Spółki prowzrostowe na tydzień 27-31.07.2015
To był nieudany tydzień dla polskiej giełdy i równie nieudany tydzień dla portfela - CD Projekt stracił 1,6%, Livechat oddał 3,2% a PGNIG tąpnął o 5% - średni wynik wyniósł - 3,27%. Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu?

Łącznie po trzech latach i 4 tygodniach od początku prowadzenia portfela (22.06.2012), inwestycje przyniosły 55,95% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG zyskał 29,05% czyli uzyskany zysk portfela okazał się o 92,6% wyższy od benchmarku.

Pierwsza edycja 2012/2013 (pełny rok) zakończyła się wynikiem 24,7%

Druga edycja 2013/2014  (pełny rok) zakończyła się zyskiem 24,53%

Trzecia edycja 2014/2015 (pełny rok) zakończyła się zyskiem 7,77%

Obecnie po czterech tygodniach IV edycji portfel osiągnął wynik -1,05%. W tym czasie WIG stracił 3,7%

Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu - piątym w IV edycji? 

Rozczarowujący PGNIG zastępuję mniejszą spółką, która zdążyła wyrobić sobie przez lata bardzo rozpoznawalną markę w naszym kraju a w międzyczasie prowadziła również bardzo agresywną, międzynarodową ekspansję a mianowicie Cena Czyni Cuda czyli w skrócie CCC. 

W portfelu obecnie znajdują się następujące spółki:

Cena Czyni Cuda - Bardzo agresywnie rozwijająca się firma, budująca od lat markę zarówno w kraju jak i zagranicą. Ostatnio otworzyła nowe sklepy w Niemczech, wchodząc na ten bardzo konkurencyjny ale jakże chłonny rynek (Niemcy są obecnie najbogatsi w swojej historii). Jest również jedną z nielicznych polskich spółek, nie tylko w kręgu zainteresowań inwestorów z USA ale w którą już zainwestował kapitał zza Oceanu

Livechat -  młoda, bardzo obiecująca spółka, którą można wciąż traktować jako start-up, zatem nie warto spoglądać na wyceny wskaźnikowe, które są wysokie. Nie ukrywam, że pomysł na to zagranie podsunął mi Squaber, z którego od ponad roku korzystam i bardzo sobie cenię. Oni uważali sytuację na spółce jako okazję  ze stop lossem 27,54 zł i take profit na 42,35 zł ale należy pamiętać, że decyzję podjąłem całkowicie na własne ryzyko a apllikacja jedynie zasugerowała mi ten pomysł inwestycyjny. Co dodatkowo mnie zachęciło, to dobra sytuacja finansowa spółki, którą  Squaber ocenił na 3,43 w skali od 0 do 5. 

CD Projekt - 19 maja ruszyła sprzedaż najnowszej gry "Wiedźmin 3 Dziki Gon" a jeszcze przed premierą pojawiły się bardzo pozytywne recenzje gry - kultowy Gamespot dał grze 10/10 co zdarzyło się tylko 8 razy w historiii światowego rynku gier. Prezes Kiciński poinformował, że koszty produkcji zwróciły się w dniu premiery a po zaledwie 2 tygodniach sprzedało się aż 4 mln "Wiedźminów 3" - szczerze? Rok temu zakładałem w scenariuszu optymistycznym 3 mln sztuk w całym 2015 roku i tyle w tym temacie.

 

 Poniżej mała ciekawostka - porównanie zachowania portfela SPT (czerwona linia) z indeksem WIG (niebieska linia) od początku prowadzenia portfela (22.06.2012):

 

 A tak wygląda performance od początku 2013 roku (startując od wyjściowych 30 000 zł):

 

Na koniec porównanie zachowania SPT (Spółek prowzrostowych tygodnia) - KOLOR ZIELONY, WIG - KOLOR CZERWONY i portfela TOP3, złożonego z najlepszych 3 spółek z moich kolejnych raportów  -  KOLOR NIEBIESKI (01.01.2013 - 05.06.2015): 

 

UWAGA: Portfel TOP3 jako jedyny bierze pod uwagę reinwestowanie zarobionych środków. Składa się z 3 spółek, które uzyskały najwyższe miejsca w rankingach po kolejnych wynikach kwartalnych, które publikuje od kwietnia 2013 roku. Jeśli jakaś spółka wypadła z pierwszej trójki, to zastępowana była automatycznie spółką która zajęła jej miejsce w ilości akcji, na jaką pozwalał kapitał zarobiony przez poprzedniczkę. Więcej informacji na temat kwartalnych rankingów, które publikuje można znaleźć tutaj:https://longterm.pl/shop/Ranking-15-Najlepszych-Spolek-Po-Wynikach-Za-2014-Rok.html

Po co w ogóle prowadzę ten portfel? 

CELEM JEST UZYSKANIE KWOTY 20 000 000 PLN <LINK>(SŁOWNIE: DWUDZIESTU MILIONÓW ZŁOTYCH) W OKRESIE 30 LAT Z POCZĄTKOWEGO, TEORETYCZNEGO KAPITAŁU, WYNOSZĄCEGO 30 000 PLN (SŁOWNIE: TRZYDZIEŚCI TYSIĘCY ZŁOTYCH) w 2012 ROKU. W CZERWCU 2012 STARTOWAŁEM Z POCZĄTKOWYMI 30 TYSIĄCAMI ZŁOTYCH. W CZERWCU 2042 ROKU PLANUJE NA TYM BLOGU ZAMIEŚCIĆ HISTORYCZNY WYKRES, KTÓRY POKAŻE DROGĘ JAKĄ ZARZĄDZANY PRZEZE MNIE KAPITAŁ PRZEBYŁ PRZEZ 30 LAT Z KWOTY 30 000 ZŁ W 2012 ROKU, DO PONAD 20 MILIONÓW ZŁ (PLAN MINIMUM). 

