Wirus zaatakował w najlepszym możliwym momencie
Wirusa nie dało się przewidzieć a poza lekarzami i wybitnymi ekspertami w dziedzinie wirusologii mało komu udało się szybko oszacować faktycznie skutki jaki spowoduje, szczególnie jeśli chodzi o gospodarkę. Zastanówmy się jednak czy aby Covid-19 nie uderzył w najlepszym, możliwym momencie - zapoznaj się z moimi argumentami.

Do napisania tego artykułu zbierałem się już jakiś czas, ale miałem spore wątpliwości czy będę dobrze odebrany a przede wszystkim zrozumiały. Na dołku giełdy akcji w marcu, na Twitterze ludzie pisali coś w tym stylu "jak Pan wogóle śmie pisać o inwestowaniu kiedy umierają ludzie", więc pisanie o tym, że jest jakiś pozytyw przypominało walkę z wiatrakami.

Teraz kiedy mamy klasyczny tzw. "rajd ulgi" zastanówmy się na chłodno, czy aby napewno musimy tylko narzekać na koronowirusa - być może jednak są jakieś szczęścia w nieszczęściu?

Poniżej moje 5 argumentów dlaczego uważam, że wirus uderzył w najlepszym z możliwych momentów i że gospodarka i ludzkość sobie z nim szybko poradzą.

1) Pokój na świecie - to jest bardzo ważne, bo wyobraź sobie sytuację, że jesteśmy podczas wojny z Rosją i NATO rozgrywa na naszym terytorium działania wojenne. Nie byłoby mowy o jakiejkolwiek walce z wirusem a przypadki śmiertelne byłyby kwalifikowane jako ofiary wojenne.

Obecnie w czasach pokoju naukowcy ze wszystkich krajów współpracują ze sobą a możliwości komunikacji on-line są najlepsze w naszej historii.

2) Niska inflacja - mamy wciąż relatywnie niską inflację, dzięki czemu zarówno amerykański FED jak i NBP może drukować pieniądze aby wspomagać gospodarkę. Dodatkowo rządy mogą zadłużać się na naprawdę bardzo niski procent poniżej 2%. Wyobraź sobie teraz sytuację w której jak w latach 80-tych inflacja w USA flirtuje z 20% i FED ma uwiązane ręce i jeszcze musi wręcz hamować podwyższając stopy. To byłaby dopiero mogiła dla światowej gospdodarki i nadeszłaby era lodowcowa na wiele, wiele lat. 

Obecnie przy inflacji pod kontrolą banki centralne mogą zapewniać płynność systemowi finansowemu a wręcz dodrukowywać pieniądze aby gasić pożary w gospodarce.

3) Jeszcze zadłużenie Państw w miarę pod kontrolą - w Polsce wciąż jest spory margines do konstytucyjnego progu 60% zadłużenia, którego nie możemy przekroczyć a które ustanowił rząd Leszka Balcerowicza. W USA już dawno zapomniano o jakichkolwiek progach czy "sufitach" jak to oni nazywają. Rządy zadłużają się i stymulują gospodarkę jakby nie było jutra.

Taka szybka i zdecydowana reakcja rządów to jest coś, co odróżnia obecną sytuację od początku "Wielkiego krachu" w roku 1929, kiedy to rządy nie wspomagały i nawoływały ewentualnie bogatych filantropów aby pomagali biednym. Wtedy też mało kto myślał, że to załamanie na giełdzie, to było preludium do depresji gospodarczej a teraz bardzo dużo osób się tego obawia (według mnie zupełnie błędnie) a powód jest każdemu znany - wirus.

4) Duże oszczędności społeczeństwa - u nas na kontach leży już ponad 1 bilion złotych i on w razie czego może stanowić poduszkę bezpieczeństwa na wiele miesięcy lockdownu. Nasze społeczeństwo nie jest nadmiernie zadłużone więc to też nie jest jakiś wielki problem a przecież dodatkowo banki zezwalają na wakacje kredytowe.

5) PKB rósł i wciąż był na fali wznoszącej - zarówno w Polsce jak i na całym świecie mieliśmy wciąż umiarkowany wzrost gospododarczy (u nas ponad 3% r/r), zatem byliśmy w o niebo lepszej sytuacji niż kraj w którym była recesja jak choćby Hong Kong. Wyobraź sobie hipotetyczną sytuację, w której wirus uderzyłby w 2009 roku tuż po bankructwie banku Lehman Brothers - przecież to by zabiło gospodarkę na 10 lat i nie byłoby co zbierać. Liczba samobóstw i ofiar morderstw przekroczylaby liczbę ofiar samego wirusa.... wtedy mogłoby się to zakończyć nawet wojną...

