie zmieniac. Jedynie zmienilbym to atm na amike. Pozdrawiam

odpowiedz

U mnie jest niepisana zasada, że jak nie ma infa w weekend to znaczy, że pozostaje ten sam skład. Kiedyś w ogóle nie zamieściłem wpisu tylko ukazał się dopiero w kolejny weekend. Dzięki i pozdrawiam.

odpowiedz