NIEMOŻLIWE? ABY TO OSIĄGNĄĆ WYSTARCZY ŚREDNIOROCZNA STOPA ZWROTU NA POZIOMIE MINIMALNIE WYŻSZYM NIŻ 24,2% (dokładnie: 24,203%, dzięki której przekroczę poziom 20 mln w 2042 r.). Pokazuje to wielką moc jaką posiada procent składany, działający w czasie kilkudziesięciu lat. Podczas pierwszego roku trwania eksperymentu stopa zwrotu wyniosła 24,67% zatem plan został wykonany z nawiązką. Drugi rok inwestycji zakończył się nieco gorszym rezultatem bo łączny zysk wyniósł 24,53%. Jak do tej pory wszystko zatem idzie zgodnie z założonym planem :-)

CZY MÓJ EKSPERYMENT SIĘ UDA?

Cóż, czas pokaże ale jedno jest pewne – ten czas 28 lat i tak upłynie, bez względu na to czy będę próbował czy nie :-)  

Dołącz do mnie w mojej drodze do tego ambitnego celu odległego o ponad 28 lat i obserwuj moje cotygodniowe zmagania z rynkiem.  Nie podejmowałem się go bynajmniej dlatego że jest to cel łatwy do osiągnięcia – wręcz przeciwnie, wymaga wielkiego samozaparcia, wytrwałości i determinacji. Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi analizami i artykułami na blogu zapisz się na bezpłatny newsletter i otrzymaj powitalnego e-booka „Inwestuj longterm II” gratis! (formularz po prawej stronie bloga – wystarczy podać imię, nazwisko lub nicka jeśli chcesz pozostać anonimowym oraz oczywiście adres e-mail). Polub również profil mojego bloga na Facebooku, na którym informuje na bieżąco o nowych artykułach oraz zmianach w składzie portfela:

https://www.facebook.com/longtermblog

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu. Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. W portfelu spółek prowzrostowych nie stosuje zleceń stop loss. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany.  Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji – najniższa stawka na rynku, oferowana przez Deutsche Bank. 

Począwszy od IV edycji co tydzień inwestowana jest kwota 30 000 plus zarobiony kapitał przez poprzednie 3 lata czyli łącznie 47 160 zł. Wynika z tego, że co tydzień rozkładam kapitał na trzy równe częsci i inwestuję po 15 720 zł w każdą z trzech spółek (łącznie 47 160 zł). 

Moja strategia zakłada zawieranie jak najmniejszej ilości transakcji zatem nie jest to czynnik znacząco wpływający na wynik. 

UWAGA: prezentowany portfel spółek prowzrostowych nie ma żadnego związku z prowadzonym przeze mnie portfelem długoterminowym, który wykazuje obecnie znacznie lepszą zyskowność. Jeśli ktoś jest zainteresowany otrzymywaniem codziennych aktualizacji mojego długoterminowego portfela, wraz z codziennymi komentarzami po sesji to więcej szczegółów może znaleźć tutaj (http://longterm.pl/shop/Abonament-Na-Codzienne-Komentarze-Gieldowe.html)

Dostępny jest obecnie raport z rankingiem 15 najlepszych polskich spółek po wynikach za I kwartał 2015 roku – każdy aktywny abonent otrzymuje go gratis, jako uzupełnienie i wsparcie do abonamentu!

Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Email: kontakt@longterm.pl 

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całego kapitału! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

Zapraszam na kolejny, cykliczny webinar - tym razem wezmę na celownik już ostatni czynnik ryzyka ale jakże istotny a mianowicie możliwe załamanie się giełdy z Wall Street:

https://longterm.clickwebinar.com/czy-gielde-w-usa-czeka-krach/register?_ga=1.210540565.1872373308.1438068200

Wpisujcie propozycje 5 spółek do analizy - będę miał ok. pół godziny na ich analizę dla Was. 

odpowiedz

slabo Albert. Nowa fala wzrostowa a ty na minusie? To ja amator wychodze dużo lepiej.

odpowiedz

Jak wyciskać z rynku i nie tracić, psychologicznie, ciekawy wykład: https://www.youtube.com/watch?t=162&v=CyVcVZkD2es

odpowiedz

Co z ta hossą ??

odpowiedz

Cześc Albert

fakt że tydzień nie był udany dla indeksów ale mój kolega siedzi już pare lat na chemii (ciech i azoty) i nie narzeka i prawdopopodobnie dłuższy okres nie bedzie narzekał to ten sam gość co kupował kgh w okolicach 10zł ale ...co do kgh to ...wspominałem kiedyś dlaczego to pisze tu bo uważam że prawdziwą kase robi sie dlugoterminowo na spółce .Ten gość inwestuje  od początku gpw dla mnie jest prawie guru ,może właśnie dla tego nie korzystam z twojego abonamentu chociaż uważam że masz głowe na karku i wyciągniesz z gpw sporo kasy czego Ci życze bo ja juz też troszeczke zgarnąłem z tego stołu i nie jestem zawistny a wrecz przeciwnie podziwiam tych którym się udało bo znam też takich którzy nawet stracili wiecej niż tylko pieniądze. Sam stawiałem w 2012 na ciech i kruka na dluzszy termin ale po drodze niepotrzebnie mieszałem ,jestem ciekaw jak najdłuzej w portfelu w bezruchu utrzymywałeś tą samą firme czy chcałbys napisać ?

https://www.youtube.com/watch?v=K3dudR-ZLbM

 

odpowiedz