Podsumowując uważam, że wirus Covid-19 zaatakował Polskę w najlepszym momencie w jej historii i mamy wszelkie podstawy aby zakładać, że sobie z nim szybko poradzimy. Nie chcę się wdawać w politykę ale te wszystkie programy socjalne jak 500+ teraz okazują się natychmiastowym wsparciem dla rodzin i nie trzeba było ich uruchamiać, bo już były wprowadzone. Gdyby ich nie było, to byłoby gorzej, więc tu widzę też dodatkowy pozytyw. Pomaga nam dodakowo własna waluta bo gdybyśmy mieli euro i sprzedawali głównie do UE jak obecnie to nie byłoby dodatkowego wsparcia dla eksporterów.

Z inwestorskim pozdrowieniem, 

Albert "Longterm" Rokicki

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

Ja również posiadam w duszy spokój . Mam od wielu lat optymistyczne przeczucie , że w Polsce ludzie zaczną że sobą współpracować budując kraj dobrobytu oparty na wzajemnym szacunku .

odpowiedz

Witam Panie Albercie. gratuluję wyników i odwagi a szczególnie Cd projekt i gameing

 

zawsze u Pana wieczny optymizm i to jest ważna cecha 

 

dopóki walczysz jesteś zwycięzcą. to jest moje ulubione hasło 

i nie ważne jest zaczynasz ważne jak kończysz 

 

 

Ale mam pytanie .

 

proszę poczytać o cyklu benner fibbinacci . to jest cykl od 1900 roku. wiele razy pokazał.szczyty dołki .1929 1933 1987 2000 2003 teraz pokazuje 2021.

 

czy jest możliwe że sp500 za rok będzie 1500  a wig20 1000jak powróci wirus ??

 

saxo bank ciekawy zrobił analize 

 

link https://stooq.pl/n/?f=1346251

 

prosze odpisać mi co Pan myśl i i czy dopuszcza Pan poziom 1500 sp500

"Gdy rynki zobaczą dane dotyczące wzrostu stopy bezrobocia, spadku PKB oraz zysków spółek, to panika wejdzie na kolejny poziom" - powiedział dyrektor ds. inwestycji w Guggenheim, który przewiduje, że S&P 500 może spaść o 40 proc. z obecnego poziomu do 1.500 pkt.

 

 

 

następny piątek 17.04

pkb chin 1kw

 

oczekiwania -10 prc

najniżej od 30 lat 

 

Ponad 460 tys. przedsiębiorstw zamknięto w Chinach na stałe w pierwszym kwartale 2020 roku – podał w poniedziałek hongkoński dziennik „South China Morning Post”, wiążąc to z negatywnym wpływem pandemii koronawirusa na chińską gospodarkę.

 

wyniki za 2kw lipiec sierpień i obniżki prognoz na 2020

czy

są możliwe ??

odpowiedz

Oczywiśćie że to jest możliwe - wszystkie opcje są na stole, jak mawiają Amerykanie.

Zapraszam na dzisiejszy LIVE o 20:00 podczas którego będę o tym mówił między innymi - poniżej link do darmowej rejestracji:

https://register.gotowebinar.com/register/2395802158146453774

odpowiedz

Radzę się zastanowić po samym nagłowku i liczbie ofiar epidemii bo reszty szkoda nawet czytać czy nie czas aby udać się do lekarza psychiatry o ile jest jeszcze jakiś czynny i przyjmuje prywatnie.

odpowiedz

Odnośnie ostatniego punktu, to był wirus który "uderzył" w kwietniu 2009 roku, WHO ogłosiło wtedy 6 fazę (czyli ostatnią fazę globalności zachorowań) pandemii świńskiej grypy (H1N1), a stan pandemii trwał do sierpnia 2010. Kto by się jednak przejmował pandemią, kiedy (chodzi mi o media i proroków końca świata) można pisać i nagrywać materiały o globalnym kryzysie gospodarczym? ;-)

Według naukowców z amerykańskiego CDC wirus spowodował w tamtym okresie śmierć między 151.700-575.400 ludzi. Ale wtedy była zbyt mała panika związana z samym wirusem, większość szczepionek zakupionych przez rządy różnych krajów poszła "do śmieci", a część z nich okazała się nawet szkodliwa (labolatoria dostały jakieś skażone próbki do wytwarzania).

Poniżej źródła (są tam też dalej odnośniki, można na spokojnie przejrzeć):
https://www.cdc.gov/flu/pandemic-resources/2009-h1n1-pandemic.html

https://www.who.int/pmnch/media/news/2009/20090611_who/en/

https://www.who.int/csr/disease/swineflu/phase/en/

odpowiedz

" przecież dodatkowo banki zezwalają na wakacje kredytowe." i to jest bzdura. NIE ZEZWALAJĄ, tylko zdecydowanan większosc umozliwia za odpłatnoscia dodatkową zawiesić tylko spłatę raty kapitałowej !!. Rząd dając 80% gwarancje dla BGK daje dodatkowy zysk bankom, które będa udzielać kredytów tym, którzy zadłużenie chcą spłacić nowym kredytem. Jest to totalna porażka tzw."tarczy".

odpowiedz