Akcje ATrakcje: DataWalk

Dzisiejszy wpis poświęcony będzie zagadnieniu optymalizacji podatkowej i możliwym jej wpływie na kursy niektórych spółek. Optymalizacja podatkowa polega na zamykaniu stratnych pozycji przed końcem roku w celu obniżenia przyszłego podatku. Trzeba jednak pamiętać, że działa tu zasada T+2, czyli żeby strata była zaliczona za rok bieżący, a nie przyszły, należy zamknąć pozycję najpóźniej na dwa dni sesyjne przed ostatnią sesją w roku. Ostatnia sesja w tym roku wypada w piątek 29 grudnia, także optymalizację podatkową należy zrobić najpóźniej w środę 27 grudnia.

Pomimo że ten rok zostanie zapamiętany jako rok wielkiej hossy, nie dla wszystkich był on dobry. Niektóre spółki bardzo mocno pospadały i do środy mogą być pod presją podaży. Im więcej spółka straciła od początku roku, tym prawdopodobnie więcej jej akcjonariuszy ma dużą stratę. Z kolei im więcej osób na danym walorze ma dużą stratę, tym większe jest prawdopodobieństwo optymalizacji podatkowej. Jednak kiedy termin na optymalizację podatkową się zakończy, możliwe jest że podaż na tych spółkach również się wyczerpie. Wtedy do akcji może wkroczyć popyt liczący na odreagowanie. Warto więc pod koniec roku obserwować spółki, które są w trendach spadkowych, choć oczywiście nie oznacza to, że muszą one zmienić trendy na wzrostowe. Zmiana trendu długoterminowego generalnie łatwa nie jest, ale czasem nawet korekcyjne odreagowanie może przynieść całkiem spory zysk.

Jedną ze spółek, której kurs od dłuższego czasu porusza się w trendzie spadkowym jest DataWalk. Na wykresie widać jednak pewne szanse na odreagowanie mocnych spadków. Kulminacja podaży była tu 7 listopada, kiedy sesja zakończyła się bardzo długą, spadkową świecą zrobioną przy bardzo wysokim wolumenie. Kurs stał się wyprzedany i na jakiś czas spadki się zatrzymały. Zaczęła się tworzyć konsolidacja. 20 grudnia niedźwiedzie podjęły próbę wyjścia dołem z konsolidacji, co byłoby sygnałem kontynuacji trendu spadkowego. Próba ta nie powiodła się głównie dzięki informacji o umowie z UEFA. Wybicie dołem zostało zanegowane. Warto też zaznaczyć, że od kulminacji podaży z listopada, wolumeny wzrostowe są wyraźnie wyższe niż spadkowe, a podczas dzisiejszej sesji wolumen był szczególnie wysoki. Pojawia się więc szansa, że negacja wybicia dołem mogła być tzw. sprężyną, która doprowadzi do skutecznego wybicia górą. Szanse na sprężynę wzmacniają dywergencje hossy widoczne na oscylatorach.

Spółka: DataWalk

Cena kupna:        36 zł (po przebiciu maksimum piątkowej świecy)

Stop loss:            28,80 zł,   strata: -20%

Take profit I:      47 zł,         zysk: +30%

Take profit II:     57 zł,         zysk: +59%

Stosunek strata/zysk:

Take profit I: 1/1,5

Take profit II: 1/3

Piątkowa świeca zatrzymała się na górnym ograniczeniu niebieskiej konsolidacji. Środowa sesja będzie kluczowa. Nie wiemy czy zwyciężą niedźwiedzie chcący dokonać optymalizacji podatkowej czy byki grające na odreagowanie. Być może w środę będzie jakieś cofnięcie i ewentualne wybicie górą przyjdzie dopiero później. Dlatego za umowny warunek kupna przyjmujemy przebicie maksimum piątkowej świecy, a za umowną cenę kupna przyjmujemy 36 zł. Jeśli kupimy akcje po tej cenie, to stop loss można ustalić poniżej minimum świecy czwartkowej czyli np. na 28,80 zł. Taki stop loss jest dosyć odległy i wynosi on około 20%. W takiej sytuacji zalecane jest wejście mniejszym kapitałem. Ostatecznie ważne jest jak strata na danej pozycji wpłynie na cały portfel, dlatego przy bardziej odległych stop lossach pozycja powinna mieć mniejszą wagę procentową w portfelu niż przy bliższych stop lossach.

Wykres jest tak ułożony, że trudno tu wyznaczyć bliższy stop loss, ale z drugiej strony potencjalną nagrodą są wysokie poziomy take profit. Ponieważ kurs jest po mocnych spadkach, to po ewentualnym wybiciu górą z niebieskiej konsolidacji, będzie sporo wolnej przestrzeni do potencjalnego odreagowania. Pierwszy poziom take profit można więc wyznaczyć na oporze w okolicach 47 zł i jeśli kurs tam dojdzie, to będzie można zarobić około 30%. Jeśli opór ten zostanie przebity, to kolejny poziom take profit można mieć na oporze w okolicach 57 zł. Sprzedaż akcji po tej cenie dawałaby około 59% zysku.

Interwał dzienny, wykres półroczny:

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
czas czytania: 10 min.

Bakalie na GPW

czas czytania: 1 min.

Jaki będzie 2024 rok dla giełdy?

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.